Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Kresby: Andrej MišanekKresby: Andrej Mišanek

Máte slovo

Nesmieme byť ľahostajní
Slováci by si mali poriadne preštudovať históriu. Zistili by, že najväčší barbari boli tí, ktorí sa sami pokladali za demokratov. Po skončení 2. svetovej vojny v Česku zavraždili 240-tisíc ľudí. Za socializmu sme sa to nikdy nedozvedeli, lebo Česi boli „demokrati" a my „fašisti". Ak vám niekto bude vyčítať, že počas vojny 70-tisíc ľudí skončilo v koncentračných táboroch, tak nech vám vysvetlí, prečo v západnej časti Kanady a v USA počas vojny zobrali Japoncom všetok majetok a poslali ich do pracovných táborov vo vnútrozemí. Pritom sa vojna priamo nedotkla Kanady ani USA. Angličania zabili milióny ľudí počas okupácie ich štátov. Španieli zabili milióny Indiánov v Južnej Amerike. Dokedy budú musieť Palestínčania čakať, aby mohli slobodne žiť vo svojej domovine, ktorú bombardujú Židia? Pamätám si, ako Nemci rozprávali o slovenských partizánoch ako o teroristoch. Aj Američania rozprávajú o Iračanoch ako o teroristoch. Takže tí, čo vás bombardujú, sú osloboditelia a vy, čo bojujete za slobodu vašej krajiny, ste teroristi? Na každoročnom Európskom festivale vo Vancouveri som videl Maďarov v tričkách, na ktorých bola mapa Uhorska. Je dôležité, aby si Slováci uvedomili reálnu hrozbu toho, že Maďari nás pri najbližšej príležitosti môžu pripraviť o veľký kus Slovenska. Nesmieme byť ľahostajní k svojej krajine.

Paul Krajci, Kanada

Eurovoľby neprekvapili
Voľby do Európskeho parlamentu neprekvapili nízkou volebnou účasťou. To sme očakávali. Občania si stále neuvedomujú, že im nemôže byť jedno, kto zastupuje Slovensko. Mali by to byť múdri a skúsení ľudia, srdcom verní Slovensku. Na kandidátkach však bolo veľa takých, čo neurobili nič osožné pre náš štát. Politické strany a hnutia prejavili svoju neznalosť pri navrhovaní kandidátov. Ak v niektorých z nich nepríde k personálnym zmenám, najbližšie voľby môžu byť pre ne posledné. Viaceré strany si však už teraz plánujú, aké povolebné koalície uzavrú. To ukazuje ich obrovskú túžbu po moci. Pri voľbách sa prejavil ešte jeden fakt, čo som si všimol už pri prezidentských voľbách: zavádzajúca mediálna kampaň a deštruktívna opozičná politika sú skoro bez účinku. Ľudia si už asi uvedomujú, že mediálne vymývanie mozgov treba brať s rezervou. Občan má svoj názor a vyjadrí ho vložením hlasovacieho lístka do volebnej urny.

JUDr. Emil Hollý, Žilina

Národovec srdcom
Som rada, že máme takého politika ako Ján Slota. Je to čestný a spravodlivý človek, národovec, ktorému záleží na Slovensku. Je preňho dôležité, akou politickou cestou sa bude náš štát uberať. Záleží mu na tom, aby mohli Slováci pokojne žiť a tešiť sa zo svojho krásneho Slovenska. Tento jeho postoj vychádza zo srdca a cítiť ho z každého jeho úprimného slova. Prajem mu veľa zdravia, šťastia a síl.

Alžbeta Kacová, Dolný Kubín

Okradnuté Slovensko
Zarmucuje ma, že naše médiá v posledných rokoch ani náznakom nespomenuli dávny problém - slovenský zlatý poklad. Približne 7 ton zlata nám Česi ešte stále nevrátili. Navyše nás hrubo osočovali tvrdeniami, že toto zlato je arizované a je teda hanba žiadať ho späť. Zadržiavať ho a nevrátiť hanba asi nie je. Je dokázané, že pochádza výlučne zo zbierky na náš zlatý poklad, z ťažby v Banskej Štiavnici a Kremnici a z obchodovania so štátmi ako Švédsko alebo Švajčiarsko. Malo by sa hovoriť aj o „spravodlivom" delení majetku Štátnej banky Československej, pri ktorom Slovensko prišlo o 205 miliárd Kčs, čo negatívne ovplyvnilo začiatky existencie našej republiky. To je však len zlomok peňazí, pretože federácia v čase, keď sa mala deliť, disponovala približne dvoma biliónmi Kčs. Našim bratom sa podarilo rôznymi trikmi docieliť, že sme si nakoniec delili len 475 miliárd! Kam sa stratili viac ako tri štvrtiny majetku federácie? Prečo sme dostali len omrvinky? Ešte od nás chceli, aby sme im uhradili pohľadávku vo výške 20 miliárd! O týchto faktoch som sa dočítal v knihe Okradli nás, ktorej autorom je jeden z našich popredných odborníkov na bankovníctvo Ján Valach. A médiá? Sú ticho. Mali by sa začať zaoberať naozaj vážnymi vecami! To by však museli byť „naše", bojujúce za spravodlivosť. A to si ešte dáme nad hlavu nášho hrdinu vyvesiť nejakého leva... Slováci, spamätajme sa!

D. B., okres Veľký Krtíš

Mali by prísť o občianstvo
Cudzinci, ktorí chcú získať slovenské štátne občianstvo, musia žiť na Slovensku osem rokov a potom urobiť ústne aj písomné skúšky zo slovenského jazyka. V televízii som videl zábery zo srbskej Vojvodiny, z rumunského Bihoru a Nadlaku. Neveril som, že sú to tam žijúci Slováci, takou ľubozvučnou slovenčinou rozprávali! Mali by sme uzákoniť povinnosť preskúšania všetkých občanov z juhu Slovenska zo slovenského jazyka. Ten, kto nebude ovládať slovenčinu, aj keď sa tu narodil, príde o občianstvo a bude žiť na Slovensku ako cudzinec. Maďari majú stále ďalšie a ďalšie požiadavky, tak aj Slovenská republika by mala žiadať niečo od nich. Ešte by som sa chcel dotknúť inej témy. Podnikateľ Alojz Hlina sa zahral na sudcu a z budovy SNS na Šafárikovom námestí ukradol zástavu. Podľa neho sa mal J. Slota ospravedlniť „tej" policajtke. Prečo však sama nepodala trestné oznámenie na Jána Slotu za urážku na cti? Prečo sa policajt Hlina tak oduševnene neangažoval, keď v Kráľovskom Chlmci pochodovali maďaróni v uniformách? Pritom to boli občania cudzieho štátu. A týchto ľudí obhajuje SDKÚ-DS, KDH, SMK, SME, Pravda aj Plus 7 dní.

T. K., Komárno

Obchod storočia
Opozícia do omrzenia omieľa predaj „teplého vzduchu" ako kauzu storočia. Samozrejme, za výdatnej podpory médií. Niekto tu do prasknutia nafukuje imaginárny balónik. Hovorí o miliardách, o ktoré vraj prišiel štát, ale bez naozajstných dôkazov. Keď predošlú vládu obviňovali z vážnejších prešľapov, Dzurinda žiadal konkrétne dôkazy o trestnom čine a podanie trestného oznámenia. Nuž, treba to teraz adresovať usilovným prieskumníkom, pánovi Frešovi, Janišovi, Brockovi a Miklošovi. Takéto prípady sa predsa neriešia osočovaním. Rád by som v tejto súvislosti spomenul predaj Slovenských liečebných kúpeľov v Piešťanoch. Minulá vláda ich predala za smiešnu cenu 1,150 mld. Sk, v prepočte zhruba 38 miliónov eur. V cene boli všetky balneologické zariadenia, hotely, ostatné ubytovacie, spoločenské a administratívne budovy, Napoleonské kúpele I., II. a III., kúpele Pro Patria, Irma, areál technických služieb, golfové ihrisko s dvoma budovami a rozsiahle priľahlé parky. K tomuto obchodu storočia patria aj kúpele Smrdáky. Len päťhviezdičkový hotel Thermia Palace s kúpeľmi Irma majú takmer takú cenu, za akú sa predal celý komplex v Piešťanoch aj s kúpeľmi Smrdáky. Pritom voda z prameňov bude liečiť ešte dlhé desaťročia a bohatnúť budú tí, čo toto naše bohatstvo nadobudli za babku. Usilovní prieskumníci by sa mali domáhať odtajnenia aj takýchto zmlúv. Rád by som sa ich teraz spýtal, či sa necítia ako nahí v tŕní.

Vojtech Malík, Piešťany

Hovorme otvorene
Patrím do kategórie sedemdesiatnikov a nemôžem pochopiť, že ani po dlhých desaťročiach nedokážeme otvorene hovoriť o tragickej udalosti veľkého Slováka gen. M. R. Štefánika. Preto sa vám chcem poďakovať za článok o ňom v májovom čísle Extra plus. Všade inde je táto téma tabu. Je to pre mňa nepochopiteľné, žijeme predsa v slobodnej a samostatnej demokratickej Slovenskej republike. Žiaľ, u nás je to tak. Naša televízia už dávno nie je kultúrno-vzdelávacou inštitúciou. Namiesto programov, z ktorých by sme sa niečo dozvedeli, sú jej náplňou filmy plné násilia a primitívne zábavné programy, v ktorých sa z nás Slovákov len vysmievajú.

Jozef Tarcala, Bardejovské kúpele

Protislovanské ťaženie
V májovom čísle Extra plus sa mi páčil postoj redakcie k Štefánikovej smrti. Sestra môjho otca bola prvá pri jeho mŕtvole. Ako dieťa som ju veľakrát počul o tom rozprávať. Doteraz som sa však z médií nedozvedel konkrétne fakty o jeho smrti, hovorí sa len o zahynutí celej posádky. Moja teta videla, ako z horiaceho lietadla vyskočil človek a padol do poľa s cukrovou repou. Keď tam pribehla aj so svojou sesternicou, človek ležal na zemi dolu tvárou a v ruke držal aktovku. Nevedeli, kto to je, o Štefánikovi ani netušili. Vtedy prišli autom ľudia, ktorí vzali mŕtvemu z ruky aktovku a zmizli. Tetu potom tri dni v Bratislave vypočúvali. Som osemdesiatnik a som presvedčený národovec. Za boľševizmu som nemal nijaké privilégiá, iba útrapy, ale aj tak sa žilo lepšie ako teraz. Dnešné Slovensko vedú dezorientovaní jedinci. Robert Fico síce vníma súčasné svetové dianie, ale podstatu nevidí. Nechápe, že vrcholí antislovanské ťaženie. Drang nach Osten prebrali po Germánoch Anglosasi, čo pôvodne nebolo v pláne. Vývoj svetových dejín sa zašmodrchal a dnešní vodcovia Slovanov to nepostrehli. Do stovky mi ostáva len 12 rokov. Som však presvedčený, že sa dožijem časov, keď bude euro zamenené rubľom.

Ladislav Augustín, Domaniža

Nebezpeční aj pre EÚ
Vyhlásenie predstaviteľa FIDESZ-u Viktora Orbána, že v Karpatskej kotline je 15 miliónov Maďarov a majú právo tu vládnuť, by malo byť varovaním pre Európsky parlament. Cieľom Európskej únie je zjednotenie európskych krajín, ale Orbánova nacionalistická politika je nebezpečná pre mierové spolužitie národov. Maďari sa dostali na územia susedných krajín počas ich okupácie za čias Uhorska, ktoré už dávno neexistuje. Je preto naivné robiť si územné nároky. Fanatické Maďarské gardy pochodujúce pod zástavami uhorského kráľa sv. Štefana však zostávajú najväčším nebezpečenstvom budúcnosti EÚ.

čitateľ, Šurany