Nedeľa 3. november 2024

extra plus

Február 2010

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Grécko ohrozuje euro

Peter Jánošík

Európsku komisiu znepokojujú rastúce rozdiely medzi krajinami eurozóny. Grécko, ktorému hrozí štátny bankrot, by mohlo eurozónu opustiť, hoci to tamojšia vláda odmieta. Podľa Bruselu môže tento vývoj oslabiť dôveru v euro a ohroziť menovú úniu.

Pod ťarchou gréckych problémov pokračuje tlak na euro. To sa prepadlo na svoje päťmesačné minimum. Úroky na grécke štátne dlhopisy vzrastajú, čo odzrkadľuje rastúce obavy, že Grécko svoje problémy nezvládne. A tak si bude musieť krajina, ktorej bude tento rok v rozpočte chýbať vyše 50 miliárd eur, požičať. To len zvýši tlak na jej verejné financie. Rozpočtový schodok chce grécka vláda znížiť obmedzením počtu zamestnancov ve­rejnej správy a spriehľadnením daňového systému. Grécke verejné financie spustošila korupcia, politický protekcionizmus a daňové úniky. Podľa odhadov EÚ sa do štátnej pokladnice nedostane 30 percent z DPH. Vláda začala boj proti korupcii jednoduchým krokom - zverejňuje každé rozhodnutie vo verejnom sektore na internete.

Deficit verejných financií v minulom roku dosiahol 12,7 percenta HDP a vládny dlh 112,6 percenta HDP. Grécko má aj nepriaznivú obchodnú bilanciu. Minulý rok bol dovoz o 44 miliárd eur vyšší ako vývoz, čo vyvoláva rast cien. K problémom prispieva aj vysoký počet ľudí v predčasnom dôchodku. Gréci majú silno vyvinutú chuť štrajkovať, a tak niekoľko ráz dosiahli zrušenie vládnych zámerov zreformovať dôchodkový systém.

Európska únia teraz skúma možnosti poskytnutia pôžičky Gréc­ku. Obáva sa možných dôsledkov gréckych problémov na banky v iných krajinách eurozóny. Chce sa tiež vyhnúť tomu, aby Grécko žiadalo o pomoc Medzinárodný menový fond. Členovia eurozóny nemôžu získať priame financovanie schodkov verejnoprávnych subjektov centrálnymi bankami. Jedinou možnosťou je medzivládna pomoc. Únia už pomohla Maďarsku, Lotyšsku a Rumun­sku. Gréci veria, že to vyjde aj im.