Štvrtok 28. september 2023

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Most do neznáma

Cesta je zarúbaná, šarvanci po nej idú

Ľudovít Števko

Béla Bugár má pred svojimi maďarskými súkmeňovcami v politike minimálne dve prednosti - má prívetivejšiu rétoriku a vidí ďalej ako za vlastné etnické humno.

Orbána nemôže obísť
Ak sa už tento bývalý populárny vodca SMK rozhodol zamávať svojej materskej strane na rozlúčku, iste vie dobre rátať, hoci aj s poriadnou dávkou rizika. Po prebdených nociach, ako sám priznal, vhupol do nových politických gatí, skrátil manželke finančný rozpočet a vyhlásil verbovačku do strany Most-Híd. Politické podnikanie stojí peniaze, veľa peňazí, preto má Bugár na lovenie v maďarsko-slovenských vodách, okrem rozpočtu manželiek odídencov, iste k dispozícii finančné zázemie maďarských podnikateľov, nespokojných s činnosťou ideových dvojičiek Csáky - Duray. Boj o voliča sa začína a určite nebude ľahký.
„Most-Híd ponúka možnosť, ktorá tu ešte nebola," tvrdí Bugár a má bez nadsadenia pravdu. Lenže od ponuky či predstavy, že v jej štruktúrach môžu byť okrem Maďarov Slováci, Ukrajinci, Rómovia, Nemci, Česi atď. je ešte ďaleko k samotnej realizácii. Údajný záujem ľudí o stranu Most-Híd z celého Slovenska, najmä z Dolného Kubína a Martina, ako to prezentuje Bugár, je skôr priezračný reklamný ťah ako verifikovateľný fakt. Na druhej strane, Csáky so svojimi štruktúrami sa svojich pozícií u maďarských voličov tak ľahko nevzdá. Svedčí o tom novozámocké zhromaždenie za jednotnú politiku organizované Stranou maďarskej koalície. V tamojšej športovej hale sa na podujatí zúčastnil aj veľvyslanec Maďarskej republiky v Bratislave Antal Heizer a zhruba tisíc Csákyho priaznivcov. Mala to byť manifestácia jednoty pod zástavou SMK a odpoveď bugárovcom, že vznik strany Most-Híd je škodlivý krok. Csáky už predtým obvinil Bugára zo zrady maďarských voličov. Táto téma v bitke o voliča nebude bezvýznamná.
Nezanedbateľné nebude ani to, ako sa k rozkolu maďarských politických špičiek vo „Felvidéku" postaví Viktor Orbán, ideový vodca maďarstva v tzv. Karpatskej kotline, ktorý je zároveň priateľom oboch znepriatelených lídrov - Csákyho i Bugára. Zdá sa, že šéfovi FIDESZ-u je bližšia politika predsedu SMK Pála Csákyho a jeho podpredsedu pre stratégiu Miklósa Duraya, najmä v otázke autonómie na juhu Slovenska, ku ktorej Bugár zaujal opatrný postoj. Viktora nebude môcť Béla obísť a hoci je skúsený politik, balansovanie medzi ideami maďarstva Karpatskej kotliny, ako ich odprezentoval Orbán, a ústretovosťou k slovenským obavám sa mu nemusí vyplatiť. V tomto bode nie sú neodôvodnené názory tých pozorovateľov, ktorí Bugárov počin nazývajú utópiou.
Nie je v súčasnej situácii, keď sa do Európskeho parlamentu dostali traja poslanci extrémistického revizionistického hnutia Jobbik, Bugárovo volanie po pokoji a mieri vo vzťahoch medzi Slovákmi a Maďarmi tiež len hlasom volajúceho na púšti? Len ťažko možno uveriť tomu, že problém susedských vzťahov, ktorý determinuje vývoj čoraz radikálnejšej maďarskej spoločnosti, vyrieši v mysliach Slovákov a srdciach Maďarov nová etablujúca sa strana Most-Híd. Nech už budú slovenské médiá tlačiť Radičovú do Bugárovho košiara, nech mu už bude pomáhať Bútora a celý Inštitút pre verejné otázky, výsledok bude stále neistý. Voličský potenciál na Slovensku treba niekomu odobrať, prípadne niekomu vziať. Komu ho odoberie avizovaná stredopravá strana Most-Híd? Na pravej strane slovenského politického spektra vystrkuje rožky Richard Sulík a jeho strana Sloboda a solidarita. Ako sa vkliesni do tejto pravičiarskej tlačenice Béla Bugár? Nikomu sa zatiaľ nepodarilo prebudiť nerozhodnutých natoľko, aby sa stali rozhodujúcim jazýčkom na váhach pri vstupe do parlamentu. Bývalý charizmatický predseda SMK sa teda podujal na riskantný krok.

Na úrovni senzácie
Na pozadí tohto predvolebného mocensko-politického hmýrenia sa na Slovensku odohrávajú čudné mediálne exhibície, ktoré môžu Bélovi viac zavariť ako pomôcť. Rozhovory s exponentmi maďarstva, predstaviteľmi maďarského nacionalizmu, bez štipky normálnej redaktorskej oponentúry, bežných občanov skôr poburujú ako informujú. Interview s fideszákom Zsoltom Némethom v týždenníku Plus 7 dní, v ktorom chce presvedčiť Slovákov, že autonómia je štandardný model a že teritoriálna jednota Maďarov v Karpatskej kotline má svoje opodstatnenie, nie je nijakou bulvárnou senzáciou, skôr odstrašujúcim príkladom, ako sa to nemá robiť. Iba ak by išlo o to, ako nahrať fideszákovi na smeč, aby poučil bojazlivých a európsky nevzdelaných Slovákov. Nuž, Eve Mihočkovej sa to podarilo. Ani jedinou otázkou sa redaktorka nedotkla maďarskej reality, postavenia slovenskej menšiny a iných menšín v Maďarsku, interview si Orbánova pravá ruka usmerňovala sama - povedala si, čo chcela. Tvrdila napríklad, že Boris Zala sľúbil na stretnutí v Ostrihome otvoriť debatu o autonómii. Toto Némethovo vyjadrenie sa senzačne dostalo aj do záhlavia rozhovoru, čo bolo vlastne jemné upozornenie na dvojtvárnosť slovenského politika, ktorý jedno hovorí doma a druhé pri rokovaní s Maďarmi. Zala však vzápätí pre TASR takmer prisahal, že Németh nehovoril pravdu, že on by nikdy nepripustil diskusiu o autonómii.
Ambivalentný postoj médií k slovensko-maďarským vzťahom, kontroverzné rozhovory s predstaviteľmi maďarskej nacionalistickej politiky nijako neprispievajú proklamovaným Bugárovým ideám zmierenia a tolerancie. Zatiaľ je medializovaný projekt Most-Híd len na úrovni senzácie. Či je myšlienka postaviť skutočný most porozumenia ponad Dunaj pri súčasnej politike nášho južného suseda reálna, možno pochybovať. Most ešte nestojí a už je cesta k nemu zarúbaná.