Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Na palete

Martin Dugas

Zamilovaní minulý mesiac oslávili Valentína a mnohí sa zaľúbili aj do lyžiarky Naste Kuzminovej, ktorá na ZOH v Soči získala pre Slovensko zlatú medailu v biatlone. Fanúšikovia hokejistov oslávili skôr Víťazný február, podobne ako fankluby väčšiny prezidentských kandidátov, ktorí by sa svojimi výkonmi najčastejšie nekvalifikovali ani do paralympijského výberu. V prieskumoch preferencií zaznamenal raketový nástup premiér Robert Fico a krčmoví štamgasti od začiatku tvrdili, že keby sme pole pretekárov prirovnali k cyklistickému pelotónu, šéf kabinetu by si v cieli ešte stihol otvoriť fľašku vínka a celú ju vypiť, kým by tam dorazili zvyšní borci. Fico však bez fľaše čakal na druhého v poradí.

SKRACHOVANÝ KOMPLOT: Ten ho vyzve v druhom kole volieb, a tak sa o striebro strhlo zápolenie v pelotóne, v ktorom dominovali: Andrej Kiska (nezávislý, predtým hrabivý), Milan Kňažko (nestraník, predtým v siedmich stranách) a Radoslav Procházka (nezávislý, zbeh z KDH). Sprvoti sa dohodli na komplote, deklarujúc spoločné protificovské štvanie a podporu budúcemu Ficovmu vyzývateľovi. Keď však Kiska kumpánom nebezpečne unikol, jednota sa zmenila na vzájomné napádania. „Zíďte z bilbordov!" odkazoval Kňažko Kiskovi v márnom úsilí o debatu. Naopak, Procházka sa z bilbordov so svojím portrétom rozliezol na lavičky na železničných staniciach, zrejme v nádeji, že na jeho podobizeň navždy primrznú zadky voličov. Bol však odmäk.

FICO VS. DUBOVCOVÁ: Namiesto naťahovania sa s kandidátskymi outsidermi vycestoval Fico do Moldavy nad Bodvou podporiť policajtov, ktorí minulého roku rázne zasiahli v rómskej osade, a ktorých sa mimovládne organizácie na čele s ombudsmankou Janou Dubovcovou rozhodli vláčiť po súdoch. „Išlo o neprimeraný zásah do občianskych a ľudských práv obyvateľov osady," hrmela Dubovcová. Fico ju odkázal na výsledok vyšetrovania policajnej inšpekcie, ktorá zásah označila za oprávnený a v súlade so zákonom. Predseda NR SR Pavol Paška navrhol presunúť sídlo ochrancu práv do Košíc. Mnohí sa však nazdávajú, že by bolo lepšie Dubovcovej úrad zriadiť a ombudsmanku ubytovať priamo v cigánskej osade.

NOVÝ CHEMICKÝ PRVOK: Rómskej problematike sa venoval aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý rozšíril svoju činnosť o vedecké bádanie. Župan, magister, inžinier a nádejný chemik Marian Kotleba objavil nový chemický prvok: romík (lat. ciganium, chem. značka Ci). Podľa výsledkov výskumov „nejde o prvok, ale o stabilný izotop india. Je bohato zastúpený na zemskom povrchu, je hnedý, mäkký, výrazne zapáchajúci. Je horľavý, vyniká značnou hydrofíliou, naopak, dobre vstrebáva alkohol. Je magnetický - priťahuje železo, ale i farebné kovy. Jeho atómy vytvárajú homonukleárne molekuly, zvané klany. Koncentrovaný je prudko nebezpečný, preto je vhodné riediť ho olovom. Využitie romíka v praxi je zanedbateľné".

TRIUMFÁLNY NÁVRAT: Banská Bystrica zažila aj návrat v súčasnosti svojej najslávnejšej obyvateľky, zlatej olympioničky Nasti Kuzminovej, ako jej druhé rodisko. Jej triumfálny príchod zo Soči pripomínal návrat Valentiny Tereškovovej z kozmu. Mesto i domovský lyžiarsky klub v Osrblí jej pripravili pompézne privítanie za jasotu tisícov spoluobčanov. Tí sú presvedčení, že keby sa v deň jej víťaznej jazdy konalo prvé a v deň jej návratu na Slovensko druhé kolo všetkých volieb, Nastenka by sa hravo stala starostkou Osrblia, banskobystrickou primátorkou i župankou, poslankyňou NR SR a prezidentský úrad by nezískala len pre nesplnenie vekového limitu. Napriek tomu svojím vlastenectvom zahanbila všetkých prezidentských kandidátov.

Fotografie:

Premiér napriek zraneniu suverénne vedie pelotón prezidentských pretekárov.

Kiska sa bojí verejných debát. Asi nechce prezradiť, ako čestne zbohatol.

Romík je vraj v koncentrovanej podobe prudko nebezpečný...

Bude z Nastenky prezidentka?