Sobota 25. máj 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Čaro Človeka v ohrození

Martin Dugas

Spasiť spasiteľov komunizmom ujarmených národov sveta sa nezištne podujala slovenská nezisková organizácia Človek v ohrození (ČVO), finančne napojená na americkú Národnú nadáciu pre demokraciu (NED), ktorá sa programovo zameriava na podporu disidentov a rozvratných živlov v režimoch neposlušných krajín. 

A hoci južný cíp Floridy leží iba 180 kilometrov od brehov Kuby, aj pri americkom zemepisnom rozhľade je pozoruhodné rozhodnutie lídrov NED poveriť práve tisíce kilometrov vzdialeného ČVO spoluprácou s odporcami režimu na Ostrove slobody. 

ČVO však nezaváhal a pod kuratelu si zobral hneď troch kubánskych disidentov, ktorých pozval na návštevu našej vlasti: Yoani Sánchezovú, Bertu Solerovú a Guillerma Fariňasa.

Najzaujímavejšou akvizíciou ČVO je práve Fariňas, ktorý sa „kvalifikoval za disidenta" až vo väzení, kde si pôvodne odpykával trest za fyzické násilie. 

Ako sa uvádza v materiáli kubánskeho veľvyslanectva v Bratislave, tam ho „určití spoluväzni nahovorili na politickú tému, pretože tá je výnosná". 

Dnes je blízkym priateľom známeho teroristu Posadu Carrilesa, autora projektu atentátu na kubánske civilné lietadlo v roku 1976, pri ktorého výbuchu zahynulo 73 cestujúcich.

Ďalších priateľov si našiel v novembri 2013 na Slovensku, kam mu krutý režim umožnil vycestovať a „šíriť demokraciu" na pozvanie a náklady ČVO. 

Poskytol rozsiahly rozhovor denníku SME a stretol sa aj s poslancom NR SR Františkom Šebejom (najnovšie Most-Híd).

Hostitelia mu však mohli nájsť aj lepšiu partiu - politických väzňov tu síce nemáme, ale násilníckych vyvrheľov je dosť v Ilave i Leopoldove, kde by mohol verbovať ďalších adeptov kubánskeho disentu.

Rozhodne by po odchode spoza mreží neobanovali - honorár by im bolo z čoho vyplatiť.

ČVO totiž dostal od NED len v rokoch 2006 až 2012 podporu vo výške 313 499 dolárov, pričom apanáž sa každoročne zvyšuje. Zavše je skutočne čarovné byť Človekom v ohrození.