Utorok 22. október 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Zimné a horúce

Napriek neskrývanej nevraživosti Západu usporiadali Rusi jedny z najveľkolepejších hier v dejinách olympiád

Martin Dugas

Len čo ruský prezident Vladimir Putin v roku 2007 na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Guatemale využil vlastnú autoritu a presadil usporiadanie ZOH 2014 v Soči, svetové ľudskoprávne organizácie, demokratická tlač a mnohé vlády západných štátov spustili štvavú kampaň.

Napriek tomu bezmála trojtýždňové podujatie v Soči vojde do dejín ako jedny z najúspešnejších a najveľkolepejších hier v dejinách olympiád.

Unikáty, gejovia a peniaze
To však nie je ich jediná rarita. Zápolilo tu takmer tritisíc športovcov z 88 krajín, čo je nový rekord bielych športových sviatkov. Ďalším unikátom je samotná poloha ich dejiska - na morskom pobreží s teplou klímou. Nijaké ZOH sa doposiaľ nekonali v meste, kde rastú palmy neďaleko od zasnežených svahov.

V kedysi panenskom prostredí západokaukazských hôr určite zaúradovala nielen povestná ruská urputnosť a vlastenectvo, ale najmä financie, ktoré umožnili usporiadateľom privítať športový svet.

A tak boli hry aj najdrahšie v dejinách olympiád, čo „demokratický svet" nevedel Kremľu zabudnúť.Paradoxne, nie pre podhodnotené financovanie podujatia, ale práve pre jeho štedrosť, v ktorej videl len korupciu a skazenosť.

„Na ZOH minuli Rusi približne 50 miliárd dolárov, pričom pri kandidatúre sa hovorilo o päťkrát menšej sume," pohoršoval sa americký denník Wall Street Journal, dávajúc Kremľu za vzor oveľa menšie výdavky na predchádzajúce hry vo Vancouveri a v Londýne. Zabudol pritom spomenúť, že tieto metropoly mali už väčšinu športovísk dávno postavenú.

„Po rozpade ZSSR a krvavých udalostiach na Kaukaze bol celkový stav našej spoločnosti pesimistický a depresívny. Potrebovali sme zdvihnúť hlavy. 

A zároveň pochopiť a pocítiť, že dokážeme realizovať veľké projekty," povedal Putin. A skutočne, v neveľmi rozvinutom regióne vyrástlo množstvo športovísk a hotelov, poprepájaných novými cestami s množstvom mostov a tunelov.

Počas celej prípravy však neprestali otravovať aktivisti - buď vykázaní z Ruska alebo v Rusku do patričných medzí - aby využili pozornosť sveta na zdôraznenie svojho opodstatnenia. 

Veľmoci vyčítali najmä zákony zakazujúce podporu homosexuálov a lesieb a miestami to vyzeralo, že sa na športoviskách nemajú predstavovať borci, ale rôzni neheterosexuáli so svojim zvrhlými chúťkami.

Aktivisti sa snažili primať k bojkotu svetových politikov, ale ulovili len niekoľko významnejších rýb, ktoré vlastne nikomu nechýbali. Napokon, diváci sa mali na čo pozerať.

Úchvatný ceremoniál
Otvárací ceremoniál sa začal 7. februára o 20.14 na novopostavenom štadióne Fišt a ohromenému publiku asi 40-tisíc návštevníkov ponúkol úchvatné divadlo. 

Defilovali tu tisíce športovcov a umelcov vrátane slávneho ruského baletu, aby divákov dojali pôsobivým prierezom ruskými dejinami, od dávnych bohatierov až po súčasných vedcov. 

Hoci treba priznať, že západným novinárom museli organizátori dopriať detailnú inštruktáž, aby vôbec pochopili, na čo sa dívajú a čo majú svojmu publiku priblížiť.

Napokon, tí si z programu vybrali svoje - lapsus pri svetelnej vizualizácii olympijských kruhov, ktoré sa mali vytvoriť z imitácií snehových vločiek. 

Jedna sa však neotvorila, a záber na ňu ako demokratické resumé celej otváracej slávnosti sa týčil hneď pod hlavičkou aj „slovenského" denníka SME.

Ba mihli sa aj zárodky konšpiračných teórií, keď si znalci briskne všimli, že chýbajúci kruh mal reprezentovať práve americký kontinent. Keď však vysvitlo, že celý svetelný efekt mala na starosti istá anglická firma, aj táto bublina spľasla.

A tak Putin, ktorý sa o olympiádu vrchovato pričinil, mohol byť spokojný. No odpustil si okázalý hodinový prejav, povedal len jednu vetu: „Týmto považujem XXII. zimné olympijské hry za otvorené."

Neteší nás, že na takto zorganizovanom podujatí neoslnila slovenská výprava. Jedinej našej reprezentantke s medailou (zlatou) Nasti Kuzminovej určite patrí pocta. Hoci aj tá si v nejednom periodiku namiesto uznania užila hlúpe a nechutné narážky na svoj ruský pôvod.