Streda 27. september 2023

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Periskop

Úspešný Lexa
Bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa vyhral na Okresnom súde Bratislava I civilný spor na ochranu osobnosti, v rámci ktorého žaloval vydavateľstvo denníka SME Petit Press. Vydavateľstvo musí Lexovi zaplatiť nemajetkovú ujmu vo výške 33 193 eur. SME sa zároveň musí do troch dní od právoplatnosti rozsudku bývalému riaditeľovi ospravedlniť, pretože ho nepravdivo očiernili a poškodili jeho meno. Predmetom sporu bol článok uverejnený na prvej strane denníka SME koncom januára 2004 pod názvom Kauza mala slúžiť na diskreditáciu biskupa Baláža. Rozsudok nie je ešte právoplatný, obe strany sa môžu proti nemu odvolať na Krajský súd v Bratislave. Ako potvrdil hovorca bratislavského Krajského súdu Pavol Adamčiak, podľa názoru súdu bol skutkový stav uvádzaný navrhovateľom preukázaný. Právny zástupca exriaditeľa SIS pred súdom upozornil aj na to, že médiá by nemali slúžiť na vybavovanie si účtov v prípade, že sa niekto niekomu znepáči. „Odporca surovo útočil na navrhovateľa, čo malo následky aj na jeho rodinných príslušníkov," zdôraznil.

Foto: SITA

Turský oceňoval
Minister životného prostredia SR Viliam Turský odovzdal ceny víťazom šiesteho ročníka národného kola medzinárodnej detskej súťaže Dunajský majster umenia 2009. Súťaž organizovaná Dunajským environmentálnym fórom a Medzinárodnou komisiou na ochranu Dunaja v 13 krajinách Európy má za úlohu porovnať umelecké diela, ktoré majú zobraziť rozmanitosť a jedinečné prírodné bohatstvo povodia Dunaja. Od roku 2004, keď sa súťaž uskutočnila po prvý raz, vytvorili deti takmer päťnásťtisíc unikátnych diel. V priebehu tohtoročného podujatia deti absolvovali sériu športových a zábavných disciplín, ktoré preverili ich schopnosti a fyzickú zdatnosť. Odborníci zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy im porozprávali o prírode podunajskej oblasti. Akciu usporiadali v súvislosti s Medzinárodným dňom Dunaja, ktorým je 29. jún. Víťazi národnej súťaže prežijú na jeseň víkend v hlavnom meste jednej z krajín, ktorou rieka preteká. Počas návštevy absolvujú bohatý program a súčasne zabojujú o medzinárodný titul.

Foto: archív

Podporte Štrbské pleso!
Do 7. júla môžeme hlasovať za nových sedem prírodných divov sveta. Jediným kandidátom za Slovensko je Štrbské pleso. Jedna z jeho zaujímavostí je skutočnosť, že nemá nijaký viditeľný prítok ani odtok. Štrbské pleso pravdepodobne ako jediné vzniklo na dva razy. V súčasnej podobe existuje asi len 300 rokov. V minulosti bolo oveľa menšie a jeho hladina bola nižšia asi o šesť metrov. K nárastu hladiny prišlo pravdepodobne po roku 1642, keď oblasť Vysokých Tatier údajne zasiahlo silné zemetrasenie. Vtedy sa na dne plesa pravdepodobne upchali priesaky, jeho hladina stúpla a pleso dostalo súčasnú podobu. Dnes má hĺbku 26 metrov. Pozoruhodnosťou Štrbského plesa je aj to, že leží takmer na rozvodnici Baltického a Čierneho mora. Odborníci predpokladajú, že priesaky z jazera odtekajú do oboch morí. Ďalšou výnimočnosťou je prítomnosť ryby sih maréna. Ide pravdepodobne o posledné miesto na svete, kde sa táto ryba nachádza. Za Štrbské pleso ako jeden z nových prírodných sedem divov sveta možno hlasovať na internete na stránke www.new7wonders.com.

Foto: SITA

Bezpečnejšie popod Strečno
Obnovený približne 11-kilometrový úsek cesty prvej triedy I/18 Strečno - Dubná Skala odovzdali do užívania. V dĺžke 6,4 km v ňom pribudol tretí jazdný pruh. Projekt si vyžiadal investičné náklady 3,319 mil. eur. Otvorenie rozšírenej cesty pod Strečnom je podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára významným krokom. „Počas nehody alebo veľkej zápchy v tejto Strečnianskej doline sa všetky dopravné prúdy presmerovali na cesty druhej a tretej triedy, ktoré patria samosprávnemu kraju, čo znepríjemňovalo život príslušným obciam," konštatoval Blanár. Pripomenul, že je potrebné v čo najkratšom čase dobudovať diaľničné prepojenie Hričovské Podhradie - Dubná Skala a začať budovať najdlhší tunel na Slovensku - tunel Višňové, pretože možnosti Strečnianskej úžiny sú už vyčerpané. Výstavba tunela Višňové by sa mala začať podľa ministra dopravy Vážneho v prvom polroku 2010. Spomínané miesto, až po Liptov, je najzaťaženejšie na Slovensku. V tomto úseku je šanca urobiť ešte minimálne 25 kilometrov striedavých trojpruhov.

Foto: SITA

Zákaz práce v nedeľu
Poslanec Jozef Rydlo (SNS) predložil do parlamentu návrh novely Zákonníka práce, ktorým chce zakázať prácu v nedeľu a vo sviatok. V máji minulého roka schválil parlament novelu Zákonníka práce, ktorou sa zaviedol zákaz práce na Nový rok, Veľkonočnú nedeľu, Štedrý deň po 12. hodine a na Prvý sviatok vianočný. „Novelizácia sa stretla nielen s uznaním a porozumením väčšiny obyvateľov, ale zosilneli hlasy volajúce po celoročnom rešpekte sviatočného charakteru všetkých nedieľ a štátnych sviatkov, opierajúc sa o našu poldruhatisícročnú kresťanskú tradíciu," zdôvodnil. Zamestnanci sú pritom podľa Rydla často nútení pracovať v nedeľu a počas ostatných štátnych sviatkov. „Vplyv na nedeľu majú najmä prenikajúce spoločenské a hospodárske zmeny - rastie ponuka služieb, ale najmä práca iných sa často zneužíva na ,skrášľovanie‘ vlastnej nedele," uviedol Rydlo. Zamestnanci predajní sa počas sviatkov podľa poslanca Rydla nemôžu riadne venovať svojim rodinám, pretože v čase, keď sú ich deti a ostatní rodinní príslušníci doma, pracujú.

Foto: SITA

Zánik mužského pokolenia?
Austrálska profesorka Jennifer Gravesová na výročnej prednáške RCSI uviedla, že sa zo sveta vytráca chromozóm Y určujúci pohlavie a s ním sa môže stratiť aj celý mužský rod. Genetické zloženie chromozómu Y vraj v posledných rokoch ešte väčšmi upadlo; tento chromozóm už okrem 45 stratil všetkých 1 400 génov, ktoré boli jeho súčasťou pred 300 miliónmi rokmi. Aj keď situácia nevyzerá pre budúcnosť mužov veľmi nádejne, niektoré druhy prežili takýto úpadok chromozómu Y a génu SRY. „Dobrou správou je, že niektoré druhy hrabošov nemajú chromozóm Y a gén SRY a predsa sa medzi nimi nachádza dostatok zdravých samcov... Zrejme nejaký iný gén prebral jeho funkciu a my sa teraz snažíme zistiť, ktorý to je. Zatiaľ vieme toľko, že je tu niekoľko kandidátov, ktoré by sa mohli zhostiť funkcie génu SRY. Je však zrejme len náhoda, ktorý z nich sa prispôsobí. Dokonca je možné, že časom sa vo svete vytvoria dva od seba odlišné systémy určovania pohlavia, následkom čoho budú dva odlišné druhy populácie," hovorí profesorka Gravesová.

Foto: archív

Nový Čas prehral so Slotom
Okresný súd priznal v spore o ochranu osobnosti proti vydavateľstvu Ringier Slovakia predsedovi Slovenskej národnej strany Jánovi Slotovi sumu 20-tisíc eur za nepravdivý článok uverejnený 17. marca 2008 v denníku Nový Čas s titulkou Stal sa bossom vykrádačov. Vydavateľ denníka sa proti rozsudku prvostupňového súdu odvolal. Ján Slota vyhlásil, že ak verdikt definitívne potvrdia vyššie súdne inštancie, celú vysúdenú sumu daruje na detskú onkológiu.

Vyznamenaná Belousovová
Vysoké štátne vyznamenanie Rad priateľstva prevzala v Moskve na pôde Štátnej dumy Ruskej federácie prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová na základe rozhodnutia prezidenta Dmitrija Medvedeva. Slávnostne jej ho odovzdal predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Boris Gryzlov. Vo svojom prejave ocenil kvalitu rusko-slovenských vzťahov. Zvlášť vyzdvihol osobný vklad Belousovovej, najmä v súvislosti s rozvojom širokej dvojstrannej spolupráce, a jej zásluhy na zachovaní historickej pamäti o spoločnom boji oboch národov proti fašizmu.

Slovenský orloj
Obec Stará Bystrica začala v roku 2003 s výstavbou novej turistickej atrakcie - Slovenského orloja. Nápad vznikol počas generálnej rekonštrukcie Rínku sv. Michala. Slovenský orloj bude po svojom dokončení patriť nielen medzi pozoruhodnosti obnoveného rínku, ale aj medzi jedinečné objekty v rámci celého Slovenska. Ide o prvý orloj na Slovensku so všetkými nevyhnutnými atribútmi, ktoré musí orloj mať. Slovenský orloj bude sprístupnený pre verejnosť od 18. júla 2009.

Seniorov je stále viac
Podľa amerického Štatistického úradu bude do roku 2050 na svete trikrát viac ľudí vo vekovej kategórii nad 65 rokov ako v súčasnosti. Viac ako 65 rokov bude mať v polovici 21. storočia každý šiesty obyvateľ Zeme. Počet seniorov sa od roku 2000 zvýšil o 23 percent na 516 miliónov. V roku 2050 by ich malo byť už 1,53 miliardy. Za týmto nárastom treba podľa amerických demografov hľadať predpokladaný pokles pôrodnosti, ako aj to, že sa v nadchádzajúcich desaťročiach do seniorskej kategórie dostanú výrazné populačné ročníky.

Strom s piatimi druhmi ovocia
Aj Slováci mali svoje zastúpenie na 19. ročníku Medzinárodného festivalu rekordov a kuriozít v českom Pelhřimove. Titul rekord roka v kategórii Slovensko získali Ján a Jaroslav Malíkovci z obce Dolný Pial za strom plodiaci päť druhov ovocia. Strom rodí marhule, slivky, broskyne, nektárinky a mandle. Podľa Malíkovcov má strom symbolizovať spojenie susedných krajín. Každý z piatich druhov ovocia predstavuje jeden stredoeurópsky štát: marhuľa - ČR, slivka - SR, broskyňa - Poľsko, nektárinka - Maďarsko a mandľa - Rakúsko.

Smutné výročie
Presne pred 30 rokmi zahynuli pri havárii vrtuľníka počas záchrannej akcie v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách dvaja piloti a štyria záchranári horskej služby. Ich pamiatke sa prišlo na miesto nešťastia pokloniť približne 500 horských záchranárov, príbuzných a priateľov obetí. Starosta Štrby Michal Sýkora spolu s primátorom Vysokých Tatier Jánom Mokošom spoločne odhalili pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať udalosti z 25. júna 1979. Za obete sa pomodlil biskup František Rábek. Neďaleko pamätnej tabule sú ešte stále zvyšky vrtuľníka MI-8.

Foto: SITA, archív