Utorok 3. december 2024

extra plus

Júl 2008

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Kríza verejnej služby

Eva Zelenayová

Čo mi pamäť siaha, so zdravotníctvom a televíziou nikdy nebola spokojnosť. Televízia (verejnoprávna) najmä od roku 1993 si nevie nájsť obsahovú štruktúru a jej zodpovedajúce profesionálne zvládnutie. Personálne obsadenie sa mení častejšie ako politické garnitúry, razantné reformy priniesli len tunelovanie majetku STV.
Fakt, že postavenie verejnoprávnej televízie nie je problémom len u nás, preukázala nedávna medzinárodná konferencia na pôde Slovenského syndikátu novinárov. Škoda, že nedávno zvolený generálny riaditeľ STV nestihol poslať spravodajský štáb, aby sa verejnosť oboznámila so zaujímavými informáciami. Sám sa však na konferencii zúčastnil, a tak zostáva veriť, že sa pozitívne podnety odzrkadlia vo vysielaní Slovenskej televízie a tie negatívne sa stanú mementom.
Z európskych krajín len Veľká Británia má jasne stanovený kódex verejnej služby pre verejnoprávnu televíziu. Je ňou BBC, ktorá sa správa podľa prijatej Charty pre verejnú službu spred desiatich rokov. Desaťročná prax ukázala minimalizáciu politického vplyvu na vysielanie. Pravým opakom televízie BBC je francúzska verejnoprávna televízia. Jean-Philippe Desbordes, investigatívny novinár so špecializáciou na jadrovú energetiku, petrochémiu, tajné služby, potravinárstvo, zdravie a životné prostredie, odkázal slovenským novinárom, že sa netreba vzdávať - čo nemôže odvysielať v televízii, napíše. Vyšlo mu viacero titulov, prednáša na vysokej škole, ale, zdá sa, že postavenie novinára vo Francúzsku a na Slovensku sa podstatne líši. Novinár na Slovensku si jednoducho nemá z čoho financovať vydanie knižky, ak nemá za sebou sponzora, ktorého obsah diela zaujíma. Francúzska televízia, tak ako ktorákoľvek iná, verne kopíruje stav spoločnosti. Francúzi po vzniku televízie predpokladali, že by mala šíriť ideály, ktoré by mala spoločnosť reflektovať. Z počiatočnej eufórie sa stal nástroj na ovplyvňovanie verejnej mienky a podľa Desbordesa je dnes francúzska verejnoprávna televízia vo výnimočnom stave, pretože sa zbavila obsahu v prospech zisku. Vláda vraj zneužila televíziu a vyzývala na angažovanosť v prospech ideí, ktoré neboli správne. Pôvodný de Gaullov model - viesť mladých ľudí k ideálom - bol zrušený. Tvorba z obrazoviek sa stratila, nahradila ju reklama. Francúzi prinútili televíziu zarábať. Spáchali sme samovraždu, tvrdia dnes. Divák už nie je pozitívnou motiváciou pre tvorbu, stal sa subjektom trhu. Desbordes hovorí, že francúzsky štát nechce poskytnúť prostriedky na verejnoprávnosť, čím vytvára priestor na akýsi normalizačný trend. Televízia neodvysiela program, ktorý nemá vopred zaručený úspech. Kvalita sa však nedá merať úspechom. Vo Francúzsku sa dokonca začala diskusia o zrušení verejnej služby v televízii. Súčasný prezident túto debatu skončil. Nepotrebuje ju. Tvorcovia sa dostali do odboja proti štátu.
Aj Slovenská televízia hľadá svoju tvár. Francúzsky príklad je odstrašujúci, no za posledné roky sa mu STV výrazne priblížila. Nie je to dedičstvo po minulých vládach, ktoré by sa dalo zveľaďovať. Práve naopak. Nové vedenie má čo robiť, aby naplnilo zákon o vysielaní i požiadavky na verejnoprávnosť.