Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Marec 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Česká vláda dostala dôveru
Vláda premiéra Bohuslava Sobotku získala dôveru Poslaneckej snemovne. Stalo sa tak po celodennej diskusii nad programovým vyhlásením kabinetu. Za vládu hlasovalo 110 poslancov koalície ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Proti boli poslanci TOP 09 a ODS, komunisti sa zdržali a zákonodarcovia hnutia Úsvit pri hlasovaní opustili rokovaciu miestnosť.

Rozdeľuj a panuj
Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev je presvedčený, že predstavy amerických elít o Ukrajine sa vedome skresľujú. „Hillary Clintonová vyhlásila, že Colná únia je znovuobnovením ZSSR, a preto Ukrajina nemôže byť jej súčasťou. Je to nezmysel, pretože Colná únia je vytvorená na úplne iných princípoch." Podľa neho ľudia s takýmto myslením míňajú miliardy dolárov, aby vbili klin medzi Rusko a Ukrajinu: „Idea americkej geopolitiky v postsovietskom priestore je tradične britská - rozdeľuj a panuj." Vyjadril presvedčenie, že USA cielene formujú rusofóbne nálady na Ukrajine, k čomu svojimi knihami prispieva aj americký politológ poľského pôvodu Zbigniew Brzezinski.

Nóri nechcú do únie
Nesúhlas so začlenením sa Nórska do Európskej únie vyslovuje stále väčší počet Nórov. Proti vstupu Nórska sa v januári vyslovilo 71 percent respondentov. Pripojenie severskej krajiny k bloku 28 európskych krajín podporuje len 19 percent občanov. Zvyšných desať percent je nerozhodných. Vlani v októbri bolo proti vstupu Nórska do EÚ 69 percent opýtaných.

Za tradičné rodiny
Dovedna vyše stotisíc ľudí sa zhromaždilo v Paríži a Lyone na pochode za tradičné rodiny a proti legalizácii manželstiev homosexuálnych dvojíc. Účastníci vyjadrili nesúhlas s pripravovaným zavedením nových školských osnov nezohľadňujúcich rozdiely medzi pohlaviami. Zároveň vyzvali vládu, aby neschvaľovala financovanie lekárskej starostlivosti pre homosexuálne dvojice usilujúce sa mať deti pomocou asistovanej reprodukcie.