Na palete
Viera Urbanová
Voľby a povodne: Po voľbách do Európskeho parlamentu je zrejmé, že SR budú v Bruseli zastupovať trinásti poslanci - piati za Smer-SD, po dvaja za SDKÚ-DS a KDH, po jednom za SNS a ĽS-HZDS. Zo Slovenska sa do europarlamentu dostali aj dvaja poslanci SMK, čo určite potešilo niektoré kruhy v Budapešti. Zatiaľ čo SNS vo voľbách získala miestenku do EP po prvý raz, takisto vládna ĽS-HZDS zrejme posledný - oproti minulosti stratila dve kreslá. Najvyššia účasť vo voľbách bola v obvode Štúrovo a najnižšia v Senici a Malackách, kde ľudia zápasili s povodňami. Do volebných miestností mohli akurát doplávať. Otázne, aký by bol volebný výsledok, keby povodne zasiahli južné okrsky.
SMK ako vzor: Béla Bugár sa spolu s ďalšími odídencami z SMK rozhodol založiť novú stranu Most-Híd. Podľa Bugára SMK nemá víziu, jasný program, stráca na politickej váhe a izoluje sa. Nová strana chce byť otvorená pre všetkých občanov Slovenska. V praxi by to znamenalo, že každý, kto neovláda maďarčinu, by musel chodiť na stranícke schôdze s tlmočníkom. Alebo absolvovať rýchlokurz maďarského jazyka. Šéf SMK Csáky sa úbytku voličskej priazne neobáva. Most bude podľa neho strana klamstva a ohlupovania ľudí. Keďže stranu zakladajú dlhoroční členovia SMK, asi sa v materskom prístave o fungovaní strany čosi podučili. Žeby priamo od predsedu?
Extrémisti bodovali: Poslanci na mimoriadnej schôdzi NR SR prijali vyhlásenie odsudzujúce politiku predsedu strany FIDESZ Viktora Orbána, ktorý opäť rozprával o zjednotení „maďarstva" v Karpatskej kotline. Poslanci vyzvali vládu, aby podnikla rozhodujúce kroky na zamedzenie aktivít, smerujúcich k narúšaniu suverenity a územnej celistvosti SR. Predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh vyhlásil, že slovenské vládne strany spustili protimaďarskú kampaň, aby zmobilizovali pred eurovoľbami extrémistických voličov. Ako ukázali voľby, extrémistických voličov sa podarilo zmobilizovať akurát v Maďarsku.
Iveta snívala: Na slávnostnej inaugurácii Ivana Gašparoviča, ktorého zvolili občania druhýkrát za prezidenta SR, sa okrem bugárovcov a časti politikov z SMK a SDKÚ-DS nezúčastnili ani poslanci ĽS-HZDS. Menšinoví politici preto, že Gašparovič vraj vo volebnej kampani zneužíval maďarskú kartu, mečiarovci zasa mali na práci dôležitejšie veci - zasadnutie poslaneckého klubu. Je možné, že keby vo voľbách zvíťazila Iveta Radičová, ĽS-HZDS by sa obetovalo a prehodnotilo svoju pracovnú zaťaženosť. Zatiaľ obetuje iba svoje preferencie. Radičová, ktorá maďarskú kartu využívala, sa priznala, že si pri inauguračnom akte Gašparoviča predstavovala seba. Nuž, sny ju stále neopustili.
Počiatek bez energie: Ministerstvo financií chce znížiť dve percentá z dane z príjmov, ktoré každoročne plynú na účty mimovládnych organizácií. Zámer, znížiť tieto príjmy postupne na pol percenta do roku 2018, sa stretol s tvrdým odporom „mimovládiek." Nečudo, veď ide o celkom slušné príjmy. Zatiaľ čo v roku putovalo do tretieho sektora 42,12 mil. eur, minulý rok to bolo už 49,19 mil. eur. Vyzerá to tak, že dve percentá mimovládnemu sektoru ostanú, pretože minister Ján Počiatek vyhlásil, že nemá energiu bojovať s iracionálnymi názormi neziskových organizácií. Na rozdiel od pána ministra, niektoré neziskovky majú energie dostatok. Najmä, ak ide o boj proti vláde.
Bitka pred palácom: Na Slovensko pricestoval čínsky prezident Chu Ťin-tchao, ktorý s prezidentom Ivanom Gašparovičom rokoval o hospodárskej spolupráci. Pred Prezidentským palácom sa zišli slovenskí aktivisti, ktorí protestovali proti porušovaniu ľudských práv - nie na Slovensku, ale v Číne. To sa nepáčilo Číňanom, ktorí prišli pozdraviť svojho pohlavára a aktívnym aktivistom začali strhávať transparenty. Strkanice vyvrcholili bitkou. Piati Slováci a traja Číňania skončili na polícii. Aktivisti urobili z celej veci za pomoci novinársko-politickej opozície krvavú kovbojku. Polícia vraj mala zasiahnuť iba proti Číňanom. Skrátka, ochrancovia v praxi.
Likvidácia fair play: Súdna rada SR zvolila za predsedu Najvyššieho súdu SR ministra spravodlivosti Štefana Harabina aj napriek nechutnému nátlaku, ktorý na ňu vyvíjala opozícia a spriaznené mimovládne organizácie typu „fair play". Tie robili pred budovou NS cirkus ako na Prvého mája a mladučké tváričky kresťansko- či občiansko-demokratickej mládeže hlasno kričali to, čo im nakázali. Dzurinda, Lipšic či Hrušovský tvrdili, že z voľby Harabina sa tešia mafiáni a netešia sa slušní ľudia. Slušní, teda tí, čo považujú každého, kto má iný názor ako oni, za úhlavného nepriateľa, ktorého treba „fair play" zlikvidovať.
Foto: TASR/Štefan Puškáš, Tomáš Halász, AP, MTI, SITA