Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Res publica

Pavel Kapusta

Ukrajina je pre globalizátorov strategickou bránou k ovládnutiu Ruska - obrovskej krajiny, rozprávkovo bohatej na surovinové zdroje, ktorá sa navyše po nástupe Vladimira Putina pomaly, ale isto vracia do pozície rozhodujúcich svetových veľmocí.

Silné, sebavedomé a dynamicky sa rozvíjajúce Rusko nezapadá do svetoobčianskych plánov nastolenia tzv. Nového svetového poriadku.

Preto sme tak často svedkami protiruských útokov a ťažkotonážnej mediálnej propagandy zo strany Západu. Putinovo Rusko je vykresľované ako nedemokratická krajina, kde sa nedodržiavajú ľudské práva a neplatí zákon. Samozrejme, tento obraz má ďaleko od reality.

Propaganda a pokusy rozkladať ruskú spoločnosť zvnútra neprinášajú želané výsledky, preto uzurpátori sveta menia taktiku. 

Zámery mocensky ovládnuť Ukrajinu, najprv pomocou oranžovej revolúcie a teraz krvavým štátnym prevratom, a následne ju začleniť do mašinérie EÚ a NATO, sú premysleným ťahom dostať sa až na hranicu s Ruskou federáciou a vojensky jej dýchať na krk.

Intervenciu na Kryme, chrániacu životné záujmy Ruska, počas ktorej nepadol jediný výstrel, Západ označuje za agresiu či okupáciu a Moskve hrozí sankciami alebo vyškrtnutím z medzinárodných elitných spolkov, ako je G8. To by však USA odtiaľ museli vylúčiť už aspoň stokrát...

Výzva NATO, ktoré v roku 1999 v Juhoslávii vraždilo civilistov vrátane detí a nie tak dávno bombardovalo Líbyu, aby sa Rusi zdržali vojenskej akcie na Kryme, tiež znie ako nepodarený žart. Je isté, že prezident Putin nemá na výber a koná tak, aby chránil životné záujmy svojej krajiny. 

Ďalší vývoj napätej situácie bude v prvom rade závisieť od toho, do akej miery do nej budú zasahovať USA a ich európske satelity.