Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Čierna diera

Milan David

Máme za sebou voľbu prezidenta a eurovoľby, počas ktorých údajne verejnoprávna televízia až neuveriteľne jasne ukázala, ako zmýšľa jej vedenie. Už podľa zbežnej analýzy obsahu vysielania je jasné, že „slovenská" je len podľa mena a cíti a myslí protikoalične. Najprv takmer otvorene nadŕžala prezidentskej kandidátke Radičovej (tesne pred voľbami vysielala šou za účasti „celebrít" z jej plagátov). Povráva sa, že jeden z najvyšších funkcionárov STV bol tichým členom štábu podporujúceho kandidátku SMK a opozície. Potom v deň rokovania nášho parlamentu o Orbánovej Karpatskej kotline priniesla tendenčných a protislovenských Reportérov pod taktovkou redaktora Juraja Mravca, podľa ktorých maďarskú kartu vytiahol okrem SNS aj prezident Gašparovič - napriek tomu generálny riaditeľ vo svojich odpovediach na protesty nehanebne tvrdí opak. Prečo prezident Gašparovič uprednostnil pri prvom exkluzívnom rozhovore po druhej inaugurácii súkromnú TA3 a vyhlásil, že je najobjektívnejšou slovenskou televíziou aj s Dírerom? Nevšimol si to ani minister kultúry, ani vláda, ktorá odklepla nadutému generálovi STV takmer 200 miliónov korún, aby „bolo z čoho"...? A ďalej: pri nedostatku peňazí naša verejnoprávna TV míňa milióny na Kňažkovu reláciu Takí sme boli (jej výroba týždenne stojí v prepočte takmer milión Sk, ročne neuveriteľných 50 miliónov korún!). A ďalšie milióny odtekajú na ďalšie predražené a často trápne programy, ktorých sledovanosť hravo tromfnú reprízové Senzusy a Drišľak. Keď sa pre vyčerpanosť témy (i moderátora) Takí sme boli hádam už naozaj skončí, začne sa Také to bolo za 900-tisíc korún týždenne!
Naozaj, načo máme verejnoprávnu televíziu? Len na to, aby nás do úmoru zabávala? A to aj neustálym dabovaním druho- a treťotriednych zahraničných filmov? Veď kto chce byť „zabávaný", radšej si prepne naše bulvárne neverejnoprávne TV stanice. Prečo STV nevysiela už dávno nadabované a osvedčené filmy na spôsob JOJ Plus? Prečo na STV 2 (tzv. Dvojke) len málokedy vidieť slovenský alebo český dokument? Len preto, že tie sa nedabujú a dablérske firmičky, priživujúce sa na STV, by nezarábali? Zmysel takého rozšafného míňania peňazí v čase krízy je len jeden: napchávanie vreciek spriatelených a inak poprepájaných firmičiek s manažmentom STV! Kedy to v našej STV prestane? Čo na to v strachu prežívajúce osadenstvo STV, keďže vedenie nemieni šetriť na zábave, ale práve na platoch pre tie zvyšky profesionálov v jej radoch? Čo na to nerozhodná Rada STV? A čo vláda, ktorá vyhlasuje úspory na každom kroku a do čiernej diery nazvanej STV nalieva nové a nové milióny?


Dôrazne protestujem proti príspevku Maďarská karta v relácii STV Reportéri. Ide o neobjektívny príspevok, v ktorom redaktor Juraj Mravec Slovensko a Slovákov vykresľuje ako netolerantný národ, ktorý neustále a bezdôvodne útočí na jednu národnostnú menšinu. To, že autor dal priestor na vyjadrenie iba jednej názorovej strane (Radičová, Füle, Leško, Horský, Porubänová), je šokujúce a v rozpore so všetkými žurnalistickými pravidlami.
(Z listu tlačovej tajomníčky SNS Jany Benkovej generálnemu riaditeľovi STV Štefanovi Nižňanskému)