Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: Lenka Eremiášová
Foto: archív
Foto: Pavel Kapusta
Sedem divov Ruska
Dvadsaťpäť miliónov hlasujúcich vypovedá o láske Rusov k svojej vlasti
Lenka Eremiášová
Nedávno sa v Európe uskutočnila anketa o siedmich novodobých divoch sveta. Fakt, že sa medzi nimi neocitol ani jeden na území Ruskej federácie, obyvateľov plochou najväčšej krajiny zemegule nemilo prekvapilo. Preto zorganizovali celonárodnú anketu o siedmich divoch Ruska, v ktorej mohli občania hlasovať prostredníctvom internetu.
Zdravý patriotizmus
Nakoniec sa do ankety zapojilo rekordných 25 miliónov Rusov. Veľké množstvo z nich, ako sami priznali, vyburcovalo práve nedávne európske hľadanie nových svetových skvostov. „Určite ich máme aj viac, ale len sedem z nich sa mohlo oficiálne stať divom Ruska," konštatovala v súvislosti s objavovaním novodobých ruských klenotov internetová doména ruského rádia Maják.Výsledky hlasovania minulý mesiac oficiálne oznámila agentúra ITAR-TASS. Siedmimi ruskými divmi sa stali: Údolie gejzírov na Kamčatke, najhlbšie a geologicky najstaršie jazero na svete - Bajkal, palácový komplex Petrodvorec neďaleko Petrohradu, prírodná pamiatka Stĺpy zvetrávania v autonómnej republike Komi na severe Ruskej federácie, moskovský Chrám Vasilija Blaženého, kaukazský končiar Elbrus a najväčšia socha sveta nazvaná Matka vlasť na Mamajevovej mohyle vo Volgograde, pripomínajúca krvavú stalingradskú bitku.
Hlasovanie sa začalo minulý rok v októbri a skončilo sa prvým februárovým dňom. Samotné výsledky vyhlásili počas osláv Dňa Ruska na Červenom námestí v Moskve. Podľa spomínanej tlačovej agentúry podujatie malo zvýrazniť úctu a obnoviť zdravý patriotizmus obyvateľov k vlastným krásam. Spočiatku bolo v hre 49 pamätihodností; po sedem z každého zo siedmich federálnych okruhov. Do druhého kola sa napokon dostalo štrnásť divov.
Výber finálovej sedmičky
mal presné pravidlá. Ako napísal denník Izvestija, ktorý bol jedným zo štyroch iniciátorov celého projektu, organizátori použili tajný rebríček hlasovania. Na internetovej stránke www.ruschudo.ru, vyčlenenej na voľbu, v záujme objektívnosti nebolo možné priebežne sledovať vývoj hlasovania. „Okrem hlasovania na internete nám ľudia z celého Ruska posielali aj tisíce listov, neraz doplnených fotografiami vlastných favoritov. Písali podrobne o ,svojich‘ divoch. Dvadsaťpäť miliónov účastníkov hlasovania jasne svedčí o tom, že dejiny Ruska, jeho unikátne historické, kultúrne a prírodné pamätníky, nie sú ľahostajné miliónom našich spoluobčanov," konštatoval vo svojom hodnotiacom článku denník Izvestija. Zároveň informoval, že hlasy pre sedem divov poslali aj tisíce ľudí zo zahraničia.
Hudobný sviatočný program na Červenom námestí v Moskve organizátori zakončili ohňostrojom nad Chrámom Vasilija Blaženého. Deň Ruska, najväčší sviatok krajiny, oslavujú jeho občania 12. júna. Pre Ruskú federáciu je tento dátum dvojnásobne významný: v spomenutý deň v roku 1990 na prvom Zjazde ľudových poslancov RSFSR schválili Deklaráciu o štátnej suverenite Ruskej federácie. Deň schválenia Deklarácie o štátnej suverenite RF sa stal začiatkom budovania ruskej štátnosti, zakladajúcej sa na princípoch ústavného federalizmu, rovnoprávnosti a partnerstva. Presne o rok sa prvýkrát v dejinách štátu konali priame otvorené voľby prezidenta, v ktorých zvíťazil Boris Jeľcin. Do roku 2002 sa 12. jún nazýval Dňom nezávislosti Ruska, potom sa oficiálne sviatok začal nazývať Deň Ruska.