Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Putin: Ukrajinci sú bratský národ

Rusko musí Ukrajine pomáhať, pretože je to bratský národ. Tieto slová zazneli koncom decembra na výročnej tlačovej konferencii Vladimira Putina v Moskve pred vyše 1 300 novinármi z celého sveta. 

Rusko podľa ruského prezidenta nie je proti asociačnej dohode Ukrajiny s Európskou úniou, musí však ochraňovať svoj vlastný trh.

Putin zároveň uviedol, že Moskva nekontroluje bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý dostal v Rusku dočasný azyl. 

Zopakoval, že sa so Snowdenom nestretol a ruské tajné služby mu nepoložili nijaké otázky v súvislosti s aktivitami Národnej bezpečnostnej agentúry zameranými proti Rusku.

Ruský prezident tiež vyhlásil, že Rusko prijme rozhodné kroky proti akémukoľvek pokusu ochranárskych organizácií zasahovať do jeho plánov na rozvoj využívania Arktídy. 

Dodal, že aktivisti hnutia Greenpeace, ktorí sa v septembri pokúsili preniknúť na vrtnú plošinu v Pečorskom mori, sa snažili podkopať úsilie ruskej vlády o využívanie nerastného bohatstva. Nevylúčil, že aktivisti konali na objednávku vlád iných štátov.

sme.sk