Štvrtok 28. september 2023

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Svetu vládnu blondínky

Vlasy boli v európskej kultúre vždy najlepším fetišom. Ženské účesy sa vyvíjali od symbolu poslušnosti - vrkoča - k nástroju zvádzania. Dlhé vlasy sa pokladali za príťažlivejšie a atraktívnejšie. Boli jedným z najúčinnejších lákadiel na pritiahnutie mužskej pozornosti, najmä ak boli svetlé. Blond farba sa stala samostatnou kategóriou medzi fetišmi: muži chcú zvádzať blondínky, ženy chcú byť blondínky a módni návrhári a vizážisti chcú tento záujem o svetlovlásky využiť pre svoj biznis a čo najviac z neho vyťažiť.
Už v dávnych časoch sa ľudia snažili získať príťažlivejšiu farbu vlasov. Ženy v starom Ríme si ich farbili popolom z brezovej kôry a krokodílím tukom. Keď nemali poruke krokodílí tuk, nahrádzali ho kozím. Látky zosvetľujúce vlasy obsahujú toxíny, ktoré môžu zničiť korienky vlasov. V staroveku mnohí prívrženci módy oplešateli práve vinou týchto chemikálií a potom platili obrovské sumy za drahé parochne vyrábané z prirodzených vlasov. Svetlovlasú parochňu poprašovali zlatým práškom, čím vzniklo dosť nákladné „umelecké dielo". Nosieval ju dokonca aj cisár Nero. Prirodzená farba pokožky a vlasov sa vtedy považovala za neslušnú, muži aj ženy sa preto snažili vyzerať hocijako inak, len nie prirodzene.
Aj starovekí Gréci veľmi obdivovali svetlé vlasy. Aby si tmavé vlasy zosvetlili, namáčali si ich do oslieho moču. Svetlé vlasy totiž symbolizovali nevinnosť, dokonca až božskosť človeka. Ani všetci grécki bohovia však nemali svetlé vlasy.
Na začiatku 20. storočia udávali štýl vo svete brunetky, ale v 30. rokoch sa svetlovlasá žena stala symbolom rasovej nadradenosti. Svetlovlasí ľudia symbolizovali nový život v hitlerovskom Nemecku, v bývalom Sovietskom zväze, no najmä v Spojených štátoch. Práve tam sa blondínka stala jedným zo symbolov „amerického sna".
V rozprávkach sú princezné tradične blondínky. Aj prvá bábika Barbie mala svetlé vlasy, tak ako prvé hollywoodske herečky a modelky. Z nevýraznej tmavovlásky Normy Jeane Doughertyovej sa stal celosvetový sexuálny symbol až potom, keď si odfarbila vlasy a zmenila sa na Marilyn Monroeovú. Aj popularita sovietskej herečky Ľubov Orlovovej stúpla, keď sa stala blondínkou. Louise Veronica Cicconeová, známa ako Madonna, začala svoju závratnú kariéru po zmene farby vlasov a po videoklipe k piesni Material Girl, v ktorom vystupovala v role sexsymbolu Marilyn.
Aj módni dizajnéri dávajú prednosť svetlovlasým modelkám - bez mejkapu síce často pôsobia nevýrazným dojmom, ale práve preto ich dokáže líčenie zmeniť na nepoznanie, takže vždy vyzerajú inak.
Z blondínok sa v našom povedomí postupne vytvorila osobitná kategória žien. Jestvuje o nich veľa vtipov dehonestujúcich ich rozumové schopnosti. Vedci však už dávno dokázali, že svetlovlasé ženy vôbec nie sú hlúpe, dokonca sú inteligentnejšie ako tie, čo si vlasy len odfarbujú.
Donedávna mali prirodzene svetlovlasé ženy na mužov priam mystický vplyv. Hoci niektorí z nich tvrdia, že im na farbe vlasov nezáleží, alebo blondínky dokonca znevažujú, všetci sa zhodnú v tom, že svetlovlasé ženy sú výnimočné. V prírode sa objavili v dôsledku genetickej mutácie až na konci ľadovej doby, zhruba pred 11-tisíc rokmi. Antropológovia proces ich vzniku zatiaľ nedokážu hodnoverne vysvetliť. Dovtedy mali ľudia zväčša len tmavé oči a tmavé vlasy. Keď sa objavili svetlovlasé ženy, rýchlo si podmanili srdcia mužov. Podľa istého kanadského antropológa sa však vplyvom prirodzeného genetického vývoja už o dvesto rokov vytratí zo sveta aj posledná prirodzene svetlovlasá žena.

(english.pravda.ru)

Fotografia:
Adriana Sklenaříková, jedna z najznámejších blondínok súčasnosti.