Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

150 rokov pre amerického „Fruniho“?

Americká federálna prokuratúra žiada pre finančníka židovského pôvodu Bernarda Madoffa za spreneveru desiatok miliárd dolárov 150-ročný trest odňatia slobody. Prokuratúra informovala, že odovzdala súdu dokumenty požadujúce 150 rokov trestu. Aj nižší trest by pre 81-ročného Madoffa znamenal doživotie. Podľa Madoffovho právnika by mala niekdajšia legenda Wall Streetu prežiť vo väzení približne 12 rokov.
Bernarda Madoffa zatkli agenti FBI koncom minulého roka po tom, ako svojim synom oznámil, že jeho obchody sú len „veľký podvod". Sudca ho nakoniec prepustil na desaťmiliónovú kauciu, aktíva jeho firmy však nariadil zmraziť. V marci ho obvinili z 11 trestných činov, predovšetkým z podvodu pri obchodovaní s cennými papiermi, ale aj z podvodu pri prevode peňazí, prania špinavých peňazí alebo krivého svedectva. Výnosy investorom nevyplácal zo ziskov, ale z vkladov ďalších klientov. Madoffove fondy lákali na vysoké výnosy až do 12 percent. Systém prestal fungovať, keď klienti začali žiadať vrátenie svojich peňazí po prepuknutí svetovej finančnej krízy. Americké úrady odhadujú, že za takmer desať rokov špekulácií s pyramídovými hrami Madoff spreneveril vyše 65 miliárd amerických dolárov, pričom okradol množstvo známych a bohatých amerických židov (najznámejším je režisér Steven Spielberg), ktorí si uňho s dôverou a vidinou veľkého zisku uložili svoje peniaze. Prešpekulovaný podvod v konečnom dôsledku tvrdo postihol medzi inými aj investorov z radov milionárov, ako aj európske banky. Obvinený sa k činom nakoniec priznal.
„Je to atómová bomba vo svete židovskej filantropie," povedal Mark Charendoff, prezident Jewish Funders Network, na margo Madoffovej investičnej firmy, svojím „podnikaním" pripomínajúcu slovenský BMG Invest či Horizont Slovakia. „Kolaps Madoffovej investičnej firmy otvoril čiernu dieru priamo v centre úzkeho kruhu bohatých židov, ktorí sa stýkajú a ktorí roky podporovali židovské záujmy," dodal Charendoff.

SITA/AP/www.protiprudu.sk