Utorok 22. október 2024

extra plus

August 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Stanislav Štepka jubiluje
Dramatik, textár, scenárista, herec, režisér, zakladateľ a umelecký šéf Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka oslávil 26. júla 70 rokov. Medzi jeho najznámejšie hry patrí Jááánošííík, Človečina, Ako som vstúpil do seba, Ženské oddelenie a iné. Takmer všetky jeho divadelné hry boli vydané aj knižne. Štepka je držiteľom množstva ocenení: v roku 2006 mu udelili Zlaté pero, v roku 2009 získal výročnú cenu Literárneho fondu, v januári 2012 si prevzal Krištáľové krídlo 2011 ako mimoriadnu cenu za celoživotné dielo a ďalšie.

Katastrofa vo Vrátnej
Letná turistická sezóna sa vo Vrátnej doline zrejme skončí predčasne. V pondelok 21. júla sa severom Slovenska prehnala smršť, ktorá oblasť zaplavila storočnou vodou. Prívalový dážď a rozbúrený potok podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla okolo päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Voda napáchala obrovské škody aj v Terchovej, Žiline, Považskom Chlmci a Budatíne.

Viac slovenskej hudby
Až 56 percent Slovákov chce počuť v rádiách minimálne päť slovenských piesní z desiatky odvysielaných. Vyplýva to z prieskumu na tému Pomer slovenských piesní odvysielaných v rádiách, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 3. do 10. júna na reprezentatívnej vzorke 1025 obyvateľov SR vo veku od 18 rokov. Pri otázke, či by mal pomer slovenských piesní platiť aj pre súkromné komerčné rádiá, tri pätiny opýtaných súhlasili s názorom, že nimi uvedený podiel slovenských piesní by mal platiť aj v súkromných rádiách.

Zomrela Nataša Tanská
Vo veku 84 rokov zomrela spisovateľka, novinárka, scenáristka a herečka Nataša Tanská, ktorá dlhé roky pôsobila ako redaktorka Kultúrneho života a Kultúrnej tvorby. Okrem toho pracovala v časopise Roháč a jej knihy sú po desaťročia vyhľadávaným artiklom na českom i slovenskom knižnom trhu. K najznámejším patria Vyznáte sa v tlačenici? - Úvod do šťukológie, Puf a Muf či Zajtra ideme do školy. Nataša Tanská pôsobila aj ako filmová dramaturgička a herecky sa prejavila vo filmoch Babička, Biela tma či Krakatit.

Rekordné množstvo kamzíkov
Po tohtoročnom jarnom spočítaní žije v Tatrách 1232 kamzíkov, z toho 185 mláďat. V porovnaní s minulým rokom, keď vo vysokohorskom prostredí na jar napočítali 963 kamzíkov, z toho 168 mláďat, je ich rekordne veľa. „Kamzíkom viac vyhovuje chladnejšie počasie než slnečná páľava. Vďaka prehánkam a zamračenému počasiu boli aj počas poludnia pozorované rôzne aktivity, od popásania sa na vysokohorských trávach, až po mládežnícke naháňačky," vysvetľuje zoológ TANAP-u Jozef Hybler. Najpočetnejšie stáda sa v národnom parku pásavali v rokoch 1964 - 1965.

Rusko vs. McDonald‘s
Ruský úrad na ochranu práv spotrebiteľa chce v krajine dosiahnuť súdny zákaz predaja vybraných produktov americkej siete reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald‘s. Zákaz sa má týkať niektorých hamburgerov, mliečnych koktailov a zmrzlín, ktoré podľa regionálnej pobočky úradu nespĺňajú požadované parametre. Na zozname sporných produktov sú sendviče Royal Cheeseburger, Filet-o-Fish, Cheeseburger a Chicken Burger, nie však najznámejší Big Mac. McDonald‘s vstúpil na ruský trh v roku 1990 a v krajine prevádzkuje zhruba 400 reštaurácií.

Odchod charizmatického diplomata
Veľvyslanec Ruskej federácie Pavel Maratovič Kuznecov skončil 14. júla svoju diplomatickú misiu na Slovensku, kde mal podľa vlastných slov možnosť veľa cestovať a stretávať sa so žičlivými postojmi k ruskému národu. Počas pôsobenia sa mu podarilo vybudovať potenciál pre vzájomný rozvoj v obchodnej, ekonomickej a energetickej oblasti a v rozvoji vedecko-technickej spolupráce. „Bol by som rád, keby sa niektoré projekty, ktoré sú už niekoľko rokov v rozpracovanom stave čo najskôr dostali do fázy praktickej realizácie. Mám na mysli napríklad možnosť vybudovania železničnej širokorozchodnej trate," uviedol pre TASR. Na rusko-slovenské vzťahy sa pozerá s optimizmom. „Mnohé nás spája a niet ničoho, čo by nás principiálne rozdeľovalo. Spájajú nás spoločné kultúrno-historické tradície i jazyková blízkosť," povedal diplomat na záver svojho pôsobenia na Slovensku.

kuznecov.jpg(kuznecov.jpg)

Zelený Sagan
Azda najsledovanejšou udalosťou posledných dní boli slávne cyklistické preteky Tour de France. Slovenský reprezentant Peter Sagan zažiaril nielen vďaka zisku zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže, ale aj zásluhou kúskov, ktoré na bicykli predvádzal. Sagan si zelený dres oblieka už tretí raz v rade a stáva sa tak najmladším cyklistom v histórii, ktorému sa podarilo dovŕšiť víťazný hetrik. Navyše, v historickom rebríčku úspešnosti v zisku zelených dresov sú pred Saganom len dvaja pretekári. „Som rád, že som sa tretí raz po sebe dostal na toto parížske pódium. Etapu som síce nevyhral, ale som spokojný a šťastný, lebo mám zelený dres. Som spokojný s formou, ktorú som mal na tohtoročnej Tour. Ukázala mi, že etapy na tejto úrovni sa ľahko nevyhrávajú. To si len niektorí ľudia myslia, že to tak je," skonštatoval žilinský rodák po skončení Tour.

Francuzsko cyklistika Tour de France 19. etapa.jpg(Francuzsko cyklistika Tour de France 19. etapa.jpg)

Slovenská strela v Prahe
Pri príležitosti blížiaceho sa otvorenia Slovenského domu v Prahe 22. júla na nádvorí pražského Ungeltu sprístupnili výstavu monumentálnych sôch Ondreja 4. Zimku, najvýznamnejšieho slovenského sochára generácie štyridsiatnikov. Medzi najvýraznejšie vystavené diela patrí Posledná večera, Odvrátená tvár Zeme či Slovenská strela, podľa ktorej dostala výstava svoje meno. Jej komorná časť je umiestená v Slovenskom dome, ktorý bude otvorený všetkým slovenským aktivitám a inštitúciám. Autor tu okrem iného predstavil sériu plastík vytvorených na protest proti neoprávnenému bombardovaniu Srbska. Podarilo sa mu tiež prepojiť krásu ženského tela a zbraní, vďaka čomu vznikli sochy ako Morská panna, Sexbomba či Ňadrová hlavica. Skulptúru Môj rodný kraj zase tvoria pahorky vyskladané zo ženských pŕs. Najpoužívanejšími materiálmi sú bronz, oceľ a meď.

zimka.jpg(zimka.jpg)

Jazdecký sviatok v Rozálke
Svetová jazdecká špička sa aj tento rok zišla v pezinskom Areáli zdravia Rozálka, kde sa 17. až 20. júla uskutočnil Pohár národov detí a juniorov a Svetový pohár v parkúre. Najmodernejší slovenský jazdecký stánok privítal na svojej pôde takmer 200 koní a jazdcov z 15 krajín sveta, pričom najväčšiu vzdialenosť prekonal účastník z Nového Zélandu. Víťazom pretekov Svetového pohára sa stal Slovák Radovan Šillo, ktorý ako jediný prekonal celú trať v časovom limite a bez trestných bodov. Skúsený matador bude Slovensko reprezentovať aj na augustových Svetových jazdeckých pretekoch v Normandii, ktoré sa konajú len raz za štyri roky. Hlavným cieľom pretekov je popularizovať jazdectvo a tak bol vstup do Rozálky už tradične voľný. Slnečné dni návštevníkom spríjemnil bohatý sprievodný program a atrakcie pre rodiny s deťmi.

rozalka.jpg(rozalka.jpg)

Eva Krížiková osemdesiatročná
Popredná slovenská divadelná a filmová herečka Eva Krížiková oslávila 15. júla okrúhle 80. narodeniny. Absolventka bratislavského Štátneho konzervatória dostala prvý angažmán v roku 1953 v martinskom Armádnom divadle a od roku 1954 pôsobí v Slovenskom národnom divadle, kde stvárnila desiatky úspešných postáv. Filmový debut absolvovala v snímke Lazy sa pohli režiséra Paľa Bielika z roku 1951. Ďalšími jej filmovými príležitosťami boli snímky Štvorylka, Statočný zlodej či Kapitán Dabač. Taktiež účinkovala v množstve rozhlasových hier a niekoľko rokov bola hlavnou postavou rozhlasového seriálu Králikovci. Za svoje umenie získala okrem iného cenu Andreja Bagara, Krištáľové krídlo, Kvet Tálie a v roku 2003 ju uviedli do televíznej Siene slávy. V januári 2014 jej prezident SR Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy.

SR KrĹŞeikovS.jpg(SR KrĹŞeikovS.jpg)

Národná púť
V sobotu 5. júla sa na Svätoplukovom námestí v Nitre konala národná púť pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda. Púť vyvrcholila svätou omšou za účasti tisícov veriacich. Hlavným celebrantom bol lublinský arcibiskup - metropolita Mons. Stanisław Budzik, pre ktorého to bola prvá omša v slovenskom jazyku. Prítomní boli aj niektorí slovenskí biskupi vrátane bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského a nitrianskeho biskupa Viliama Judáka. Na národnej púti sa zúčastnili aj aktivisti Slovenského Hnutia Obrody. „V týchto dňoch celé Slovensko oslavuje výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. My, členovia SHO, si ctíme túto dejinnú udalosť, pretože pre nás Slovákov bola ich misia veľkým prínosom. Vďaka ich práci sa Slováci stali sebavedomým národom, ktorý ovplyvňoval dejiny Európy a sveta," konštatoval predseda SHO Róbert Švec.

SR Nitra Cyril Metod narodna put omsa NRX.jpg(SR Nitra Cyril Metod narodna put omsa NRX.jpg)

Fotografie:
Jana Birošová, AP/CHristophe Ena, Lenka Eremiášová, TASR/Radovan Stoklasa, Henrich Mišovič, archív