Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Superdrzý Yankee

Martin Dugas

Použiť oficiálnu vlajku cudzieho štátu vedno s kravskou hlavou ako ilustračnú rekvizitu televíznej reality šou, to si vyžaduje poriadnu dávku drzosti, hulvátstva aj prirodzenej ľudskej obmedzenosti. 

Nedávno sa to podarilo moderátorovi jednej z najsledovanejších amerických estrád Johnovi Stewartovi, ktorý takto „poctil" práve Slovensko.

Nevedel totiž predýchať výsledky testovania 15-ročných žiakov PISA, v ktorých sa slovenskí teenageri umiestnili o jednu priečku vyššie ako tí americkí. „Čo sú Slováci zač?" pýtala sa neveriacky TV hviezda a vzápätí si odpovedala: „Títo posratí ľudia jedia vlastné zvratky!"

V dobrej nálade sa niesol celý program. Jeho tvorcov zjavne netrápila reakcia Slovákov, ktorí šou uvidia. Stewart si za aplauzu publika nezabudol vystreliť ani z našej hlavy štátu: „Som si istý, že ich prezident je krava."

Tento dandy si zrejme neuvedomil, že hovorí o krajine, v ktorej sa pestovala vzdelanosť na jednej z najvýznamnejších európskych univerzít a kde vychádzali knihy v čase, keď sa po slávnom Manhattane preháňali divosi. 

Apropo, nevedno, či testy gramotnosti podstúpili aj niektorí zo Stewartových potomkov, ale ak všeobecný rozhľad nakúpili od svojho slávneho príbuzného, výsledky museli byť zúfalé.

Pravda, ak nepatria priamo k asi 40 miliónom amerických analfabetov, ktorí nijaké testy nerobili. Ale to tomuto Yankeemu zjavne neprekáža. Je však otázne, či by do svojej šou zaradil napríklad kravskú hlavu v susedstve zástavy s modrou šesťcípou hviezdou.