Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2008

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Pápež v Amerike
Benedikt XVI. bol na prvej návšteve Spojených štátov amerických po svojom nástupe na čelo katolíckej cirkvi. Šesťdňový pobyt pápeža v za oceánom vyvrcholil omšou na bejzbalovom štadióne Yankees v New Yorku. Predtým sa zastavil na Ground Zero, kde si uctil obete útokov z 11. septembra 2001. Na mieste, kde kedysi stáli dvojičky WTC, zotrval v krátkom rozjímaní, po ktorom zapálil sviecu a predniesol modlitbu.

Nedémonizujte Rusko!
Západ by mal prestať démonizovať Rusko, vyhlásil a samite NATO v Bukurešti ruský prezident Vladimir Putin. „Niektorí zašli až tak ďaleko, že totálne démonizujú Rusko. Začínajú rozprávať o akýchsi imperiálnych ambíciách," uviedol Putin na rokovaní Rady NATO-Rusko. Rusko sa „pokojne stiahlo z východnej Európy a prirodzene očakávalo nejakú protihodnotu. Nič také sa však nestalo," povedal Putin v prejave pred 26 hlavami štátov a vlád členských krajín NATO. Dosluhujúci prezident zopakoval svoju opozíciu k americkému obrannému raketovému systému a rozširovanie NATO na východ označil za neoprávnené. „Nikto si nemôže vážne myslieť, že Irán sa opováži zaútočiť na Spojené štáty," vyhlásil Putin v súvislosti s podporou NATO americkému plánu vybudovať protiraketový systém v ČR a Poľsku.

Ukrajinci nechcú do NATO
Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky sa Ukrajincom nepáči, aby sa ich krajina stala členom NATO. Takmer 35 percent Ukrajincov sa jednoznačne stavia proti členstvu, kým 11,1 percenta je za vstup do tejto aliancie. O vstupe do NATO sa v krajine zápalisto diskutuje. Strana regiónov a Komunistická strana takmer na jeden mesiac zablokovali činnosť parlamentu tvrdiac, že o ukrajinskom akčnom pláne členstva v NATO by malo rozhodnúť celoštátne referendum.

Berlusconiho víťazstvo
Po necelých dvoch rokoch prežitých v opozícii sa na čelo talianskej vlády vrátil Silvio Berlusconi. V predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa v Taliansku konali, získala stredopravicová koalícia mediálneho magnáta presvedčivú väčšinu. Stredoľavý líder Walter Veltroni uznal porážku a Berlusconimu zagratuloval k víťazstvu. Parlamentné voľby sa niesli v duchu pesimizmu a nechuti k vládnucej strane. Taliansko so svojimi šesťdesiatimi vládami, ktoré sa vystriedali vo vedení krajiny od druhej svetovej vojny, má dejiny spojené s vládnou nestabilitou. Tieto voľby sa konajú po predčasnom páde ľavicovej vlády Romana Prodiho, a tak sa vláda vystriedala o tri roky skôr.

22 rokov od tragédie
Ukrajina si pripomenula černobyľskú jadrovú katastrofu z 26. apríla 1986. Štvrtý reaktor černobyľskej jadrovej elektrárne explodoval počas prevádzkového experimentu o 1.23 h miestneho času, pričom mrak rádioaktívneho prachu sa vzniesol nad veľkú časť Európy. Na následky choroby z ožiarenia zomrelo podľa oficiálnych údajov vyše 25-tisíc „likvidátorov katastrofy".. Len Ukrajina registruje 2,3 milióna ľudí, ktorí dodnes trpia v dôsledku katastrofy.

Za vraždou Berezovskij?
Hlavný ruský vyšetrovateľ vraždy novinárky Anny Politkovskej Dmitrij Dovgij tvrdí, že za zločinom, ktorý vyšetruje, stojí Boris Berezovskij. Prezident Putin sa vyjadril, že vražda, ktorá sa stala na jeho narodeniny, mala za cieľ vyvolať vo svete protiruské nálady. Vyšetrovateľ je na základe zistených faktov presvedčený, že vraždu si objednal Berezovskij u Ahmeda Nukhajeva, šéfa čečenského zločineckého gangu, obvineného z vraždy vydavateľa časopisu Forbes Pavla Chlebnikova v roku 2004. Rusko vydalo na Berezovského zatykač a požadovalo od Británie, kde dostal politický azyl, jeho vydanie.

Pobúrený Koštunica
Iniciovaním podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody s Belehradom tesne pred predčasnými parlamentnými voľbami v máji chce EÚ dopomôcť k víťazstvu proeurópskych síl v Srbsku, vyhlásil šefdiplomat EÚ Javier Solana. Premiér Vojislav Koštunica však pobúrene vyhlásil, že jej podpísanie je nepriamym uznaním nezávislosti Kosova. Zároveň pripomenul, že práve Solana bol generálnym tajomníkom NATO, keď aliancia v roku 1999 bombardovala Srbsko.

Homosexuáli v akcii
Austrálski homosexuálni lobisti začali celonárodnú kampaň s cieľom urobiť školy menej homofóbne. Označenia „manžel a manželka" by mali byť nahradené termínom „partner". Aktivisti nabádajú učiteľov, aby sa zúčastnili na tréningu rozmanitosti a urobili tak školy tolerantnejšie voči gejom a lesbám.

Nový priechod v Nikózii
V Nikózii, poslednom rozdelenom hlavnom meste sveta, otvorili priechod medzi gréckou a tureckou časťou. Zátarasy na nákupnej ulici Ledra, ktoré rozdeľovali centrum mesta 45 rokov, strhli za účasti oficiálnych predstaviteľov cyperských Grékov i Turkov a európskych diplomatov. Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď Turecko obsadilo severnú tretinu ostrova v reakcii na neúspešný pokus o prevrat v Nikózii, ktorého cieľom bolo pripojenie Cypru ku Grécku.