Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Nečistá maďarská hra

Ľudovít Števko

V haravare kampane prezidentských volieb na Slovensku nám takmer unikli volebné excesy strany Jobbik v bašte maďarského nacionalizmu v Dunajskej Strede. Aj v Maďarsku sa schyľuje k voľbám, aj na južnom Slovensku pôsobia bunky tejto fašizoidnej organizácie.

Predvolebný jobbikovský míting zorganizoval v dunajskostredskom kultúrnom dome Péter Pallér, aktivista organizácie Via Nova z komárňanskej univerzity, blízkej Jobbiku a SMK. 

Lanárenie dvojakých občanov a voličov vo Felvidéku sa síce skončilo neslávne, ale dalo na vedomie slovenským úradom, že maďarskí extrémisti si na juhu Slovenska môžu robiť čo chcú.

Tohtoročné maďarské parlamentné voľby budú mať aj iné špecifiká. Imrich Fuhl, publicista žijúci v Mlynkoch, upozorňuje na nečistú volebnú hru a vyzýva príslušníkov slovenskej menšiny na bojkot národnostnej časti aprílových volieb v Maďarsku.

Podľa neho, ak sa príslušník minority zaregistruje na národnostné parlamentné voľby, automaticky stráca možnosť hlasovať na celoštátne listiny politických strán. 

Tento spôsob parlamentných volieb vzbudzuje oprávnené podozrenie, že Orbán sa spolieha na hlasy zahraničných Maďarov a chce eliminovať hlasy národnostných menšín v Maďarsku.

Zarážajúce však je, že tento postup obhajuje predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Ján Fuzik. Pre Slovákov v Maďarsku je to smutné zistenie - na čele svojej samosprávy majú človeka, ktorý ich nezastupuje. Maniery maďarskej politiky sú v Európe v tomto smere nenapodobiteľné.