Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2008

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Viera Urbanová, Pavel Kapusta

Už brúsia zbrane: Iveta Radičová sa rozhodla vstúpiť do boja o prezidentské kreslo. Ako kandidátka SDKÚ-DS získala aj oficiálnu podporu KDH a SMK. Kádehákom musela okrem iného sľúbiť, že podporí interrupčný zákon v ich réžii. Podľa prieskumu MVK má zatiaľ najväčšiu podporu voličov súčasný prezident Ivan Gašparovič - takmer 52 percent, Radičovú podporuje 26 percent ľudí. Vladimír Mečiar by získal iba 5,7 percenta hlasov. Radičová má podľa niektorých analytikov jednu nevýhodu: nie je útočná. S tým si však ona nemusí robiť starosti. Všetku špinu za ňu odrobia „nadstranícke" novinárske kruhy.

Foto: SITA

Príprava na euro: Zavedenie euromeny sa výrazne dotkne aj registračných pokladníc. Drvivá väčšina z nich je zastaraná a nezvládne účtovanie v dvoch menách. Podľa odhadov bude treba vymeniť asi 170-tisíc pokladníc. Podnikatelia budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka aj preto, že kasy budú musieť mať aj povinnú certifikáciu z Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu v Novej Dubnici. Výrobcovia pokladníc už avizujú, že ich produkty zdražejú. Je zrejmé, že na novej mene opäť zarobia tí, čo sú v správny čas na správnom mieste. Ostatní budú cvakať. Aj zubami.

Foto: archív

Opäť bielili: Po schválení nového tlačového zákona opäť vyšli slovenské denníky (okrem Športu) s vybielenou prvou stranou a textom protestu. Vydavateľom periodickej tlače sa nepáči obsah zákona, ukladajúci im povinnosti, na ktoré doteraz neboli zvyknutí. Najviac im prekáža nezmyselne široký priestor na opravu a odpoveď, čím podľa nich zákon hrubo zasahuje do redakčnej práce. Je jasné, že socialistický tlačový zákon bol lepší, veď právo na odpoveď stanovil zväčša až súd, a to po uplynutí jednej geologickej éry, keď už všetci pamätníci takmer vymreli, alebo zabudli, o čo pôvodne išlo.

Foto: SITA

Parlamentný spevokol: Opozičný nátlak na vládnu koalíciu cez tlačový zákon nepriniesol ovocie. Lisabonská zmluva, ktorú kritici označujú za novú verziu euroústavy, bola prijatá, rovnako ako tlačový zákon. Proti zmluve tvrdo vystupovali aj odštiepenci z KDH, združení okolo Vladimíra Palka. Tí tvrdia, že im ide len o blaho národa v EÚ. Ich doterajšia činnosť však svedčí o opaku. Na protest proti prijatiu zmluvy spevokol v zložení Palko, Mikloško, Bauer a Minárik zaspieval slovenskú hymnu. NR SR by ich spevácke schopnosti mohla využívať častejšie. Napríklad na štátnických pohreboch.

Foto: SITA

Kriesenie STV: STV má nového generálneho riaditeľa. Stal sa ním bývalý moderátor Štefan Nižňanský. Nový šéf plánuje zmeniť neidentifikovateľné logá a vrátiť televízii pôvodné názvy STV 1 a STV 2. Na spustenie športového kanála STV 3 bude potrebovať od vlády 90-miliónovú dotáciu. Nižňanský okrem iného bude musieť riešiť aj ťaživé dedičstvo po svojom predchodcovi Rybníčkovi, ako sú prehraté súdy s firmami Omega Plus a štúdiom Beta, obnoviť zlikvidovanú pôvodnú tvorbu. Je zrejmé, že sa objavia aj nové tváre. Dúfajme, že to nebudú nové Kušnírové a Dírerovia s angažovaným spravodajstvom typu s USA naveky a nikdy inak.

Foto: SITA

Proti Trianonu a Benešovým dekrétom: 25 maďarských extrémistických organizácií protestovalo pred zastupiteľstvami SR v zahraničí, spochybňujúc povojnové usporiadanie Európy. Medzi nimi aj združenie Občiansky výbor právnikov, ktoré najnovšie žiada autonómiu maďarskej menšiny už aj na území Srbska. Títo nešťastníci tiež demonštrovali pred Európskym parlamentom v Štrasburgu, zámerne prekrucujúc fakty o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom po 2. svetovej vojne. Našťastie, nik im nerozumel - odmietali totiž protestovať v inej reči ako maďarčine.

Reprodukcia: archív

Chcú zrušiť ÚPN: Aj keď nová vláda vládne už takmer dva roky, všelikde ďalej vládne duch dzurindizmu. Napríklad v takom Ústave pamäti národa, ktorý síce formálne riadi nominant SNS, no v skutočnosti ho Langošovi pohrobkovia zneužívajú na priam stredovekú honbu na čarodejnice. ŠtB označujú za vrcholne nedôveryhodnú inštitúciu, no jej nedôveryhodné spisy sú im dobré na škandalizáciu nepohodlných - najnovšie vrcholí nechutná kampaň proti šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Nečudo, že sa v koalícii ozvali hlasy vyzývajúce na likvidáciu ÚPN, tohto rakovinového nádoru na tele už aj tak chorľavej slovenskej spoločnosti.

Foto: SITA

Foto: SITA, archív
Reprodukcia: archív