Utorok 22. október 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Nová kniha Matúša Kučeru
Slovenský historik Matúš Kučera predstavil svoju novú knihu Slováci a Chorváti, v ktorej hodnotí historické a kultúrne vzťahy Slovenska a Chorvátska. Pri tvorbe pútavej 240-stranovej publikácie vychádzal autor najmä zo skúseností nadobudnutých počas pôsobenia vo funkcii prvého slovenského veľvyslanca v Chorvátsku v rokoch 1993 až 1998. „Napísal som ju aj preto, aby si stotisíc Slovákov, každoročne dovolenkujúcich pri Jadrane, uvedomilo, že už necestujú do Juhoslávie, ale k Chorvátom," uviedol Kučera.

Spriatelené národy
Slovenskí a ruskí poslanci vytvorili ďalšiu skupinu priateľstva, tentoraz na pôde Rady federácie. Dosiaľ bola so slovenským parlamentom spriatelená iba Štátna duma. „Vďaka skupinám priateľstva sa vytvára širší priestor na budovanie vzťahov a pre parlamentnú diplomaciu medzi Slovenskom a Ruskom," povedal poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák, podľa ktorého treba tieto vzťahy ďalej rozširovať. „Teší ma, že o Rusko je u nás záujem, čo dokazuje vyše 80-tisíc detí, ktoré sa v školách učia po rusky. Po roku 1989 je to nevídané číslo."

Tridsiatnici u rodičov
Takmer tri štvrtiny Slovákov vo veku 18 až 34 rokov žijú u svojich rodičov. Z údajov Eurostatu tiež vyplýva, že ide o najvyšší podiel v rámci EÚ. Priemerný vek, keď mladí Slováci opúšťajú príbytky rodičov, je 31 rokov. Podľa analytičky Evy Sadovskej dôvodom je slabý trh s nájomným bývaním, vysoké ceny nehnuteľností či prísne podmienky bánk pri poskytovaní úverov. „Na úvery navyše môžu zabudnúť mladí, ktorí aj napriek vzdelaniu nemajú prácu. Spomedzi všetkých Slovákov bez práce tvoria nezamestnaní do 34 rokov až 42 percent," dodala Sadovská.

Nehody na tratiach
Nehodovosť na tratiach Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v minulom roku vzrástla. Spôsobených bolo celkovo 235 vážnych a menších nehôd, čo je o 19 prípadov viac ako rok predtým, informovala hovorkyňa železníc Martina Pavliková. Na tratiach pritom zahynulo 110 ľudí, teda o 4 viac ako v roku 2012. Medziročne narástol aj počet samovrážd, a to z 38 na 52. Údaje ŽSR ďalej ukázali, že na železniciach vznikla celková škoda 2 896 304 eur. Kým v roku 2012 sa zrazili 4 vlaky, vlani to bolo o tri viac. Stúpol aj počet vykoľajení, a to z 3 na 4.

Rusov zabíja najmä alkohol
Až 25 percent ruských mužov zomiera pred dosiahnutím veku 55 rokov, pričom väčšinu z týchto úmrtí spôsobuje alkohol, najmä vodka. Hovoria to výsledky najkomplexnejšieho výskumu tohto druhu v histórii krajiny, ktorý prebiehal 10 rokov na vzorke 151-tisíc Rusov. Počas skúmaného obdobia zahynulo až 8-tisíc z nich. Príčinou smrti boli najmä zlyhanie pečene a otrava alkoholom, ale aj bitky spôsobené alkoholom. Do boja proti alkoholizmu v krajine sa vlani zapojil aj tamojší prezident V. Putin, ktorý podpísal zákon obmedzujúci predaj piva v stánkoch.

Slovákom chýba úsmev
Až 98 percent Slovákov si myslí, že by sme sa mali viac usmievať, dve tretiny si zas myslia, že sa mračíme viac ako ostatné národy. Prieskum agentúry Stem/Mark ďalej hovorí, že menej ako my sa podľa Slovákov usmievajú iba Angličania, Nemci a Maďari. Naopak, za najveselších považujeme Talianov, Španielov a Francúzov. Napriek tomu, že význam úsmevu deklaruje 90 percent Slovákov, až dve tretiny z nich nemajú chuť sa usmievať. Prieskum tiež ukázal, že najmenej veselých ľudí je na ulici vidieť počas pracovných dní, najviac cez víkendy.

Zimný sad v Moskve
V galérii Slovenského inštitútu v Moskve 20. februára slávnostne otvorili výstavu popredných slovenských výtvarníkov a sochárov Miliny Zimkovej, Ondreja Zimku, Ondreja 4. a Norberta Kelecsényiho s názvom Zimný sad. Každý zo štvorice slovenských umelcov tak v ruskej metropole predstavil 6 svojich významných diel zo staršej i novšej tvorby. Spojenie maliarskeho a sochárskeho umenia z tvorivej dielne rodiny Zimkovcov a Norberta Kelecsényiho do jednej výstavy v Moskve, ktorá potrvá do 20. marca, nie je ojedinelým počinom. V tomto zložení totiž vystavujú aj v ďalekej Číne či v Amerike, nezabúdajú však ani na slovenských milovníkov umenia. Diela významnej umeleckej štvorice sa pravidelne objavujú aj v priestoroch našich galérií, v nedávnej minulosti potešili svojich spolurodákov napríklad spoločnou výstavou Zimkobranie v Podhájskej.

zmkovci.jpg(zmkovci.jpg)

Otvorili Hlaholskú akadémiu
Vo februári otvorili v Bratislave Hlaholskú akadémiu Domu Matice slovenskej. „Jej založením chce Matica slovenská oživiť hlaholiku a postaviť tak v národe živý pamätník epochálnemu dielu svätého Cyrila a Metoda. Poslaním akadémie je pestovať hlaholskú gramotnosť Slovákov," vyhlásil podpredseda matičiarov Jozef Šimonovič na slávnostnom otvorení akadémie, ktoré sa uskutočnilo v kostole sv. Kríža v Devíne. Kurzy a prednášky zamerané na výučbu základov hlaholiky a jej histórie sú podľa jeho slov určené pre všetkých bez ohľadu na ich svetonázor. „Akadémia je otvorená ľuďom, ktorých oslovuje odkaz našich prvých učiteľov Konštantína Filozofa a jeho brata Metoda, a ktorí chcú ďalej pokračovať v jeho napĺňaní," povedal Šimonovič a dodal, že Matica do akadémie pozýva aj umelcov, učiteľov, ale najmä mládež.

akademia.jpg(akademia.jpg)

Zomrel Vasiľ Biľak
Vo veku 96 rokov zomrel začiatkom februára bývalý vysoký funkcionár KSČ Vasiľ Biľak. Pôvodným povolaním krajčír, ktorý žil posledných 25 rokov v ústraní v Bratislave, vstúpil medzi komunistov v roku 1945. Bol členom Ústredného výboru KSČ, tajomníkom a členom Predsedníctva Ústredného výboru KSS, neskôr zastával post prvého tajomníka ÚV KSS a tajomníka ÚV KSČ. Počas svojej politickej kariéry bol tiež ministrom československej vlády, poslancom SNR, členom Predsedníctva Národného zhromaždenia ČSSR, ako aj predsedom komisie ÚV KSČ pre zahraničnú politiku. Biľak bol považovaný za spoluautora jedného z pozývacích listov vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa, on však tento názor až do svojej smrti popieral. „Každý človek robí aj chyby. Vasiľ Biľak jednoznačne patrí medzi významné osobnosti slovenských dejín," povedal šéf KSS Jozef Hrdlička.

bilak.jpg(bilak.jpg)

Za srbské Kosovo
Pred Veľvyslanectvom USA v Bratislave sa stretli účastníci pochodu Za srbské Kosovo, aby tak vyjadrili podporu a solidaritu so Srbmi žijúcimi v Kosove. Jedným z cieľov zhromaždenia bolo odovzdanie výkupného pre prezidenta USA Baracka Obamu na vrátnicu veľvyslanectva. „Odovzdaný liter benzínu symbolizuje vojenské prepadnutia štátov s najbohatšími zásobami ropy, ktoré následne obsadia americké firmy a exportujú do USA. Kokaín sme poslali preto, lebo USA majú náklonnosť pre túto neresť, ba priam podporujú drogový kartel nielen v Kosove," povedal Julián Orlický z SHO, ktoré podujatie zorganizovalo. Jeho účastníci sa zastavili aj na Srbskom veľvyslanectve, kde odovzdali svoje memorandum. V ňom vyzývajú vládu SR, aby nezmenila postoj k vyhláseniu nezávislosti Kosova, ale aj predstaviteľov Srbska, aby nezapredali záujmy národa za vidinu „výhodného" členstva v EÚ.

srbsko.jpg(srbsko.jpg)

Veľtrh cestovného ruchu
Na prelome januára a februára sa v areáli bratislavskej Incheby konal 20. ročník veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour. Pozvanie na jedno z najprestížnejších európskych podujatí v oblasti turizmu prijalo takmer 390 vystavovateľov z 24 krajín, ktorí na ploche17 500 štvorcových metrov odprezentovali to najlepšie, čo „doma" majú. Turistické možnosti a krásy svojho kraja priblížil návštevníkom aj Žilinský samosprávny kraj. „Zamerali sme sa na propagáciu atraktivít najmä z oblasti turistiky a cykloturistiky, pretože v tomto je Žilinský kraj na Slovensku lídrom. Máme najviac vyznačených cyklo- a turistických trás," uviedol predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Jozef Štrba. Program veľtrhu spestril aj festival Camera Slovakia, výstava Wellness a fitness, súťaž Fitness Day Incheba či výstava poľovníckeho sortimentu.

slovakiatour.jpg(slovakiatour.jpg)

Trojgeneračná výstava
V galérii Typo & Ars v bratislavských Vajnoroch sa 1. marca predstavila svojimi pôvabnými maľbami insitná srbská maliarka Nataša Knjazovic, najmladšia zo známeho rodu Knjazovicovcov. Výstava, ktorú dopĺňajú aj plátna maliarkinej matky Any a jediný obraz jej starého otca Jana, nesie príznačný názov Insita z Kovačice. Jan Knjazovic patril k zakladateľom svetoznámej kovačickej školy, Ana je zas úspešnou pokračovateľkou v rodinných tradíciách insitného maliarstva. Hoci najmladšia z rodu - Nataša, žijúca v súčasnosti na Slovensku, nezaprie svojich predkov z Kovačice najmä vo výbere farieb a sklonom k surrealistickým motívom, podľa výtvarných kritikov z jej olejomalieb dýcha v lyrických metaforách pocitový svet súčasného mladého človeka. Trojgeneračná výstava, ktorú so svojím programom spestril Vajnorský okrášľovací spolok, potrvá do 25. mája.

vystava.jpg(vystava.jpg)

Foto: TASR/Martin Baumann, archív, Pavel Kapusta, Michaela Kolimárová