Štvrtok 28. september 2023

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Tomáš HalászFoto: TASR/Tomáš Halász

Medzi priateľmi

Vzťahy SR s najľudnatejšou krajinou sveta k nám prišiel podporiť čínsky prezident

Karol Palkovič

V júni Slovensko historicky po prvý raz hostilo prezidenta Čínskej ľudovej republiky Chua Ťin-tchaoa.

Hoci v minulosti už našu krajinu navštívili vysokí čínski predstavitelia - premiér a predseda parlamentu, tentoraz bolo Slovensko jediným z členských štátov Európskej únie, v ktorej sa hlava najľudnatejšej krajiny sveta zastavila na oficiálnej ceste po našom kontinente.
Návšteva predstaviteľa 1,5-miliardového národa sa navyše uskutočnila v čase 60. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi vtedajšou ČSR a ČĽR.
Vzájomné výmeny na najvyššej úrovni, posilnenie politickej dôvery, rozšírenie plodnej spolupráce v rôznych oblastiach, koordinácia v medzinárodných záležitostiach - tak by sa dali charakterizovať doterajšie čínsko-slovenské vzťahy. Čína ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN svojho času podporila Slovensko, ktoré tak mohlo naplniť svoje ambície byť nestálym členom tejto významnej svetovej organizácie v rokoch 2006 - 2007. Slovensko pre zmenu hlasovalo za kandidatúru Číny v Rade pre ľudské práva OSN. Medzi SR a ČĽR nie sú dnes otvorené, neriešené otázky, spolupráca sa rozvíja v súlade s politikou EÚ, ktorej predstavitelia čoraz častejšie hovoria o strategickom partnerstve s Čínskou ľudovou republikou. Výsledkom toho sú aj každoročné európsko-čínske samity a sektorové dialógy v 22 oblastiach, kde nechýba ani SR.

Pomôžu nám s diaľnicami?
Vzťahy SR a ČĽR sa v hospodárskej oblasti sústreďujú najmä na vzájomný obchod, kde je Čína pre Slovensko jedným z najdôležitejších partnerov. V tejto súvislosti s prezidentom Chuom Ťin-chaom pricestovalo aj 28 čínskych podnikateľov. Zástupcovia slovenských a čínskych spoločností podpísali päť dohôd o spolupráci. „My sme s Čínou od vzniku samostatného Slovenska zvýšili 70-násobne vzájomný obrat, ktorý dnes dosahuje 2,7 miliardy eur," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Aj tu však negatívne zasiahla globálna ekonomická kríza a ekonomická kooperácia oboch krajín v prvom štvrťroku 2009 poklesla o 37 percent. Vláda SR napriek tomu ďalej považuje Čínu za jedného z kľúčových hráčov pri riešení krízy. Premiér Robert Fico predstavil čínskemu prezidentovi viaceré možnosti investovania na Slovensku. Okrem iného hovoril aj o možnej účasti kapitálovo silných čínskych firiem pri výstavbe dopravnej infraštruktúry. „Mohol by to byť spôsob, akým vyriešime nedostatok finančných prostriedkov, respektíve ich predražovanie pri výstavbe diaľnic formou PPP-projektov," povedal po rokovaniach s čínskym prezidentom premiér. Inou príležitosťou sú investície do infraštruktúry cestovného ruchu. „Nechceme ďalšie montážne haly, boli by sme radi, keby čínske podniky u nás investovali do výroby s vysokou pridanou hodnotou, napríklad v oblasti nových technológií," zdôraznil Fico.

Číne chýbajú informácie
V Číne úspešne pôsobia viaceré slovenské podniky, najmä v oblasti energetiky, zalesňovania, ochrany životného prostredia, ale aj také firmy ako Matador, Konštrukta Industry, ZTS Sabinov či Konex. Šance na úspech sa však zvyšujú v prípade tímového investovania s partnermi, ktorí už majú v Číne vybudované isté pozície. „Máme záujem aj o spoluprácu v energetike, o výstavbu tepelných elektrární v Číne. Naši investori sú tam dobre etablovaní," myslí si Ľ. Jahnátek. Medzi produkty vyvážané zo Slovenska patria najmä výrobky zo železa a ocele, keďže Čína zastáva takmer polovicu celosvetového dopytu po kovoch. Ďalej stroje a prepravné zariadenia, chemikálie, motory a generátory a stroje na spracovanie kaučuku. ČĽR plánuje zvýšiť produkciu elektrickej energie, a tu jej chce Slovensko ponúknuť pomoc na úrovni jadrového dozoru a pri uskladňovaní jadrového odpadu. Podpis memoranda, na základe ktorého vznikne spoločná podnikateľská aktivita zameraná na výrobu v oblasti využívania slnečnej energie zas svedčí o tom, že sa nezabúda ani na tzv. zelené technológie. Prezident Chu Ťin-tchao na stretnutí s naším predsedom vlády upozornil, že ešte stále je veľa čínskych podnikov, ktoré nepoznajú hospodárske úspechy Slovenska a možnosti investovania na našom území. Aj keď viaceré firmy, napríklad Lenovo a Huawei sa u nás úspešne etablovali. Príležitosť na to, aby sa situácia ešte zlepšila, bude, podľa jeho slov, aj na svetovej výstave EXPO 2010 v Šanghaji, kde čínska strana očakáva úspešnú prezentáciu Slovenska.
Čínsky prezident si podľa vlastných slov váži podporu SR aj na medzinárodnej scéne a urobí kroky, aby sme navzájom kooperovali aj vo sfére školstva, vedy, kultúry, turistiky a športu. Vyjadril potešenie z toho, že na pekinskej univerzite existuje vyučovanie slovenského jazyka a rovnako úspešne sa na Slovensku rozvíja štúdium čínštiny. V Pekingu i Šanghaji už vystupovali slovenské folklórne súbory, ďalší umelci sa predstavili na Pekinskom hudobnom festivale, či na tradičnom Medzinárodnom bienále umenia. Chu Ťin-tchao ocenil aj skutočnosť, že Slovensko bolo medzi prvými krajinami, ktoré pomohli čínskym občanom po zemetrasení v provincii Sečuan. „Čína a Slovensko sú tradične priateľské krajiny. Čína má staré príslovie, ktoré hovorí, že priateľské služby sa neúčtujú," povedal s úsmevom Chu Ťin-tchao na záver návštevy Slovenska.

Fotografia:
Okrem prezidenta Gašparoviča, predsedu NR SR Pašku rokoval s čínskou hlavou štátu aj premiér Fico a šéf rezortu hospodárstva Jahnátek.