Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Na palete

Martin Dugas

V neprehľadných kompetenčných právomociach rozdávali aj tohto roku vianočné darčeky Dedo Mráz, obhospodarujúci najmä komunistické a ľavicové rodiny, Ježiško, vítaný skôr v konzervatívnych kresťanských príbytkoch, no najmä Santa, štedro podporovaný propagandou euroatlantických štruktúr. Podľa zásluhy by si však pod stromčekom ani väčšina slovenských politikov buď nenašla nič alebo niečo, čo by zapáchalo výsledkom ich celoročnej práce. Za východnými hranicami bol aj politický mráz, no na Slovensku nemrzlo, ukázal sa len rozprávkový Mrázik s unikajúcou kráskou Nastenkou v politicko-emigračnom podaní Hedvigy Malinovej-Žákovej. Prezidentskí kandidáti si však live užívali najmä rozprávku O dvanástich mesiačikoch.

PRIVEĽA MESIAČIKOV: Ešte začiatkom mesiaca sa pred kamerami oficiálne ohlásilo presne toľko prezidentských kandidátov, koľko mesiačikov sedelo pri vatre v Dobšinského rozprávke, a to aj v približne rovnakom vekovom zložení („traja sú starí, šediví, traja mladší, traja ešte mladší a traja najmladší"), napokon prichádzali ďalší, a nastala tlačenica. „Na jednej strane je tu úsilie o generačnú a morálnu obnovu verejnej služby na Slovensku, na druhej strane pokus vyčerpanej politickej generácie 90. rokov zabezpečiť svoje pozície takmer naveky," rozprával najmladší Brezeň Radoslav Procházka. Vzápätí sa však vynoril najväčší mesiac Robert Fico, ktorý od Veľkého Sečňa bez problémov dostane mocný kyjak - vatráľ.

JE TI TEPLO, DIEVČATKO? Inú rozprávku prežívala Hedviga Malinová-Žáková pre vysvetlenie svojho (samo)zbitia podozrivá buď z krivej výpovede alebo z psychickej poruchy, vďaka ktorej sa mohla cítiť ako statočná Nastenka vo vianočnom príbehu Mrázik. Pred zlými slovenskými úradmi sa totiž rozhodla uniknúť sťa Nastenka pred zlou macochou, aby ju zachránila dobrá Baba Jaga - maďarské veľvyslanectvo, ktoré požiadala o maďarské štátne občianstvo po opakovanom predvolaní na psychiatrické vyšetrenie v súvislosti s vyšetrovaním prípadu, a zdúchla do mesta Györ. „Je ti teplo, dievčatko?" mohol by sa jej spýtať Mrázik i psychiater v súvislosti s útočiacimi extrémistami, ktorí zrejme jestvujú len v jej utkvelých predstavách.

ŠTVORLÍSTOK: Okrem Hedvigy opustil Slovensko aj jej trpiteľský druh - nevyslyšaný kňaz Róbert Bezák, ktorý namiesto vianočných rozprávok vydal spolu so Štefanom Hríbom knihu Medzi nebom a peklom. Keďže sa zároveň stal aj hrdinom diela reportérky Új Szó Marie Vrabcovej, ktorá tiež písala ódy na Hedvigu, rozkvitol nám zaujímavý protislovensko-svetoobčiansky štvorlístok: Hríb, Vrabcová, Malinová-Žáková, Bezák. „Keď sa rozhodlo, že Robo Bezák odíde, zavolal som Františkovi Mikloškovi a opýtal som sa ho, či táto krajina nepríde o požehnanie," vyznal sa Hríb, na čo ho mnohí tiež odhadli na psychiatrické vyšetrenie. Skutočným požehnaním pre „túto krajinu" by bolo, keby sa celý štvorlístok presadil za hranice.

FELDEKOV ŽIVOTNÝ ŤAHÁK: Ani ďalší protislovenský autor Ľubomír Feldek sa nechystá opustiť ani štát, ani toto slzavé údolie, hoci už pred rokom zvestoval svoje konečné rozhodnutie „zomrieť na Slovensku". Do nového roku, naopak, vyrukoval s novinkou Ťahák z dejín slovenskej literatúry (alebo od Lomidreva po Malkáča). „Trnavská skupina ... skončila zle, ale nielen pre skupinu - ani socialistický realizmus, do ktorého narazila, nevyviazol z toho so zdravou kožou," píše sa v knihe, kde sa Feldek nepriznáva, že jeho zrážka so socrealizmom sa preňho skončila dobre - ako pre komunistu i demokrata. Do Ťaháka sa nestihli pomestiť veľdiela Hríba a Vrabcovej. Múdrejšie však ostáva čítať Mrázika a O dvanástich mesiačikoch.

Fotografie:
Z 12 mesiačikov si najviac verí najmladší kandidát Procházka alias Brezeň.

Čin pomätených aktivistov v nitrianskom parku: „Hedviga prepáč."

Trpiteľ Bezák opustil nehodnú Túto krajinu a odišiel do zasľúbenej cudziny.

Exkomunista Feldek vyviazol zo zrážky s novým režimom so zdravou kožou.