Utorok 3. december 2024

extra plus

Júl 2008

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Kráľ westernov

Pred piatimi rokmi svet prišiel o šiesteho zo siedmich statočných

Milan Kenda

Rok 2003 bol neobyčajne krutý k starnúcim hercom Hollywoodu. Vo filmovej mekke a svetovej rozprávkarni kosila smrť. Pripravila nás o viaceré hviezdy najhviezdnejšie, o hrdinov medzi divákmi nesmierne obľúbených, presvedčivých, žánrovo čistých a vyhranených.

Do westernového neba vtedy odišiel herec fascinujúcej tváre a uhrančivých očí Charles Bronson. Niekoľko rokov predtým trpel ťažkou Alzheimerovou chorobou, ktorá ani len vzdialene nepripomína malebné melodramatické filmové umieranie, pri ktorom sa prednášajú nesmrteľné sentencie. Samotnou príčinou Bronsonovej smrti bol zápal pľúc, ktorý definitívne porazil hercov oslabený organizmus.

Z výtvarníka herec
Charles Bronson, vlastným menom Charles Buchinsky, vyrastal v pätnásťčlennej chudobnej baníckej rodine litovského pôvodu. Už ako šestnásťročný - po smrti otca - začal pracovať v bani spolu so svojimi bratmi, pretože uživiť takú početnú rodinu bolo pre jeho matku obrovským problémom. Súrodenci si vraj museli požičiavať šaty, aby mohli ísť do školy. Potom vypukla druhá svetová vojna a mladý Charles sa zaradil medzi dobrovoľných bojovníkov. Slúžil v letectve ako bombometčík. Po skončení vojny sa zniesol z nebies do fakultných lavíc. Študoval maliarstvo a herectvo, najprv vo Filadelfii, neskôr v Pasadene. Vypracoval sa na filmového výtvarníka, nakoniec ho však opantalo herectvo. Keď sa roku 1951 objavil vo svojom prvom filme Teraz si námorník, účinkoval ešte pod svojím civilným menom. Až o tri roky neskôr začal používať pseudonym Bronson. Sprvoti nedostával veľké úlohy, hrával najmä postavy Indiánov. Až neskoršie sa prepracoval k charakterovým úlohám vo westernoch, ktoré ho najviac preslávili, ale aj v kriminálnych príbehoch a vojnových filmoch. Napokon, vojnovým hrdinom v istom zmysle bol aj v skutočnosti, v reálnom živote, už len preto, že sa do tohto veľkého rizika pustil celkom dobrovoľne.

Originalita namiesto komercie
K hlavnej úlohe sa dostal až vo filme amerického režiséra Rogera Cormana Samopal K. z roku 1958. Vzápätí sa stal jedným z najvyhľadávanejších predstaviteľov tvrdých chlapíkov v akčných filmových príbehoch. Znalci však zdôrazňujú, že na rozdiel od Clinta Eastwooda alebo Burta Reynoldsa predsa len častejšie hrával sprvoti pasívnych hrdinov, ktorí sa bránia násiliu, až ich napokon záľaha osudových okolností prinúti vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Je paradoxom, že svetovú slávu mu priniesol až európsky film - taliansky „spaghetti western" Vtedy na západe z roku 1968, ktorého režisérom bol Sergio Leone. Nasledovala úspešná francúzska kriminálka Cestujúci v daždi. Nakrúcala sa o rok neskôr a režíroval ju René Clément.
Prečo až Európa vyniesla Bronsona na superhviezdnu dráhu? Nuž preto, že americký film priveľmi zohľadňuje komerčnosť, divácku návštevnosť a schematické „zaškatuľkovanie" filmových hrdinov. Režiséri si nezriedka nemôžu vybrať hercov podľa vlastných predstáv, ale musia sa uspokojiť s tými, ktorých im vnútia producenti podľa marketingových prieskumov. Zvyčajne sa hrá na istotu s „hotovými" hviezdami. Tých totiž už povrchný a malomeštiacky divák, ktorému je tento druh produkcie určený, dokonale strávil. Európski režiséri sú citlivejší a veľkorysejší pri výbere a akceptovaní hercov, pretože nie sú takí roztrasení pri pomyslení na prípadný komerčný neúspech. Bronsonovi po jeho európskych hviezdnych výšinách začali ešte dôraznejšie písať postavy priamo na telo, pričom výrazne ohraničili jeho herecký typ. Veľký herec sa tomu nebránil, usiloval sa zdokonaľovať tento typ podľa vlastných predstáv, s vysokým hereckým nasadením a veľkou mierou hereckej poctivosti.

Veľká láska
V celej sérii filmov hral po boku svojej veľkej lásky, druhej manželky, anglickej herečky Jill Irelandovej (1936 - 1990). Aj u nás sa premietal ich spoločný film Od dvanástej do tretej. Ide o originálnu westernovú paródiu o neočakávanom vzťahu pištoľníckeho desperáda Grahama Derseyho a farmárskej vdovy Amandy Starbuckovej. Obe postavy stvárnili manželia. Keď Irelandová ochorela na rakovinu prsníka a roku 1990 zomrela, Bronsona táto strata veľmi ťažko zasiahla, priam vykoľajila. Zasvätení tvrdia, že Bronson odvtedy prestal byť tým charakteristickým, vyhraneným, tvrdým chlapom a v jeho hre sa zjavili osudové i nostalgické odtiene. V posledných rokoch jeho života stála po jeho boku publicistka Kim Weeksová.
Charles Bronson sa u nás najčastejšie spomína v súvislosti s dnes už kultovým westernom Sedem statočných z roku 1960. Je to americká obmena slávneho japonského filmu Sedem samurajov. Treba však dodať, že nejde o „otrockú" kópiu japonskej predlohy, ale tvorivé pretlmočenie pôvodnej inšpirácie do westernového žánru. Bronson hrá vo filme jednu z nezabudnuteľných postáv - pištoľníka O'Reillyho. Hoci tu nejde o hviezdne sólo, ale o hrdinu z kolektívu chrabrých mužov, ani tu sa nedá prehliadnuť jeho herecké majstrovstvo. Bol v poradí šiestym zo siedmich nezabudnuteľných hercov filmu, ktorí opustili tento svet.

Fotografie:
Charles Bronson.

S milovanou manželkou Jill Irelandovou, ktorá zomrela v roku 1990.

Jedna z filmových tvárí akčného hrdinu westernov.

Charles Bronson (1921 - 2003) sprvoti hrával pasívnych hrdinov, ktorí sa bránia násiliu, až kým ich okolnosti prinútia vziať spravodlivosť do vlastných rúk.