Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Dezercia z gorilieho stáda

Ľudovít Števko

Do volebného víťazstva Pavla Freša v modrom Bratislavskom kraji priliali blenu dve poslankyne a jeden poslanec - traja donedávna ešte kovaní členoviaSDKÚ-DS. 

Stranícka dvojka, večne nahnevaná Lucia Žitňan-ská a „Vasilisa Premúdra", herečka Magda Vášáryová, spolu s bakalárom divadelnej réžie Miroslavom Beblavým pustili žilou rodnej strane uprostred volebného obdobia, večer pred Luciou, práve pred dňom bosoriek. 

Zostáva na dôvtipe pravicových politológov, ako Slovensko prežije túto „ťažkú ranu pre demokraciu", keď straničky pravicového zoskupenia postupne nahlodáva červotoč. 

Traja poslanci utiekli z klubu KDH, piati odišli z klubu SaS, dvaja z OĽaNO a nedávno dezertovali traja z poslaneckého klubu SDKÚ-DS. 

Možno je len otázkou času, kedy tento klub opustia aj ďalší nespokojenci. Budú dezertérmi aj Dzurinda a Mikloš?

Bolo chybou Pavla Freša, že sa s týmito skrachovanými politikmi, navždy zapísanými v spise Gorila, nerozlúčil hneď, ako sa stal predsedom SDKÚ-DS a po celý čas svojho pôsobenia na čele strany pripomínal pštrosa s hlavou v piesku. 

Stačil mu profit z funkcie župana a obročie z mandátu poslanca NR SR, čím sa vlastne ponášal na bývalých alfa samcov svojho stáda. A tak mu za Modrou, teda za hranicami modrého VÚC utiekli voliči. Kam sa podejú Žitňanská, Beblavý a Vášáryová?

 Do exilu k Lipšicovi majú najbližšie, aj keď by to momentálne nebolo najmúdrejšie riešenie vzhľadom na záznamy erotických esemesiek lídra strany Nová väčšina - Dohoda, zoširoka publikovaných na internete.

Migrácie poslancov, preskoky z tábora do tábora, z pravicovej nuly na pravicovú nulu, kríženie konzervatívcov s liberálmi, to je slovenský politický folklór bez fujary, poznačený skepsou voličov od Sobraniec po Bratislavu. 

Možno sa to časom nejako dostane do správnych koľají, keď národ zabudne na Sasanku, SaS, Gorilu, SDKÚ a na Žitňanskú, Beblavého a Vášáryovú.