Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Štrnásty

Pavel Kapusta

Na riaditeľské kreslo v Mlynskej doline zasadol štrnásty šéf STV od roku 1990. Bývalého moderátora spravodajstva ČST Štefana Nižňanského zvolila na čelo verejnoprávnej televízie vynovená Rada STV, z ktorej po uplynutí funkčného obdobia odišli Rybníčkovi spolupáchatelia - tí, čo svojho času pomáhali zraziť na kolená dovtedy už aj tak ťažko skúšané, no predsa len ako-tak fungujúce médium verejnej služby.
Prvé mediálne výstupy nového riaditeľa sú sľubné. Na prvý pohľad je jasné, že nejde o bubeníka punkrockovej kapely ani zblúdilého vedúceho autoservisu, ale o profesionála, ktorý v televízii čosi prežil a tomuto médiu rozumie. Dúfajme, že prvý dojem neklame. Ak by to tak bolo, po deratizátorovi Materákovi, ktorého prioritou bolo vyčistiť STV od „proslovenských živlov" a v spravodajstve plniť ideologické príkazy dzurindovskej koaličnej rady, po bezohľadnom zlatokopovi Rybníčkovi, ktorý si televíziu pomýlil s dojnou kravou, a po naivnom a dezorientovanom Hrehovi, ktorého si okolo prsta omotali vplyvové skupiny najmä z prostredia súkromných televízií, konečne prichádza generálny riaditeľ, ktorý chce STV znovu postaviť na nohy. Treba povedať, že to vôbec nebude mať ľahké. Televízia je po rybníčkovskom likvidačnom uragáne a Hrehovom bezvládí, ktoré len prehĺbilo vnútorný rozklad, poddimenzovaná finančne i personálne. Na STV sa priživuje množstvo súkromných spoločností, vyrábajúcich programy externe a zbytočne draho, neraz bohato využívajúc materiály z Archívu STV. Tzv. Jednotka je odporne skomercionalizovaným programovým gulášom podľa pôvodného Rybníčkovho peoplemetrového receptu. Druhý kanál je na tom o čosi lepšie, ale o STV ako celku dnes určite nemožno povedať, že si aspoň na 50 percent plní svoju verejnoprávnu funkciu a že uspokojivo oslovuje aj diváka, ktorému sa hovorí menšinový.
Aké plány má teda nový riaditeľ? Chce zabezpečiť plynulý prechod na digitálne vysielanie od roku 2012. Rád by zvýšil podiel programov vo verejnom záujme a oživil pôvodnú tvorbu v STV, čo podmieňuje zabezpečením dostatku zdrojov. Postupne bude síce znižovať podiel reklamy vo vysielaní, no zároveň väčšmi využívať dotácie z audiovizuálneho fondu. Verí, že sa mu podarí získať vyše 90-miliónovú dotáciu na chystaný tretí športový kanál. Rozhodol sa, že zruší dcérske eseročky televízie, rovnako ako „bezpohlavné" názvy Jednotka a Dvojka a vráti na výslnie osvedčené STV 1 a STV 2. Nevylučuje ani návrat hlásateliek na obrazovku. Ak to všetko Štefan Nižňanský myslí úprimne, treba mu držať palce a želať, aby v riaditeľskej kancelárii vydržal celých päť rokov.