Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Z otvoreného listu vedeniu RTVS
Nedávno bol hosťom v rozhlasovom štúdiu herec Kukura. Podľa jeho slov usudzujem, že on aj pracovníci rozhlasu nechápu, ako žijú ľudia mimo Bratislavy. Keby videli dokument o biede v Rožňavskom okrese, zmenili by svoj pohľad na súčasnú slovenskú realitu. Bieda Slovákov na vidieku je neuveriteľná. Výška zárobkov nedosahuje sumy, aké dostávajú Cigáni bez práce. Aspoň vy v rozhlase by ste mali kritizovať nespravodlivý sociálny systém. Ale tvárite sa, akoby bolo všetko v poriadku. Zabudnite na Kukuru a podobných, vyjdite von do slovenskej biedy a rozprávajte sa s ľuďmi, čo ich trápi a ako to napraviť.

Milan Durbis

Čas ukáže
Okamžite po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb do VÚC sa na hlavu novopečeného župana Mariana Kotlebu zosypala vlna urážlivých prívlastkov. Bude čeliť skorumpovanému štátnemu aparátu, bojovať proti nečinnosti štátu v otázke rómskej kriminality a vzdorovať odporu zo strany poslancov BBSK, Bruselu a ďalším politickým tlakom. Čas ukáže jeho schopnosti, a aj to, čo dokáže vybojovať pre svojich voličov.

Roman Kocman, Prievidza

Jobbik im neprekáža
Politici unisono odmietajú akúkoľvek komunikáciu s legitímnym víťazom volieb do VÚC Marianom Kotlebom. Čo bude nasledovať? Anulujú voľby? Budú ignorovať celý kraj? To, že sa po juhu Slovenska producíruje Jobbik, demokratom neprekáža. Keď však niekto žiada rovnosť práv a povinností, tak je to extrémizmus. A nacionalizmus? Detto. Američania si v sobotu opekajú fašírky a pri tej príležitosti vyvesia pred domom štátnu zástavu. Slovákom vyčítajú nedostatok národnej hrdosti, ale každý, kto sa verejne prihlási k slovenskej národnosti, je okamžite onálepkovaný ako fašista a nacionalista.

Mgr. Jozef Mesároš

Na Slovensku je všetko možné
Pavol Frešo mieni po Slovensku hľadať podhubie extrémizmu. Ten však existuje v samotnej krásavici na Dunaji. Sociálne nožnice sú otvorené takmer na maximum, ale na lodi na Dunaji sa stále tancuje. Po „kontrarevolúcii a normalizácii" sme čítali Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti. Počas noci dlhých nožov bola zriadená zase Macuškova vyšetrovacia komisia hľadajúca príčiny ústavnej krízy. Neskôr ktosi povedal, že treba vymeniť voličov. Teraz možno vyjde Poučenie z krízového vývoja v boji s extrémizmom po voľbách do VÚC 2013. Na Slovensku je všetko možné.

Marián Mydlo, Ružomberok

Hanlivý pôvod
Keď vinár urobí dobré vínko alebo mäsiar dobrú klobásu, chce sa svojou šikovnosťou pochváliť. Je to prirodzená ľudská vlastnosť. Inak však na mňa pôsobí relácia na Markíze Smotánka. Pritom toto pomenovanie pre elitu má hanlivý pôvod. Steve Berry vo svojej knihe Rasputinovo proroctvo píše, že smotánkou sa v Rusku označovali členovia mafie, ktorí si žili najlepšie a svojím bohatstvom sa okato chválili na verejnosti.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave

Kultúrny stánok
Marián Tkáč volá po širšej matičnej kultúrnej činnosti na Slovensku. Navrhujem využiť budovu Matice v Bratislave na Grösslingovej ulici, ktorá je jej majetkom. Určite by nestálo veľa financií zrekonštruovať priestory na divadlo alebo výstavnú sieň. Dôstojný kultúrny stánok by mohol slúžiť všetkým, napríklad na podujatia približujúce ľudové tance a zvyky z jednotlivých regiónov alebo ochotnícke divadelné predstavenia.

Stanislav Hargaš, Bratislava

Základom je práca
Zázrak „lepšieho života" sľubovaný ponovembrovými mocipánmi sa začal privatizáciou, ktorá vytvorila nezamestnanosť a spôsobila obrovskú nerovnosť medzi ľuďmi. Najlepšie o tom vypovedá 400-tisícová armáda nezamestnaných. Médiá vymývajú mozgy a pomáhajú udržiavať kapitalistický fenomén strachu - nezamestnanosť. Zamlčujú, že základnou podmienkou ekonomického rastu, vzdelanosti a kultúry je práca. Za výhodu slobody a demokracie považujú, že sme sa otvorili svetu, že naši absolventi škôl odchádzajú za prácou do cudziny, kde sa vraj zdokonalia a naberú skúsenosti. V skutočnosti sme sa otvorili zahraničným špekulantom, ktorí nás okrádajú.

Tibor Grék, Prievidza

Na obranu slovenských záujmov
Rád by som poblahoželal Matici slovenskej k 150. výročiu aj k tomu, čo počas svojej existencie urobila pre blaho národa. Oceňujem slová Mariána Tkáča, že „treba odložiť strach a nevôľu a verejne vystúpiť na obranu slovenských záujmov". Zároveň tlmočím odkaz amerických a kanadských Slovákov: ak Matica neurobí poriadok s tými, ktorí stratili finančnú časť Národného pokladu, na ktorý sme prispeli aj my, nech neráta s našou pomocou.

Joseph Janek, USA