Monitor zahraničných udalostí
Nelegálna ústava
Štyri mesiace po vyhlásení nezávislosti od Srbska začala v Kosove platiť prvá ústava, ktorá tamojším inštitúciám umožní prevziať správu od misie OSN. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu vyhlásil, že nová ústava predstavuje pre Kosovo „druhý historický okamih po vyhlásení nezávislosti od Srbska". Ako dodal, dokument by mal novej krajine pomôcť pri integrácii do EÚ a NATO. Predstavitelia Srbska, ktoré Kosovo naďalej považuje za svoje územie, v reakcii označili ústavu za nelegálnu a nebezpečnú. „Srbsko vyhlásenie kosovskej ústavy neprijíma ako právnu skutočnosť," vyhlásil v Belehrade prezident Boris Tadič.
Francúzi späť do NATO
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je rozhodnutý vrátiť svoju krajinu do vojenských štruktúr NATO, odkiaľ sa stiahla rozhodnutím prezidenta De Gaulla pred viac ako 40 rokmi. De Gaulle odmietol integrovať francúzske loďstvo a vzdušnú obranu do systému Severoatlantickej aliancie a dovoliť USA, aby rozmiestnili na francúzskom území jadrové zbrane. Sídlo aliancie sa následne presťahovalo z Paríža do Bruselu. „Nikto už nerozumie, prečo stojíme mimo," vyhlásil Sarkozy pred viac ako 3-tisíc vojakmi a policajtmi zhromaždenými vo Versaille, kde predstavil novú vojenskú doktrínu Francúzska.
Nové berlínske múry
Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina by sa NATO malo zrútiť rovnako ako Sovietsky zväz. Povedal to v rozhovore pre francúzsky časopis Le Monde. „Expanzia NATO sa rovná budovaniu nových berlínskych múrov v Európe - neviditeľných, ale rovnako nebezpečných," odpovedal na otázku o možnom vstupe Ukrajiny a Gruzínska do NATO. Pripomenul, že NATO vzniklo v čase opozície proti ZSSR, ale ten sa už dávno zrútil. „Nuž proti komu je teraz tento zväzok namierený? Aké sú súčasné globálne hrozby? Šírenie jadrových zbraní, terorizmus, epidémie, medzinárodná zločinnosť, drogy. A možno ich riešiť v rámci uzatvoreného politického bloku? Nie. NATO svojou expanziou zasieva nedôverčivosť jedného k druhému. A pokiaľ ide o úmysel umiestniť v Európe americký protiraketový systém, najprv sa o tom rozhodlo a až potom sa diskutovalo v Bruseli," myslí si Putin.
Náhrada pre Turecko
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa vyslovil proti vytvoreniu Stredomorskej únie, ktorá by mala podľa vzoru EÚ zjednotiť krajiny ležiace pri Stredozemnom mori. Podľa neho by to ohrozilo jednotu afrických a arabských krajín, ktoré už majú svoje nadnárodné organizácie. „Sme členskými krajinami Ligy arabských štátov, ako aj Africkej únie, a nebudeme ohrozovať africkú ani arabskú jednotu. Naši európski partneri to musia pochopiť," vyhlásil Kaddáfí na samite arabských krajín v Tripolise.
Varovanie z Iránu
Irán vyhlásil, že má možnosti ako odpovedať na prípadné nové sankcie, ktoré naň chce uvaliť EÚ pre neochotu zastaviť svoj jadrový program. Britský premiér Gordon Brown vyhlásil, že Európa musí súhlasiť s novými sankciami proti Iránu vrátane zmrazenia vkladov najväčšej iránskej banky. Už dnes sa uplatňujú tri série sankcií, ktoré na Teherán uvalila BR OSN. Napriek Brownovým vyhláseniam štáty EÚ odložili rozhodnutie o nových sankciách. USA a ich spojenci trvajú na tom, že jadrový program islamskej republiky je zameraný na výrobu jadrových zbraní. Irán však naďalej ubezpečuje, že program má mierové účely, a upozorňuje, že na obohacovanie uránu má právo na základe Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.
Teherán presúva peniaze
Teherán z obáv zo zmrazenia svojich aktív údajne stiahol približne 75 miliárd dolárov z európskych bánk. Stalo sa tak na príkaz iránskeho prezidenta Mahmuda Ahmadínedžáda. Iránske aktíva v európskych bankách boli čiastočne vymenené za zlato a za akcie a časť z nich uložená v ázijských bankách.
Profitujú z krízy
„Uganda profituje zo súčasného nárastu cien potravín, pretože je kľúčovým producentom rôznych komodít, napríklad banánov," priznal ugandský prezident Yoweri Museveni. „Produkujeme množstvo potravín a naším problémom bol doteraz trh," povedal Museveni po mítingu s lídrami Commonwealthu v Londýne. „Produkujeme 10 miliónov ton banánov, ale o 40 percent z nich sme doteraz prichádzali, pretože sa pokazili, keďže sme ich nemali kam predať. Vyrábali sme toľko mlieka, že sme ho museli vylievať, dnes ide celá produkcia na odbyt," dodal Museveni. Potravinová kríza podľa neho pomáha odstraňovať obchodné bariéry. Ešte nedávno pritom Uganda varovala, že stúpajúce ceny potravín ohrozujú potravinovú pomoc hladujúcim Uganďanom, predovšetkým na suchom severe.
Česi štrajkovali
Státisíce ľudí v Česku 24. júna prerušili prácu na jednu hodinu na protest proti reformám vlády Mirka Topolánka. Od 13. do 14. h štrajkovali po celej krajine lekári, zdravotníci, rušňovodiči, vodiči, úradníci a ďalší zamestnanci verejného sektora. Štrajk zorganizovala Českomoravská konfederácia odborových zväzov a Asociácia samostatných odborov. Zdravotnícke zariadenia ošetrovali len akútne prípady. Štrajk na hodinu zastavil aj asi tisíc vlakov. Podľa českých médií išlo o najväčší odborársky protest od pádu socializmu v roku 1989. Do štrajku sa zapojilo 7-tisíc základných odborových organizácií.