Štvrtok 29. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Fidel Castro odchádza

Peter Jánošík

Služobne najstarší štátnik na svete, kubánsky líder Fidel Castro, sa po 49 rokoch na čele Ostrova slobody zriekol všetkých štátnych funkcií. „Neprijmem, opakujem, neprijmem už funkciu predsedu štátnej rady ani post vrchného veliteľa ozbrojených síl," vyhlásil.

Castro v roku 2006 pre operáciu zažívacieho traktu delegoval svoje štátnické funkcie na svojho mladšieho brata Raúla, ktorého kubánsky parlament následne zvolil za nového vodcu krajiny. Castrovi sa podarilo obrániť výdobytky kubánskeho socializmu aj po rozpade socialistického tábora a úspešne prekonávať dôsledky americkej hospodárskej blokády.

Kubánci dobre chápali, kam ich el commandante viedol - čo najďalej od hospodárskej závislosti od Spojených štátov amerických. Už od 18. storočia mali Američania záujem, aby Kubu získali ako jeden zo štátov únie.

Kubánci majú podporu latinskoamerických štátov, ale aj Kanady a Španielska a ďalších štátov, dosiahli slušnú úroveň zdravotníctva. Počas polstoročia vlády si prostí Kubánci na svojho lídra zvykli, a je otázne, či budú rovnako dôverovať aj jeho nástupcovi, hoci je Fidelov brat.