Utorok 22. október 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Soči a protiruská propaganda

Astronomické sumy vynakladané USA a Západom na vojny a zabíjanie ľudí mnohonásobne prevyšujú náklady na tohtoročnú zimnú olympiádu

Ľudovít Števko

Máloktorú športovú udalosť pred jej otvorením sprevádzal taký mediálny humbug ako zimnú olympiádu v Soči. Najprv sa hovorilo o teroristoch, ktorí pravdepodobne ohrozia účastníkov hier, o megalomanských stavbách za horibilné sumy, o potemkinovských dedinách, potom sa hľadali chyby v ubytovaní, písalo sa o túlavých psoch, chýbajúcich žiarovkách, netečúcej vode, ktorá aj keď tečie, je nebezpečná pre zdravie.

V amerických novinách sa vyrábali falošné fotografie, ktoré ukazovali ruskú olympijskú dedinu ako nedokončené smetisko. Keď sa konečne nasťahovali do dejiska zimných hier európski i americkí športovci, zistili, že všetko bolo v poriadku a z toho, čo sa popísalo v novinách a ukazovalo v televízii, nie je ani desatina pravdy.

Obamov dvojaký meter
Na bojkot olympiády vyzývali štátnikov aj početné homosexuálne organizácie. Prezident Obama poslal do Soči oficiálnu homosexuálnu delegáciu. Mal to byť skrytý protest proti Putinovmu zákonu, ktorý neumožňuje propagáciu homosexuality medzi deťmi a mladistvými. 

Americké médiá a homosexuálni herci ako Harvey Fierstein sa však nezaoberali farizejstvom svojho prezidenta, ktorý ani slovom neprotestoval proti drastickým zákonom pri návšteve spriatelenej Saudskej Arábie, kde za homosexualitu hrozí ľuďom trest smrti.

Napokon v samotných Spojených štátoch, v Alabame, Arizone, Louisiane, Mississippi, Oklahome, Južnej Karolíne, Texase a Utahu sú zakázané homosexuálne pochody a propagovanie homosexuality na verejnosti.

Vraj medzi zákonom v Rusku a v uvedených štátoch USA je rozdiel: Ruský zákaz propagácie homosexuálnej agendy medzi mládežou je vraj „homofóbny a dogmatický", ale v USA sú podobné zákazy „demokratické", lebo sú napísané tak, aby sa nepriečili ústave.

Ako za čias studenej vojny
Diskreditácia Ruskej federácie v Amerike a na Západe je založená na stereotypoch z čias studenej vojny, ktorú takmer v nezmenenej forme šíria najmä americké médiá a hollywoodsky filmový priemysel. A naše mimovládne organizácie aj markizácke a jojkárske „celebrity" ich len replikujú s učenlivosťou papagája.

Na záver zimných olympijských hier sa reportér Markízy opäť pozastavil nad potemkinovskou dedinou v Soči, keď už celý svet hovoril o úspechu olympiády a obdivoval impozantné stavby a športoviská postavené na zelenej lúke.

Snaživý chudák z obrazovky sa znovu zmienil o vyhodených 50 miliardách - o enormných nákladoch, o ktorých zapochyboval, či sa niekedy Rusom vrátia.

Len ťažko možno pochopiť, prečo ktosi strká nos do ruských peňazí vynaložených na šport a nevšimne si mnohonásobne vyššie sumy vynaložené na vojny a zabíjanie ľudí. 

Bombardovanie Juhoslávie, vojna v Iraku a Afganistane stáli amerických daňových poplatníkov bilióny dolárov.

Lenže o tom sa nepatrí hovoriť, lebo aj našu malú krajinu stojí Afganistan milióny. Ohováranie Rusov nestojí nič a možno sa dá na ohováraní a posmešných poznámkach aj zarobiť, lebo mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. (CME) sa topí v polmiliardovej strate a jej Markíza naliehavo potrebuje peniaze.

Kritici majú ďaleko od športu
Ruská spoločnosť prosperuje a Západ to nechce vidieť. Rusi na rozdiel od Európskej únie a USA úspešne zvládli krízu, príjmy obyvateľstva za dve desiatky rokov vzrástli desaťnásobne. Kým v roku 1999 bol priemerný plat ruského občana 50 - 80 dolárov, dnes je 700 eur.

Miera chudoby bola za Jeľcina 30 percent, dnes je 17 percent a miera nezamestnanosti je sotva päťpercentná. Vo veľkých mestách ako Moskva a Petrohrad je nezamestnanosť na úrovni 0,5 až 1 percento. 

Momentálne v Ruskej federácii pracuje vyše 11 miliónov imigrantov zväčša z bývalých sovietskych republík. Rusi sa nikdy v histórii nemali tak dobre ako teraz.

Šéf Kremľa na margo špinenia olympiády v Soči povedal: „Existuje kohorta kritikov, ktorí majú ďaleko od športu. Angažujú sa v konkurenčnom boji na pôde medzinárodnej politiky. Využili tento olympijský projekt, aby dosiahli vlastné ciele na poli protiruskej propagandy."Nech si myslí kto čo chce, Putin triafa presne.