Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Foto: ArchívFoto: Archív

Terorista na čele nového štátu

Kosovský premiér Hashim Thaci je zvyknutý porušovať zákony, keďže stál na čele skupiny tých najkrvilačnejších netvorov, aká kedy zdiskreditovala Balkán, obávanej Uštria Clirimtare e Kosoves - Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorá sa - ako on sám priznal - dopúšťala aktov terorizmu, aby Srbov vyprovokovala do akcie.

A teraz tento vrah, bandita a terorista, momentálne samozvaný politik, má drzosť nielen opovrhnúť srbskými zákonmi, ale vysmieva sa aj z medzinárodného práva vyhlásením nezávislosti na teritóriu, ktoré je a vždy bolo srbskou provinciou.

Uznanie Kosova za samostatný štát zo strany mnohých krajín sveta sa takisto rovná porušeniu medzinárodného práva. Je to podpora nelegálnemu gaunerskému štátu, ktorému vládne mafia.

Uznanie Kosova je vyjadrením súhlasu s tými najohavnejšími zločinmi UCK, terorizmom, hromadnými vraždami, ničením súkromného majetku etnických Srbov, praktikami sexuálneho otroctva, pašovaním a predávaním drog a nedovoleným obchodovaním so zbraňami. 

Uznaním zločincov v srdci srbskej krajiny ako vlády nezávislej krajiny, navyše bez súhlasu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, sa politické reprezentácie mnohých štátov Európy a sveta fakticky stali ich spolupáchateľmi.

Medzinárodná diplomacia sa snaží už od Westfálskej zmluvy z roku 1648 nastoliť normy, aby sa neporušovali existujúce hranice suverénnych krajín. 

Podľa rezolúcie Organizácie Spojených národov č. 1244 je Kosovo neoddeliteľnou súčasťou Srbska a keďže OSN je jediným adekvátnym fórom pre medzinárodné právo s jurisdikciou, aby sa mohol určiť štatút teritórií, toto vyhlásenie, ako aj prípadne uznanie, značí jej jednoznačné porušenie.

Ako sa teda krajiny, ktoré diplomaticky uznali samostatné Kosovo, ešte môžu považovať za právny štát? V Kosove zlo zvíťazilo nad dobrom, diabol porazil Boha. 

Udial sa tam nebezpečný precedens, ktorý doslova trhá na kusy každú zmluvu, porušuje všetky normy a znesväcuje hroby tisícov statočných mužov a žien, ktorí sa celé stáročia neúnavne snažili, aby medzinárodná komunita mohla byť založená na právnych základoch.

Timothy Bancroft-Hinchey, Pravda, Ruská federácia

Fotografie:

Hashim Thaci, samozvaný kosovský premier

Spojené štáty využívajú územie Kosova na vojenské etablovanie sa sa v Európe. Na fotografii je letecký pohľad na jednu z najväčších amerických vojenských základní na svete - Bondsteel v Kosove.