Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Kráľovná rocku

Kariéru skupiny Queen odštartoval inzerát

Dana Madarová

Názov Queen - teda „kráľovná" - jej právom prináleží. Legendárna britská skupina nevynikala iba vďaka svojmu charizmatickému lídrovi a skvelému spevákovi Freddiemu Mercurymu, ale aj dokonalému spájaniu rocku s inými hudobnými žánrami.

Kto z nás by nepoznal slávnu rockovo-opernú Bohemian Rhapsody či Another One Bites The Dust s príchuťou funky? Len málokto by dnes uveril, že o prvú menovanú skladbu spočiatku rádiá nemali záujem, pretože vraj bola príliš dlhá.

Po krátkom čase už bohémska rapsódia kraľovala na vrcholoch svetových hudobných rebríčkov - tak ako nespočetné množstvo ďalších hitov tejto výnimočnej formácie.

Štvorica vysokoškolákov
História jednej z najslávnejších skupín všetkých čias sa začala písať v roku 1968, keď Brian May, gitarista a študent fyziky na londýnskej Imperial College, zavesil na študentskú nástenku inzerát, prostredníctvom ktorého hľadal kolegov do hudobnej skupiny. Medzi prvými sa prihlásil basgitarista a spevák Tim Staffell a bubeník Roger Taylor.

Trojica si začala hovoriť Smile. Staffell formáciu po dvoch rokoch opustil. Predtým sa mu však podarilo presvedčiť svojho spolužiaka Freddieho Mercuryho, aby ho ako speváka nahradil. Rodák zo Zanzibaru mal o podobe skupiny veľmi jasnú predstavu.

„Musíte tvoriť oveľa originálnejšie skladby a jasnejšie definovať spôsob vášho hudobného vyjadrovania. Keby som ja bol vaším spevákom, vedel by som, ako na to," povedal a vzápätí bol do kapely prijatý.

Po úpornom hľadaní dobrého basgitaristu sa to na siedmy raz podarilo a k trojici vysokoškolákov sa pridal aj John Deacon. S kompletnou zostavou prišiel čas na nový názov.

Tak ako počas celej nasledujúcej kariéry megaúspešnej skupiny, aj v tomto prípade mal hlavné slovo Freddie, ktorý vymyslel príznačný názov Queen. 

Zdôvodnil ho slovami: „Je to síce len meno, ale je kráľovské a znie nádherne. Je to silné slovo, úplne univerzálne a bezprostredné."

Útoky médií
Štvorica mladých muzikantov brala činnosť kapely už od začiatku veľmi vážne. Na začiatku 70. rokov začínajú vo veľkom koncertovať v londýnskych kluboch a baroch, no zároveň všetci naďalej študujú a „poisťujú" sa tak pre prípad, ak by úspech náhodou neprišiel.

Začiatky Queenu boli naozaj ťažké. Ich prvú pieseň Keep Yourself Alive, ako aj debutový album s jednoduchým názvom Queen rozniesli kritici v zuboch. Počiatočný neúspech ich neodradil a v roku 1974 prichádza spolu s druhým albumom Queen II aj prvý hit Seven Seas or Rhye.

Každé ďalšie uznanie zo strany kritiky malo pre skupinu akoby dvojnásobnú hodnotu. Jej vzťahy s médiami boli totiž od začiatku pomerne komplikované, čo si odnášal najmä spevák Mercury. 

Novinári ho bombardovali najmä pre výstrednú koncertnú šou a šatník, provokatívne výroky či búrlivý súkromný život poznačený jeho bisexualitou.

Ani nekonečné útoky médií však nikdy nedokázali zmeniť nič na fakte, že Freddieho Mercuryho milovali ľudia na celom svete. Nielen pre jeho božský tenor s rozsahom štyri oktávy, ale aj šľachetnú, citlivú a zraniteľnú osobnosť.

Bez Freddieho
Už spomínaná Bohemian Rhapsody, Radio Ga Ga, I Want to Break Free, We Will Rock You, Under Pressure - to je len zlomok nesmrteľných hitov z dielne skupiny Queen, ktoré sa navždy zapísali do histórie svetovej popmusic. 

Jednou z posledných príležitostí, keď si ich fanúšikovia mohli vychutnať ešte v podaní zdravého a energického Freddieho Mercuryho, bol legendárny koncert na budapeštianskom Népstadione v roku 1986.

Legendárny preto, lebo práve Queen ako prvá skupina zo Západu dostala možnosť koncertovať za tzv. železnou oponou. 

V pôvodnej zostave si štvorčlenná zostava zahrala už iba niekoľkokrát. Po prehratom boji so smrteľným ochorením AIDS ju v novembri 1991 totiž opustil najzbožňovanejší Freddie.

Dalo by sa hovoriť o zázraku, že ostatní členovia sa aj po strate takej dôležitej osobnosti predsa len ešte stretli na jednom pódiu. 

Nasledovalo niekoľko projektov, či už spoločných, alebo sólových. Bez ohľadu na slová kritikov je však isté, že ani jeden z nich silu a úspechy legendárneho kráľovského štvorlístka nikdy neprekoná...

Fotografia:
Skupina Queen na začiatku svojej kariéry - fotografia z prvej polovice 70. rokov.