Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Zosadia Klausa?
Niektorí českí senátori premýšľajú o možnosti zosadenia prezidenta Václava Klausa. Dôvodom je jeho váhanie s podpisom Lisabonskej zmluvy. „Píšem oficiálnu výzvu, aby prezident dokument podpísal. Ak odmietne, je čas na rokovanie poslancov a senátorov o tom, či je Václav Klaus spôsobilý vykonávať svoj úrad a zmluvu za neho podpíše premiér," povedala senátorka ČSSD Alena Gajdůšková. Klaus oznámil, že bude aj naďalej vyčkávať a rozhodnutie, či reformnú zmluvu podpíše, urobí až ako posledný štátnik v Európe. Na to, aby český parlament prezidenta zosadil, stačí, keď sa väčšina prítomných poslancov a senátorov uznesie, že Klaus nemôže svoj úrad zo závažných dôvodov vykonávať. Právnici tvrdia, že takým dôvodom môže byť aj otáľanie s podpisom zmluvy.

Odsúdili Berezovského
Ruský súd rozhodol o 13-ročnom odňatí slobody pre oligarchu Borisa Berezovského, ktorý v súčasnosti žije v exile vo Veľkej Británii. Súd v meste Krasnogorsk neďaleko Moskvy uznal Berezovského v neprítomnosti vinným zo sprenevery vo výške 58 miliónov rubľov (viac ako 1,3 milióna eur), o ktoré mali v 90. rokoch prísť automobilka AvtoVAZ a obchodné zastúpenie Logovaz. Moskva dlhodobo žiada vydanie podnikateľa do vlasti, no Londýn to odmieta. Ruské médiá považujú Berezovského za možného objednávateľa vraždy novinárky Anny Politkovskej. Jeho cieľom mala byť snaha poškodiť obraz Ruska v zahraničí.

Medvedev o Palestíne
Výsledkom blízkovýchodného mierového procesu by malo byť vytvorenie palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom. Na stretnutí Ligy arabských štátov to vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev. „Vyriešenie palestínskeho konfliktu a zastavenie okupácie sú kľúčové pre normalizáciu situácie na Blízkom východe," povedal ruský líder. „Vyriešenie konfliktu musí zahŕňať vytvorenie nezávislého suverénneho a životaschopného palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme, ktorý bude koexistovať v mieri so všetkými krajinami v regióne vrátane Izraela," uviedol Medvedev. Izrael takýto návrh odmieta a mesto nechce rozdeľovať.

Vegetariánska revolúcia
Vnučka kubánskeho revolucionára Ernesta „Che" Guevaru bojuje za vegetariánsku revolúciu. Lydia Guevarová pózuje polonahá v reklame pre organizáciu PETA. Tá oslovila 24-ročnú Lydiu po tom, ako vypátrali, že je vegetariánka. Na fotografii má červenú baretku ako jej starý otec na známych vyobrazeniach a na tele prekrížené pásy, v ktorých sú namiesto nábojov mrkvy. Slogan kampane znie: Pripojte sa k vegetariánskej revolúcii. „Snažíme sa ľuďom tlmočiť, že zvieratá môžeme zachrániť, ak ich nebudeme jesť," povedal hovorca PETA Michael McGraw.

Prejav ako droga
Arabský a moslimský svet ohúril prejav amerického prezidenta Baracka Obamu v egyptskej Káhire. Arabské médiá stavajú Obamu do protikladu k jeho predchodcovi Georgeovi Bushovi a vo všeobecnosti sa akademické kruhy aj ulica zhodujú v názore, že stojí aspoň za pokus začať Obamovi dôverovať. „Je možné, aby ľudia celého sveta spolunažívali v mieri. Vieme, že toto je Božia predstava. A napĺňanie tejto predstavy musí byť našou úlohou na tomto svete," zakončil Obama svoj prejav a mnohí moslimovia neskrývali dojatie. Podľa jordánskeho zlatníka Ibrahima Hríša bol prezidentov prejav ako droga. Nie si je istý, či jej účinky časom nevyprchajú, no zatiaľ sú vraj veľmi silné. Pozitívne emócie neskrývali ani najzarytejší odporcovia Ameriky. „Je to dobré," reagoval na Obamov arabský pozdrav na úvod prejavu poslanec palestínskeho hnutia Hamás Mahmúd Ramáhí.

Americké priority
Americký Kongres schválil rozpočet v sume 106 miliárd dolárov na financovanie vojen v Afganistane a Iraku a na boj proti epidémii prasacej chrípky. Na afganskú a irackú vojnu pôjde 79,9 miliardy dolárov, na boj proti šíreniu nového vírusu A(H1N1) 7,7 miliardy dolárov a na príspevok do Medzinárodného menového fondu 8 miliárd.

Rusko vytvára vlastné „NATO"
Silná vojenská skupina, ktorá sa vraj čoskoro objaví v Strednej Ázii, má byť analógiou NATO. Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) sa podľa informácií ruských a ázijských médií drží inštrukcií prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý nariadil rozšíriť jej vojenskú zložku. V zmluve majú byť zatiaľ zahrnuté Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan. Ruská administratíva však údajne pracuje na oveľa väčšom projekte. Denník Kommersant píše, že v Strednej Ázii bude okrem rusko-bieloruskej a rusko-arménskej nasadená aj veľká skupina, ktorá jestvuje v rámci CSTO. Zdroj z ruského ministerstva zahraničia uviedol, že sa už vyvíjajú snahy všetkými smermi. „Pôjde čisto o vojenskú štruktúru, ktorej úlohou bude ustrážiť v Strednej Ázii bezpečnosť v prípade útoku zvonku." Kreovanie tejto vojenskej skupiny zodpovedá zámerom Moskvy vytvoriť z CSTO proruský vojenský blok podobný aliancii NATO. V dokumente Stratégia národnej bezpečnosti Ruskej federácie do roku 2020, ktorú schválil prezident Medvedev, sa uvádza, že Moskva považuje CSTO za kľúčový nástroj vo vyrovnávaní sa s regionálnymi politickými a vojenskými hrozbami. V dokumente sa tiež uvádza, že zápas o energetické zdroje v oblasti Kaspického mora a Strednej Ázie môže viesť v tejto oblasti ku konfliktom. Sily schopné rýchleho nasadenia budú takisto používané na potlačenie menších ozbrojených konfliktov v oblasti.