Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ APFoto: TASR/ AP

Charakterová herečka

Meryl Streepová je rekordérkou v počte nomináciína Oscara

Dana Madarová

Pôvodne chcela byť právničkou, no osud to zariadil inak. V deň prijímacích skúšok zaspala, čo vnímala ako znamenie, že by sa mala venovať niečomu inému.

Jej rozhodnutiu študovať herectvo predchádzalo množstvo skúseností. „Keď som mala 21 rokov, vybrala som sa do Európy. 

Po prvý raz v živote som opustila hranice New Jersey. V Londýne som umývala riad, to mi stačilo na jedlo. Spávala som v Green Parku pod stromom.

Vtedy som si povedala, že raz budem taká slávna, že budem môcť nocovať, kde len chcem," zaspomínala si na mladé časy megaúspešná herečka. 

V Európe nezostala. Vrátila sa do Ameriky a pridala sa k malej hereckej spoločnosti. „Kočovali sme s malou dodávkou, užívali sme si, bolo to fajn. Ale ja som stále cítila, že mi to nestačí.

Chcela som robiť divadlo so všetkým, čo k tomu patrí. Tak som sa prihlásila na herectvo." Dobre urobila. 

Z niekdajšej rebelky je dnes podľa mnohých najlepšia herečka súčasnosti, čo dokazuje okrem iného aj jej celosvetový rekord v počte nominácií na Oscara. Meryl Streepová.

Množstvo ocenení
Pred štúdiom na univerzite Yale mala rodáčka zo Summitu v New Jersey už bohaté skúsenosti s divadlom. 

Okrem toho od detstva milovala svet opery, stredoškolské štúdium zas zasvätila kostýmovému výtvarníctvu. 

Ihneď po získaní magisterského titulu odišla do New Yorku, kde účinkovala v rôznych divadlách, okrem iného aj na Broadwayi.

Netrvalo dlho a za svoj obdivuhodný výkon v hre Spomienky na dva pondelky dostala prestížne divadelné ocenenie Tony. 

Odvtedy Streepová osemkrát získala Zlatý glóbus, dvakrát Cenu Emmy, okrem toho si vyslúžila svetový rekord v počte nominácií na Oscara - dovedna bola nominovaná 17-krát, z toho tri nominácie premenila na ocenenia.

„Prehrala som viackrát ako ktokoľvek iný, to je mi teda pekný rekord!" zavtipkovala si svojho času herečka na margo nepremenených nominácií. 

Prvú z nich získala iba jeden rok po začatí hereckej filmovej kariéry, a to za postavu vo filme Lovec jeleňov.

Zaujímavosťou je, že v tejto snímke by nikdy neúčinkovala, nebyť jej lásky k jednému z predstaviteľov - Johnovi Cazaleovi.

Na kasting do filmu išla len preto, aby s ním mohla prežiť zopár pekných chvíľ počas nakrúcania. Z chvíľ boli napokon tri spoločné roky, ktoré sa skončili hercovou smrťou po boji s rakovinou kostí.

Útechu našla Streepová v práci a neskôr aj po boku sochára Dona Gummera, s ktorým dodnes žije v šťastnom manželstve, obohatenom o štyri ratolesti.

Svedčia o tom aj jej vlastné slová: „Som herečka, ktorá vždy ide domov k rodine, keď skončí s prácou."

Život bez škandálov
Práve vďaka príkladnému životu bez škandálov Streepová nikdy nebola živnou pôdou pre bulvár. Ohurovala najmä talentom, nielen svojich fanúšikov, ale aj kolegov. 

Už na začiatku kariéry dostala obdivný list od legendárnej herečky Bette Davisovej, ktorá Streepovú poctila slovami, že svoju nasledovníčku vidí jedine v nej.

Nicole Kidmanová zas o svojej staršej kolegyni vyhlásila: „Bola tou najväčšou herečkou, takou chcela byť celá moja generácia. 

Navyše ukázala, čo možno dosiahnuť ako žena, matka aj herečka. Je aj veľmi zábavná a má radosť zo života." Svoj komediálny talent predviedla Streepová napríklad v megaúspešných snímkach Smrť jej pristane či muzikáli Mamma Mia!

„Tento film nakrúcam preto, aby som zahanbila svoje deti. Keď uvidia moje tanečné čísla, budú také pokorené, že sa budú musieť odsťahovať niekam na Aljašku!" povedala o účinkovaní v muzikáli herečka, ktorú poznáme skôr vďaka dramatickým rolám, spomeňme filmy Sofiina voľba, Madisonské mosty, Kramerová verzus Kramer či Železná lady.

Tieto a mnohé iné filmy dokazujú, že Streepová sa do svojich rolí dokáže prevteliť ako chameleón. Podľa mnohých za jej úspechom stojí okrem prirodzeného talentu aj skutočnosť, že sa nikdy nebrala príliš vážne.

Nepestuje si nijaký imidž, nie je slúžkou módnych trendov, nepotrebuje plastických chirurgov, dokáže starnúť dôstojne, dokonca s humorom.

„Čím som staršia, tým som slobodnejšia. Konečne sa nemusím báť, že zo mňa budú chcieť urobiť sexsymbol," zavtipkovala si herečka, podľa ktorej sa súčasná herecká generácia príliš zaoberá svojím imidžom.

„Herci sú dnes pod šialeným mediálnym drobnohľadom, majú prehnané sebavedomie, ktoré úplne zabíja herecký talent. 

Pascu pre herečky predstavuje aj prehnaná tendencia zaoberať sa svojím výzorom. Ja som sa vždy považovala za charakterovú herečku, a to platí naďalej."