Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Únia im prinesie biedu
Keď sa Janukovyč rozhodol nepodpísať Asociačnú dohodu, námestia ukrajinských miest sa stali bojiskom. Nikto z tých, ktorí tam dvíhali päste, si neuvedomuje, že to Ukrajine prinesie len väčšiu biedu. Krajiny bývalého východného bloku na vstup medzi žralokov - zakladajúce štáty EÚ - doplatili. V týchto štátoch sa rapídne zvýšila nezamestnanosť, znížila sa cena práce, poklesla kúpna sila, znížil sa obrat tovaru, zvýšilo sa percento ľudí žijúcich na hranici chudoby. Únia potrebuje len ďalšiu krajinu, kde by našla odbyt pre svoje smetiskové výrobky.

Roman Kocman, Prievidza

Bojachtiví demonštranti
Daniel Lipšic považuje za svoju politickú povinnosť byť všade tam, kde sa niečo deje, aby mohol do všetkého hovoriť. Preto sa začiatkom februára objavil v Kyjeve, kam prišiel podporiť demonštrantov proti Janukovyčovi. Nielen to. Sľúbil, že sa zranení demonštranti môžu liečiť v našich zdravotníckych zariadeniach. Ja by som nebol takýmto gavalierom k bojachtivým Ukrajincom. Pomoc by si skôr zaslúžili obete vandalizmu na druhej strane barikád. Aj doma máme množstvo bezvládnych a ťažko chorých ľudí, ktorí nemajú prostriedky na to, aby dôstojnejšie dožili. Zabojovať za nich však nie je prioritou pána Lipšica ani jeho politickej strany.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave

Zaznávaný jazykový zákon
Z nášho jazykového zákona si českí komici robili posmech takmer v každej televíznej relácii. Paradoxom je, že v tzv. slovenských televíziách je až 80 percent filmov v češtine, žiaľ, aj detské. Pritom v českých televíziách slovenčinu nepočuť. Na rozdiel od nás Česi prísne dodržiavajú náš zákon, ktorý im bol na smiech. Je smutné, že nikoho z kompetentných to nezaujíma. Doprial by som viac práce účinkujúcim v dabingovom štúdiu, aj keď isto nestrádajú. Ak to takto pôjde ďalej, určite sa čoskoro dočkáme na Markíze slovenského filmu v češtine.

Ľubo Paluš

Za peniaze daňovýchpoplatníkov
Na TA3 sa 15. januára objavila informácia, že sa slovenskí vojaci zúčastnia na cvičení v džungli vo Francúzskej Guyane. Vojenské jednotky sa spravidla cvičia a pripravujú v takých terénnych a klimatických podmienkach, v akých sa predpokladá, že budú plniť svoje úlohy. Vari si vláda či minister obrany spomenuli na fikciu z filmu Tisícročná včela, že treba dobyť územie našich predkov Madagaskar? Alebo sme sa rozhodli získať kolónie pre Slovensko? Prečo by sa inak mali slovenskí vojaci pripravovať na činnosť v podmienkach džungle? A za peniaze slovenských daňových poplatníkov.

Pavol Suško, Trenčín

Chcú len zbohatnúť
V médiách sa nám predvádza nadmerný počet kandidátov na prezidenta. Je komické sledovať ich celebritné vystupovanie a do omrzenia počúvať rôzne sľuby. Nemáme veľkú osobnosť s autoritou, ktorá by nás mohla zastupovať dlhšie obdobie. Veľká osobnosť, čestná, spravodlivá a so sociálnym zmýšľaním je dnes v politike zriedkavosťou. Na Slovensku sa už vystriedalo množstvo krátkodobých lídrov, ktorých na vysokej pozícii lákalo iba jedno - rýchle zbohatnutie.

Anton Salva, Bratislava

Veľká nula
Igor Matovič sa v rozhovore pre televíziu TA3 vyjadril o SNS ako o strane mafiánov. Aké má právo na urážlivé a arogantné vyjadrenia na adresu strany, ktorá vydržala takmer 150 rokov boja za náš národ v ťažkých podmienkach? Žiaľ, stále musí bojovať, teraz s ľuďmi, akí sú práve v OĽaNO. Matovič by mal národu vysvetliť, kde zobral nemalé peniaze na manipuláciu ľudí v tom jeho plátku. Chcel riešiť množstvo otázok, robil si bombastickú reklamu a výsledok - veľká nula. V parlamente nemajú čo hľadať ľudia bez straníckej príslušnosti.

Jozef Dančo, Martin

Milá redakcia Extra plus,
čítam Váš mesačník, lebo je proslovenský. S niektorými príspevkami však nesúhlasím. Nepáči sa mi napríklad zaradenie Ivety Radičovej medzi čisto protislovenské živly. Na základe vlastnej skúsenosti chápem, prečo v politike pohorela. Možno Nemecko a severské krajiny dokázali dospieť do štádia, keď sú schopné podporiť na riadiacich postoch aj ženy. Na Slovensku to však neplatí, aj pre dominanciu mužského elementu. Ako vyštudovaná prírodovedkyňa by som k článku Borisa Mihálika o pseudovedeckom podvode povedala, že život na Zemi je uzavretý kruh, kde sú procesy vo vzájomnej súvzťažnosti. Existuje tu tiež pôsobenie vonkajších javov, o ktorých máme obmedzené znalosti. Vedecké štúdie nemožno chápať ako niečo objektívne a nespochybniteľné. Nijaký vedec nie je neomylný, jeho práca je vždy iba teoretická, hypotetická, pokým nie je overiteľná. Preto nemožno teórie tohto druhu považovať za stopercentnú pravdu.

RNDr. Henrieta Gačková, Bratislava

Strácame istoty
Som dlhoročný čitateľ časopisu. Bude Vás naozaj škoda, ak sa neudržíte, lebo svet je v pohybe a stále je o čom písať. Neprajníci Slovenska nám doslova pred očami rozoberajú štát. Nič nefunguje. Pokoj je iba zdanlivý, lebo štát zasahuje len tam, kde nečaká nijaký odpor. Občan stráca istotu, že je chránený v každej oblasti. Okrem toho môžeme každú chvíľu prísť o svoju štátnu suverenitu. Preto je veľmi dôležité, aby ste zostali s nami a ďalej pre nás písali.

Stanislav Chúpek, Bytča