Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Kto zneužíval tajnú službu

Eva Zelenayová

Pamätáte sa ešte, ako novinár Peter Tóth v priamom televíznom prenose v relácii Pressklub „radil" premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, čo má sľúbiť občanom Slovenska? 

Tóthovi kolegovia zo Slovenského denníka, ktorý vydávalo KDH, ho charakterizovali ako nevyrovnaného, ba až hysterického človeka, čo sa nevie ovládať.

Keď sa nahneval, vzduchom vraj lietali stoličky. Labilný mladík mal však dobré krytie: jeho matka pracovala na sekretariáte predsedu KDH.

Na nedávnej prezentácii svojej knižky s názvom Krycie meno Bežec Peter Tóth poskytol rozhovor pre denník SME.

V ňom priznáva, že počas Mečiarovej vlády pracoval v paralelnej tajnej službe, podľa jeho slov to „vlastne bola taká partizánska organizácia dobrovoľníkov, ktorým išlo o demokraciu".

O existencii tieňovej SIS informoval v NR SR dokonca jej tieňový šéf Ladislav Pittner, neskorší skutočný šéf SIS, v ktorej sa Tóth stal spravodajským dôstojníkom. 

Ten povedal, že tieňovú SIS tvorili „bývalí i aktívni spravodajskí dôstojníci, alebo iní ľudia, čo mali prístup k informáciám". 

Znamená to, že aj zamestnanci SIS boli opozíciou zneužívaní v mocenskom zápase a významne pri tom spolupracovali hlavnoprúdové médiá, zamestnávajúce agentov.

Keď som na sklonku 90. rokov písala knižku Deformácie a deformátori, zaradila som do nej kapitolu Agenti v médiách. Išlo predovšetkým o Igora Cibulu, novinára-agenta alebo naopak, ktorý počas vlády Mikuláša Dzurindu dostával v médiách široký priestor.

Predchodca súčasného Hríbovho týždenníka uviedol rozhovor s ním takto: „Na Slovensku existuje muž, ktorý spojil zdanlivo nespojiteľné. Bol súčasne novinárom aj spravodajským dôstojníkom viacerých rozviedok." 

A to v čase, keď v USA prijali zákon zakazujúci zamestnávať v médiách pracovníkov tajných spravodajských služieb.

Megakauzou počas Mečiarovej vlády bolo zavlečenie Michala Kováča mladšieho do cudziny. Za korunného svedka bol považovaný Oskar Fegyveres. Bez jeho svedectva sa kauza nedala riešiť.

Ibaže vtedajšia opozícia mala eminentný záujem držať ho za hranicami Slovenska. 

Prečo asi? Prečo bol do tejto kauzy zaangažovaný Marián Kočner, jeden z účastníkov podvodne vylákanej sumy vyše 2,3 milióna USD od Technopolu?

Podvod „vyriešil" vtedajší prezident Michal Kováč udelením milosti pre podvodníkov vrátane jeho syna. Spojil tým obe kauzy do jednej, ale KDH dosiaľ bojuje za zrušenie Mečiarovej amnestie, nie Kováčovej milosti.

Je takmer neuveriteľné, že Slovensko prežilo konšpiračné zväzky vytvorené politikmi, médiami a agentmi namierené proti vlastnému štátu. Takže kto to vlastne zneužíval tajnú službu?