Utorok 3. december 2024

extra plus

Júl 2008

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Ospravedlnenie za film Uloupené Kosovo

Ospravedlňujem sa pánovi Švédovi, že som si dovolil porozprávať príbeh o ukradnutom Kosove a Metochii a že ho rozprávam tak, ako ho rozprávam, čo sa pánovi Švédovi zjavne nepáči...
Nakoniec, pán magister Švéda nie je sám. Ani vedúcim dramaturgičkám a šéfdramaturgičke dokumentu v ČT sa môj príbeh nepáči. Preto ho odmietli pustiť do vysielania. Pán magister Švéda a niektoré dramaturgičky ČT majú inú predstavu o tom, čo by vo filme o Kosove malo byť, ale sa tam nenachádza. Nuž, ľahká pomoc. Môžu ako ja zobrať kameru (na jej požičanie som si požičal), sadnúť do auta, odísť do Kosova (dá sa to zvládnuť za jeden deň) a tam nakrúcať to, čo im v mojom filme chýba. Napríklad onú genocídu, ktorou sa vraj Srbi a Rómovia previnili na kosovských Albáncoch. Rád by som sa poučil napríklad pohľadom na nakrútený masový hrob obetí onej genocídy. Podľa mojich informácií v Kosove a v Matochii sa nijaký nenachádza. Orgány OSN ho dodnes márne hľadajú.
Pán Švéda spomína akési zverstvá, ktoré páchala srbská (juhoslovanská) armáda v Kosove. Bol by som vďačný, keby ma pán magister Švéda opäť poučil a oznámil mi pramene, z ktorých tieto informácie čerpá. Pevne verím, že svoje informácie pán Švéda nečerpá len z mainstreamových českých médií, ktoré svojho času podobné správy radi preberali bez toho, aby sa namáhali overiť si ich. Môj filmový príbeh o Kosove sa nebude páčiť mnohým ľuďom. Dovoľujem si v ňom totiž spochybniť čisté úmysly a fungovanie mnohých organizácií, o ktoré sa české národné elity momentálne opierajú. Ich kritika je takmer tabu. Po mojich skúsenostiach zo Srbska a predovšetkým z Kosova pochybujem o tom, že vedenie agresívnej vojny, akým bolo „humanitárne bombardovanie", je správne a efektívne. Nakoniec, nasledoval Irak. A kto bude ďalší? Ďalej pochybujem o tom, že demokratickí vodcovia dnešného sveta hovoria o svojich pohnútkach vždy pravdu.
Pochybujem aj o tom, že NATO je výlučne obranná organizácia. Preto som podpísal petíciu Nie základniam. Pochybujem o tom, že OSN je nestranná, spravodlivá a efektívna organizácia. Takisto pochybujem o poctivých úmysloch Európskej únie. O čom však nepochybujem, je skutočnosť, že príchodom NATO do Kosova v roku 1999 prišlo k etnickej čistke a v jej dôsledku boli zo svojich majetkov vyhnané státisíce kosovských Srbov a ďalších národností.
Nepochybujem o tom, že sa v deväťdesiatych rokoch počas protijuhoslovanskej kampane u nás klamalo a často sa klame dodnes. Nepochybujem o tom, že veľa Čechov vrátane vzdelancov sa pri hodnotení balkánskych udalostí stále opiera o účelové lži, polopravdy a produkty vojnovej propagandy NATO. Preto môžu písať kritiky, aké píšu, a chcieť od filmov fakty, ktoré neexistujú.
Okolo dokumentu Uloupené Kosovo vzniklo množstvo fám. Tu spresňujem. Podľa najnovšieho rozhodnutia programovej riaditeľky ČT pani Kateřiny Fryčovej by mal byť môj film odvysielaný v Českej televízii v nezmenenej podobe. Na potešenie pána Švédu a jemu podobným dokument televízia odvysiela v komponovanom večere na tému Kosovo. Dramaturgovia zatiaľ zháňajú ďalší film, ktorý by to v rámci koncipovaného večera Srbom pekne „objektívne" ukázal. Alebo aspoň zaistiť diskusiu „balkanológov", ktorá by film uviedla „na pravú mieru". To všetko preto, aby „elita" národa mohla zase pokojne spať s vedomím, že ten ich vysnívaný svet tvorený USA, NATO, EÚ a OSN je naozaj okolo nich a že je v poriadku. Za múdre rozhodnutie film odvysielať ďakujem pani riaditeľke Fryčovej. Presvedčil som sa, že aj keď sa jej film asi veľmi nepáčil, dala na rozdiel od cenzúrneho odporúčania pána magistra Švédu prednosť demokracii a diskusii. Takisto sa musím poďakovať pánovi Martinovi Štollovi, ktorý si so mnou asi užil svoje. Napriek tomu sa kosovskej téme poctivo venoval a svojím nestranným vedením pomohol dielu na svet. Aj to chce v dnešných českých televíznych pomeroch istú dávku odvahy.

(Z otvoreného listu režiséra Václava Dvořáka, reagujúceho na článok publicistu Josefa Švédu v Britských listoch, ktorý televízny dokument Uloupené Kosovo, zverejnený na internetovom videoportáli YouTube, označil za neobjektívny a prosrbský)