Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Ficove peniaze

Erika Lehotszká

Pred časom preleteli tlačou správy a komentáre o tom, ako premiér Robert Fico „obdarúva" zo svojej finančnej rezervy starostov obcí, spriaznených so stranou Smer a koalíciou. Keď ide o verejné financie, je to vždy záležitosť hodná záujmu, preto sme sa pozreli na vec zblízka.
Šéf vládneho kabinetu podľa medializovaných údajov dosiaľ vyhovel viac ako dvom stovkám žiadateľov a zo svojej 150-miliónovej rezervy minul necelých 40 miliónov. Dotácie získalo 23 percent nezávislých starostov, 5 percent opozičných, 6 percent bolo starostov so zmiešanou podporou a 66 percent bolo tých, čo v komunálnych voľbách kandidovali za vládne strany. Podľa viacerých médií to svedčí o tom, že príslušnosť k terajšej koalícii je výhodou. Ak však zoberieme do úvahy, že predseda vlády dosiaľ z rezervy rozdelil iba zhruba štvrtinu, takýto pohľad je skresľujúci. V ďalšom období totiž môže byť situácia iná a nik nemôže vylúčiť, že väčšiu podporu získajú obce, na čele ktorých stoja opoziční starostovia. Pochopiteľne, ak pôjde o projekty, vyžadujúce si nevyhnutne finančnú pomoc a ich realizácia výrazne pomôže miestnym obyvateľom.
Medzi adresátmi dotácií z rezervy premiéra vo výške od 25-tisíc do 250-tisíc korún bolo napríklad Združenie zdravotne postihnutých, Výrobné družstvo invalidov v Levoči, Krízové centrum Žena v tiesni v Martine, dotáciu dostali aj telesne postihnuté deti v Poprade a občania, ktorí sa ocitli v hmotnej núdzi (od 5- do 20-tisíc Sk). V roku 2007 najvyššie dotácie smerovali do oblasti kultúry - do Slovenskej akadémie vied na vydanie encyklopédie Beliana (9 miliónov korún) a 1 milión na podporu folklórneho festivalu vo Východnej. Predseda vlády podporil aj tých, čo sa ocitli nie vlastnou vinou v ťažkej životnej situácii. Na tento cieľ putovali vyše dva milióny korún, okrem iného aj na zakúpenie desiatich unimobuniek pre rodiny v Gelnici - tie prišli pri požiari o strechu na hlavou. Peniaze z rezervy pomohli aj projektu Európskej komisie zameraného na boj proti fajčeniu a projektu neziskovej organizácie HQ Hope Bratislava Kľúč k životu.
V tejto súvislosti je zaujímavé pristaviť sa aj pri rozdeľovaní finančnej rezervy bývalého predsedu vlády. Mikuláš Dzurinda v roku 2005 ani veľmi neskrýval, že viackrát uprednostnil spolustraníkov a sympatizantov jeho vlády. Napríklad mesto Vráble, kde bol primátorom vtedajší vedúci Úradu vlády Tibor Tóth, ktorý bol súčasne aj poslancom SDKÚ, dostalo niekoľko dotácií, raz dokonca 700-tisíc korún. Značnú časť z vyše deväťmiliónovej rezervy expremiér použil na podporu cirkvi. Dotácie boli určené na opravy kostolov, reštaurovanie malieb a oltárov, prestavbu farských budov, na kúpu organov či financovanie cirkevných podujatí. Jednotlivé sumy sa pohybovali od 20-tisíc korún na vydanie zborníka z konferencie o cirkevných dejinách, cez rekonštrukciu kaplnky v Spišskom Podhradí za 70-tisíc korún a vyše 270-tisícovú podporu Rímskokatolíckemu farskému úradu v Spišskom Štvrtku, až po príspevok na dostavbu budovy Gréckokatolíckeho apoštolského exarchátu v Košiciach za tri milióny. Ak si uvedomíme, že vo vtedajšej vláde bolo okrem SDKÚ aj KDH, pripomínať toľko kritizovanú straníckosť by bolo asi zbytočné. Expremiér Dzurinda podporil aj svoju rodnú obec Spišský Štvrtok, takej pozornosti médií a kritiky za uprednostňovanie „svojich" ako Ficovi sa mu však rozhodne nedostalo.