Foto: TASR/AP
Hrozivá ríša nad Eufratom
Levantský kalifát, presadzovaný fanatickými džihádistami, sa môže rozšíriť na celú EÚ
Marek Mahút
Fanatickým radikálom z organizácie Islamský štát v Iraku a Sýrii (ISIS) sa koncom júna podarilo dobyť hraničný priechod medzi Irakom a Sýriou, čím symbolicky zotreli hranicu medzi oboma krajinami a priblížili sa k cieľu vytvoriť sunnitský kalifát.
Táto udalosť je míľnikom v ďalšom krvavom blízkovýchodnom vojnovom požiari, ktorý v posledných týždňoch pohlcuje tisíce životov a ohromuje svet.
Požiar z tlejúceho podložia mocenského boja o ropu naplno vzplanul vášňami medzi stúpencami nezmieriteľných odnoží islamu - šíitov a sunnitov, ktorí sa už desaťročia z hĺbky Alahovej duše nenávidia a vraždia v oboch susedných štátoch.
Irak a Sýria
V Bagdade i Damasku sú pri moci umiernenejší a menej početní šíiti. Sýrsky prezident Bašár Asad vzišiel zo strany Baas, v ktorej dominujú alaviti patriaci do šíitskej vetvy islamu.
Moc v Iraku je v rukách premiéra Núrího Málikího, oficiálne sekulárneho (svetského) politika zo Strany pravého stredu, ale nevyhnutne podporovaného silnou šíitskou Národnou Irackou alianciou a donedávna najmä USA.
Vlády oboch krajín čelia prudkému odporu večne uzemňovaných, no sústavne číhajúcich sunnitov, čo vedie k nekonečným krvavým konfliktom.
Oba štáty zachvátila v roku 2011 takzvaná Arabská jar, séria zvonku rozdúchaných občianskych vojen so zle tajeným scenárom Západu.
V Sýrii vtedy vypukla občianska vojna, ktorá doposiaľ zahubila vyše 160-tisíc ľudí a rovnaký počet vyhnala do zahraničia. Nad snahami o „nastolenie mieru", no najmä nad zlatonosnými ropovodnými kohútikmi v oboch štátoch bdejú najväčšie svetové veľmoci, USA a Rusko.
Rusko a USA
Moskovská podpora Damasku pomohla odvrátiť údel Líbye či Egypta, ktorý Sýriu čakal podľa osvedčeného scenára. Len prítomnosť ruských vojnových ponoriek v Stredozemnom mori primala lídrov NATO zaveliť čelom vzad a nezriadiť v Sýrii ďalšie koloniálne panstvo.
V nedávnych prezidentských voľbách tu temer 90 percent hlasujúcich Sýrčanov vyjadrilo podporu Asadovi, proti ktorému smerovalo celé Západom kŕmené „ľudové povstanie". Mimochodom, vrátane militantných šíitov, pred ktorými teraz Američania idú ratovať svet.
A to po vlastnom fiasku v Bagdade, odkiaľ sa po trojročnej „mierovej misii", sprevádzanej brachiálnymi kúskami proti civilnému obyvateľstvu a jeho neustálym odporom, pred dvoma mesiacmi v zúfalstve stiahli. Zanechali tu však rozhasenú hospodársku i mocenskú štruktúru, čo sunnitskí džihádisti pohotovo využili.
Tak sa začalo dodnes trvajúce desivé ťaženie fanatikov z irackého severu, ktorí cestou na Bagdad obsadzovali mestá a podniky, zabíjali a pustošili, aby sa dostali na pokraj vzniku vysnívaného kalifátu Levanty, čo je historické označenie oblasti.
Môžu tak prekresliť nielen mapy stredného východu, ale aj rozloženie síl vo svete. Zdá sa, že poletovanie amerického ministra zahraničia Johna Kerryho medzi Bagdadom a Damaskom prichádza neskoro.
Levanta a svet
Totiž „tie salafistické hordy, čo si razia cestu na Bagdad", vysvetľuje server AC24, „sú tajnou a špecializovanou teroristickou armádou, financovanou a vyzbrojovanou Saudskou Arábiou a NATO.
Tento kalifát spolu so svojimi partnermi v Rijáde a Dohe presadzujú desaťtisíce vražedných džihádistov z vojnových polí Sýrie a vražedných polí Iraku".
„Nevznikli z ničoho a nezmiznú len tak vo vetre," pritvrdil ruský prezident Vladimir Putin v narážke na intervencie ďalších krajín, ktoré kalifát desí.
Do kameňa by sa mali vytesať slová prezidenta tvrdo šíitskeho Iránu Hasana Rúháního, ktorý po rokoch nevraživosti voči Bagdadu a Washingtonu vyhlásil: „Irán je pripravený pomôcť Bagdadu a nevylučuje spoluprácu s USA."
Iracký prezident by dokonca „uvítal", keby Sýria vojensky zaútočila na pozície sunnitov, teda na jeho vlastné územie!
Svedčí to o svetovom dosahu udalostí, ktoré nemusia obísť ani Európu.
Nielen preto, že jej vojenský strážca NATO už rozohral nebezpečnú hru so sunnitmi. Ale aj pre benevolentné prisťahovalecké zákony, vďaka ktorým dnes po celom starom kontinente húfne vyrastajú mešity.
Fotografia:
Bojovníci hnutia Islamský štát v Iraku a Sýrii (ISIS) počas prehliadky v uliciach irackého mesta Mósul,360 km severozápadne od Bagdadu. Organizácia spojených národov nezvyčajne podporila vojenský zásah vládnych síl v Iraku s odôvodnením, že postup islamistických militantov na severe a východe krajiny možno zastaviť len vojensky. Úspech takejto operácie bude však podľa OSN závisieť od širokého politického konsenzu.