Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Timur a jeho úžera

Martin Dugas

V pokojnej popradskej štvrti vreští bizarná novozbohatlícka stavba, ktorá do diaľav upozorňuje na majetnosť a malomeštiacky nevkus svojho pána. 

Patrí prezidentskému kandidátovi Andrejovi Kiskovi, hoci svojím gýčovitým priečelím pripomína skôr cirkusový strašidelný zámok ako príbytok nádejnej hlavy štátu.

Zrejme odblesk drahých medených ornamentov osvietil vyhláseného „filantropa" nápadom uchádzať sa o najvyšší úrad. Pravdepodobne tu pochytil aj inšpiráciu na stvárnenie nespočetných bilbordov, ktorými oblepil Slovensko a ktoré hlásajú jeho cnosti: Rozum, srdce, charakter.

ROZUM: V prieskumoch verejnej mienky sa pritom Kiska javí ako najpravdepodobnejší vyzývateľ jasného víťaza prvého kola volieb Roberta Fica s nábehom na druhé miesto, ba podľa niektorých agentúr by v samotnej Bratislave zvíťazil. 

Ak chceme veriť týmto prognózam, potom nám pripomínajú vzdialenosť medzi hlavným mestom a Popradom, odkiaľ sa Dobrý anjel rozletel po Slovensku.

Pod Tatrami by vedeli hovoriť o Kiskovej ceste do anjelských výšin aj o jeho skromnosti. Tu v 90. rokoch minulého storočia založil firmy Triangel - Quatro, profitujúce zo zradného splátkového predaja.

Kiska po siedmich rokoch predal svoje spoločnosti VÚB za rozprávkových 1,7 miliardy Sk, dnešných 56,5 milióna eur, a stal sa „filantropom". Nevediac, čo s peniazmi, poskupoval pozemky a stavby, ba založil aj dobročinnú nadáciu Dobrý anjel.

SRDCE: Tu Kiska pripomínal vodcu rozprávkovej pionierskej partie, ktorá v sovietskom románe Timur a jeho družina pomáhala núdznym. V Kiskovom tieni však nestojí družina, ale úžera v podobe neúnosných úrokov pri splátkach, ktoré vohnali tisíce rodín do existenčného predpeklia.

A boli to aj najchudobnejší ľudia, ktorí v Kiskom spískaných exekúciách prišli o všetko. To dotvára aj obraz kresťana, do akého sa „filantrop" rád štylizuje najmä pri zmienke o jeho koketovaní s pochybnou scientologickou cirkvou.

CHARAKTER: Prednášal scientológom, ktorých časopisu poskytol rozhovor a v ktorých vydavateľstve publikoval vlastnú knihu. Celý biznis sprostredkúval popredný predstaviteľ tohto hnutia Ladislav Pavlík, ale: „Keby som bol vedel, že sa on alebo jeho vydavateľstvo hlásia k scientológii, tak by som s rozhovorom ani s vydaním knihy nesúhlasil," tvrdí Kiska.

Presviedča tak, že poctivo nadobúda fortieľ politika schopného kľučiek a vývrtiek. Na vyššom leveli už zrejme vyhlási, že Pavlíka „našiel na stole".

V jeho skromnom domci sa zrejme zrodil aj ďalší slogan, s ktorým sa vytasil na bilbordy: „Jeden človek Slovensko nezmení. Milión áno." Kiskovi zjavne nerobí problém splašiť milión - eur. S miliónom ľudí to bude horšie.

Fotografia:
V pokojnej popradskej štvrti bizarná novozbohatlícka stavba upozorňuje na majetnosť a malomeštiacky nevkus svojho pána.