Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Tomáš HalászFoto: TASR/Tomáš Halász

Mnoho kriku pre nič

Ľudovít Števko

To bolo mediálneho a opozičného kriku, keď počas návštevy čínskeho prezidenta demonštrovala pred Prezidentským palácom skupinka tzv. aktivistov OKS a hnutia Falun Gong! To bolo kriku, keď hŕstka kádeháckeho dorastu so Zuzanou Wienkovou protestovala proti zvoleniu Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu!
Podľa prezentácie malej šarvátky medzi notorickými aktivistami a čínskym uvítacím výborom v médiách i parlamente by si človek myslel, že sa blíži armagedon. Ale nech si kritický pozorovateľ púšťal video z demonštrácie spredu, zozadu i spomalene, nebolo vidieť nijaké obušky policajtov, ktoré pri podobných príležitostiach obvykle používajú muži zákona v USA, v Saakašviliho Gruzínsku či v iných demokratických krajinách. Roztrhaná košeľa podpredsedu OKS Ondreja Dostála (nevedno s kým sa pochytil) bola jedinou ujmou na majetku, ktorá postihla slovenského občana. A ešte akési odcudzené letáky.
Vo večernom spravodajstve Marek Tatarko z hnutia Falung Gong farbisto opisoval obraz údajného neslýchaného policajno-čínskeho násilia. Pravda, bežný divák ani nevie, čo je Falung Gong a prečo je v Číne táto sekta zakázaná, dôležité je, že slovenskí policajti nebránili jej prívržencov a iných aktivistov pred štuchancami „čínskych agentov".
Dostála a ďalších aktérov demonštrácie slovenská verejnosť ako-tak pozná, aj keď ich zatiaľ nevidela protestovať napríklad pred americkým veľvyslanectvom proti mučeniu väzňov na Guantáname. Na Slovensku však vyznávačov Falung Gong pozná iba málokto, vie sa iba to, že ich v Číne prenasledujú. U nás má táto tzv. „kultivačná metóda zušľachťovania mysle a tela" svojich priaznivcov v mnohých mestách od Bratislavy až po Košice. Vysvetliť, čím je vlastne toto hnutie, nazývané aj Falun Dafa, sa nedá jednou-dvoma vetami. Zakladateľom tohto učenia či vlastne kultu je Li Hongzhi, ktorý o sebe tvrdí, že sa narodil v rovnaký deň v roku ako Budha a že príčinou chorôb nie sú baktérie a vírusy, ako tvrdí veda, ale zlá karma. Keď jeho žiaci zodpovedne praktizujú predpísané cvičenia, nepotrebujú lekára a lieky a môžu prežiť aj bez prijímania potravy. Li Hongzhi tiež tvrdí, že je mesiáš s nadprirodzenými schopnosťami, ktorému sa podarilo oddialiť katastrofický zánik ľudskej rasy o 30 rokov.
Na tomto mieste nie je potrebné podrobnejšie vysvetľovať myšlienky majstra Li, a prečo sa čínska vláda a Falung Gong bytostne neznášajú, ide iba o osvetlenie, aký komparz hral svoje pouličné divadielko na Hodžovom námestí. Aj prvá demonštrácia pred Prezidentským palácom a vzápätí aj druhá pred ministerstvom spravodlivosti mali rovnaký cieľ - očierniť Ficovu vládu, ktorej sú vraj ukradnuté ľudské práva a zmysel pre spravodlivosť. V inscenácii proti Harabinovi aj Ficovi KDH režijne pokročilo o pekný kus dopredu. Nijaké šarvátky, roztrhané košele. Využili sa pôsobivé rekvizity a dojímavé scény - rakva a pochovávanie slovenskej spravodlivosti. Zuzana Wienková z Aliancie Fair-play pred Lipšicovými chlapcami zvládla svoju verbálnu rolu takmer bravúrne. Len keby sme nevedeli, kto to všetko platí skutočným i politickým grošom.
Otázka: Z čoho ste aktuálne financovaní? Odpoveď pani Wienkovej: „Máme dva veľké granty - jeden pochádza z amerických súkromných peňazí - z The Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe... Druhý grant sme získali z Budapešti z Open Society Institute, čo je súčasťou Sorosovho ,networku‘.