Na palete
Mesiac za nami
Viera Urbanová
Zdravotníctvo v kríze: Minister zdravotníctva I. Valentovič odstúpil z funkcie - oficiálne zo zdravotných dôvodov. Nahradil ho Richard Raši, dovtedajší riaditeľ Fakultnej nemocnice v Bratislave. Podľa opozície sa za dva roky v zdravotníctve nič neurobilo a situácia sa zhoršuje. V zdravotníctve sa nič prevratné neurobilo od roku 1989, ak nerátame Zajacove dvadsaťkorunáčky, zrušenie kvalitných zdravotníckych zariadení pre privatizáciu lukratívnych budov či vytvorenie množstva poisťovní. Prevratné sú akurát zisky - podaktorých.
Gardu na Slovákov? V Mlynkoch sa po rozhodnutí vysťahovať Slovákov zo Slovenského domu našlo náhradné riešenie. Bude sa stavať nový. Maďarská vláda naň prispeje 80 miliónmi forintov, naša rovnakou sumou. Na oslavu 261. výročia znovuzaloženia obce Slovákmi prišiel vicepremiér D. Čaplovič. Jeden z maďarských poslancov samosprávy sa vyhrážal, že ak prídu slovenskí politici, oni zavolajú Maďarskú gardu. Nezavolali. Pri väčšom výskyte našich politikov na území MR gardistov možno aj zavolajú. Aby sa chudáci chlapci neunudili k smrti.
ĽS-HZDS neprijali: Mečiarovcov napriek očakávaniam neprijali za riadnych členov Európskej demokratickej strany. Strana zostane v EDP pozorovateľom tak, ako je ním od novembra minulého roku. Podpredseda strany M. Urbáni však začiatkom mája vyhlásil, že strana bude v najbližšom období prijatá do EDP, ktorá je súčasťou Aliancie liberálov a demokratov za Európu. Tá je treťou najsilnejšou frakciou v EP. Urbáni by mal lepšie poznať hniezdo, kam chce vletieť jeho partaj. Nie každý, kto tam sedí, je skutočný liberál a demokrat.
Chce opäť kandidovať: I. Gašparovič pri príležitosti 4. výročia vo funkcii hlavy štátu neoficiálne potvrdil, že na budúci rok mieni opäť kandidovať. Cíti, že „ešte má dosť síl na formovanie úspešného príbehu Slovenska". Najprv chce získať dôveru občanov, potom ho môžu podporiť aj politické strany. Smer už naznačil, že Gašparoviča podporí, rovnako SNS. Podpora zo strany HZDS prezidentovi nehrozí. Nielenže zo strany odišiel, ale, čo je ešte horšie, vyhral prezidentský duel s V. Mečiarom. A za to sa v ľudovej strane ruka nepodáva.
Euro ako úspech? V Bruseli definitívne rozhodli, že SR sa od 1. januára 2009 stane 16. členom eurozóny. Podľa premiéra Slovensko splnilo maastrichtské kritériá v ťažkom období hospodárskej recesie a rastúcich cien palív a potravín. R. Fico tiež zopakoval, že budeme presadzovať čo najsilnejší konverzný kurz pre korunu. „Vláda nenechá nikoho napospas špekulantom, ktorí by chceli zneužiť prechod na euro," povedal a dodal, že euro by mal pociťovať ako úspech každý Slovák. Naozaj každý? Aj ten, čo nemá jachtu v Monaku?
Počiatkovo Monako: Minister financií J. Počiatek ponúkol premiérovi demisiu po tom, ako poslanec I. Mikloš hovoril o úniku informácií o zmene centrálnej parity ešte pred jej ohlásením. Na obchodovaní s kurzom koruny zarobili J&T a Istrokapitál. Pár dní pred transakciou navštívil Počiatek jachtu J&T v Monaku, za čo mu R. Fico ukázal žltú kartu. Opozícia financministra obvinila, že to bol on, kto pustil info. Ako keby na to bolo treba chodiť až do Monaka. Počiatek by si mal uvedomiť, že s istými kamarátmi sa môže o babách či počasí rozprávať iba v hlbokom utajení.
Slota chce okysličovať: Šéf SNS J. Slota ohlásil, že na budúci rok bude asi kandidovať za poslanca do Európskeho parlamentu. Poslanci SMK v EP podľa neho nechránia záujmy Slovenska, ale Maďarska, a aj preto sa musia Slováci zobudiť a voliť lepšie. „Keby som bol náhodou zvolený, tak to by ste videli, jak by sa tam začalo žiť. Tam by bolo podstatne živšie, že by sa tie mútne vody zhnité zakalené oživili a okysličili pravdou, a nie pokrytectvom a lžou," vyhlásil. Slota si fandí, na odkalenie spomínanej inštitúcie by nepomohlo ani megaokysličovadlo.
Foto: SITA