Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Partnerstvo Číny a Iránu

Čína chce nadviazať s Iránom užšiu spoluprácu v oblasti obrany. Vyjadrenie prichádza v čase, keď sa Peking usiluje o upevnenie aj tak blízkych vzťahov s Iránom, ktorý je preň hlavným dodávateľom ropy.

Čínsky minister obrany Čchang Wan-čchüan na stretnutí so svojím iránskym rezortným partnerom Hosejnom Dehkánom zdôraznil, že rozvoj bilaterálnych vzťahov je pozitívny a stabilný, s častými rokovaniami na najvyššej úrovni a prehĺbenou vzájomnou politickou dôverou. 

Čínsky minister je presvedčený, že priateľské vzťahy medzi oboma krajinami aj ich ozbrojenými silami sa ešte upevnia vzhľadom na zvýšenú spoluprácu v oblasti výcviku personálu ozbrojených síl.

Dehkán vyslovil nádej, že oba štáty budú aj naďalej zohrávať pozitívnu úlohu v zabezpečovaní regionálneho mieru a stability. 

Čína dodáva Iránu zbrane, pričom obe krajiny majú blízke obchodné aj energetické vzťahy. Peking opakovane odmietol požiadavky USA na uvalenie prísnejších ekonomických sankcií na Teherán so zámerom obmedziť jeho jadrový program.

TASR