Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Apríl 2014

Aktuálne číslo

Foto:TASR/ Štefan PuškášFoto:TASR/ Štefan Puškáš

Foto: archívFoto: archív

Na palete

Martin Dugas

V marci sme si pripomenuli 15. výročie barbarského bombardovania bývalej JZR vojskami NATO i 20. výročie smrti Karla Kryla. Kultový spevák sa naďalej prihováral svojimi textami, keď v jedinej slohe prorokoval ruinovanie chrámov na Balkáne, súčasný úpadok kostolníckej politiky KDH, vyčíňanie rómskych spoluobčanov a stúpencov skrachovaného biskupa Róberta Bezáka a naznačil aj príbeh „dobrého anjela" v pozícii prezidentského kandidáta: „Z rozmlácenýho kostela, v krabici s kouskem mýdla, přinesl jsem si anděla, polámali mu křídla." Omínali nás neprispôsobivé osoby, rovnako nebezpečné parazity v podobe kliešťov, alergie na peľ aj na politikov, epidémie chrípky i podlých antikampaní a prípravy na oslavy 10. výročia vstupu do EÚ.

OKUPAČNÁ MODRÁ HANDRA: Výročie si náležite pripomenul aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba (ĽSNS), ktorý z priečelia budovy župného úradu nariadil sňať vlajku EÚ ako „okupačnú modrú handru". „Nebude nám už pripomínať, že sme načisto stratili svoju národnú a štátnu nezávislosť," vysvetlil svoj počin župan. „Ani Hitler si nedovoľoval to, čo dnes EÚ. Nemecká vlajka viala len na veľvyslanectve Nemecka v Bratislave a na nijakých iných úradoch v krajine," povedal na oslavách 75. výročia vzniku SR z roku 1939 v Nitre, ktorú zároveň navrhol za budúce hlavné mesto. Zdvihol povedomie potomkom 1 200 rokov starého Nitrianskeho kniežactva a adrenalín byrokratom 20 rokov starej EÚ.

PERFÍDNOSŤ ČI SCHIZOFRÉNIA? Tých nepotešil ani šéf krachujúcej SaS Richard Sulík, ktorý sa chce naďalej priživovať na priazni euroskeptikov odmietaním bruselského diktátu, no zároveň vzhliada na Brusel ako na šancu udržať sa v politike vo vysnívanej trafike europoslanca, čo zaváňa perfídnosťou až schizofréniou. V marci sa pohotovo nominoval za kandidáta strany do Európskeho parlamentu a zároveň sa so spolustraníčkou Luciou Nicholsonovou predstavil v kabarete, ktorý nedosiahol ani úroveň divadla pre žiakov pomocnej školy. „Richard, vy vyzeráte neuveriteľne dobre," hovorí v scénke so zbytočne hranou naivitou Nicholsonová. Publikum presvedčili, že to majú v kabarete i v politike rozdelené: on je pekný a ona je múdra.

Z HUNCOVIEC DO BRUSELU? Hodnoty EÚ si vychutnávali aj Rómovia z osady pri podtatranskej obci Huncovce, kam sa koncom marca húfne vybrali aj s „pracovnými nástrojmi". Napodiv nešli na brigádu, ale na trestnú výpravu s cieľom umravniť správcov miestneho futbalového klubu, ktorí sa opovážili cigánskym výrastkom prekaziť zábavu na vlastnom ihrisku. Následne asi stovka osadníkov napadla bielych, z ktorých museli štyroch divákov odviezť do nemocnice. Reakcie EÚ, neustále kritizujúcej SR za „rasizmus a pošliapavanie ľudských práv", zatiaľ nie sú známe. Bolo by však načim spoluobčanov pozvať na futbal priamo na štadión Anderlechtu Brusel, vychýreného výčinmi fanúšikov. Misia spod Tatier by určite zapadla do koloritu.

BEZÁKOV FANKLUB: „Rozčúlené obecenstvo ho pred budovou obstúpilo a jeden poriadne nahnevaný muž naňho fyzicky zaútočil." To už nie je správa zo štadióna ani z rómskej osady, ale - spred Chrámu Svätého Mikuláša v Trnave, kde veriaci napadli kňaza. Mierumilovné ovečky oddané odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi totiž pobúrila reč kazateľa, ktorý sa s nie dosť veľkým úklonom vyjadril o ich chránencovi a po omši sa na pastiera vyrútili. Asi počúvali protest-songy Bezáka a Hríba alebo čítali demokratickú tlač, ktorá v snahe rozoštvávať veriacich nemá zábrany kupčiť s ich náboženským cítením. Trpiteľ Bezák by mohol svojmu fanklubu pripomenúť príbeh o kupcoch v jeruzalemskom chráme. Kristus ich vyhnal.

Fotografie:

Pred 15 rokmi NATO humanitárne bombardovalo JZR.

Kotleba zdvihol mandle Bruselu a zvesil vlajku EÚ...

Ochotníci Sulík a Nicholsonová sú pre svoj profit ochotní urobiť čokoľvek.

Bezákovi priaznivci zjavne milujú blížneho svojho...