Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Európsky šampión

Ľudovít Števko

Posledná štatistická správa európskej agentúry Eurostat za štvrtý kvartál 2007 ukazuje, že Slovensku sa v ekonomike mimoriadne darí. Rast HDP sa za posledné tri mesiace minulého roku vyšplhal na 14,1 percenta, čím prekonal všetky očakávania trhu. 

Za celý rok 2007 tak reálny rast HDP dosiahol 10,3 percenta, čo znamená, že Slovenská republika je v čase globálnej finančnej krízy absolútnym lídrom v raste európskej ekonomiky.

Susedné krajiny za nami stále zaostávajú. Česká a poľská ekonomika rastú šesťpercentným tempom a v Maďarsku sa medziročný rast HDP pohybuje na úrovni 0,8 percenta. 

Analytici sa zhodujú v tom, že napriek rekordnému ekonomickému rastu je štruktúra HDP zdravá a Slovensku nehrozí prehriatie ekonomiky. Je to impulz na ďalšie posilnenie slovenskej koruny.

Čuduj sa svete - Ivan Mikloš nehodnotí podľa svojho zvyku momentálny úspech slovenskej ekonomiky ako výsledok jeho a Dzurindových reforiem, ale mlčí. 

Pravdepodobne sa zasekol opozičný stroj, ktorý sa priveľmi exponoval pri blokovaní Lisabonskej zmluvy, alebo, čo je pravdepodobnejšie, spotreboval všetku energiu pri vysvetľovaní okolností netransparentného predaja SPP.