Piatok 1. december 2023

extra plus

December 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Martin BaumannFoto: TASR/Martin Baumann

Foto: Milán SvítokFoto: Milán Svítok

Foto: Milan KapustaFoto: Milan Kapusta

Na palete

Martin Dugas

Slovensko si v novembri pripomenulo 10. výročie tatranskej veternej smršte, po ktorej sa v krajine rozhostil lykožrút smrekový, a 25. výročie nežnej revolúcie, po ktorej sa rozmohla mamona pažravá. Tohtoročná politická smršť spôsobila kucapacu na špičkách NR SR a vo vláde, do repete revolúcie na uliciach a v NR SR sa vložil aj prezident Andrej Kiska, ktorému sa zjavne zapáčilo rečniť pred plénom snemovne. Po dvoch dňoch v Ujave a stachanovsky prebdených nociach v rozhašterenom parlamente sa opozícia opäť nezmohla odvolať premiéra Roberta Fica a vo svojej iniciatíve bola rovnako úspešná ako v komunálnych voľbách, v ktorých utŕžila opakovaný debakel od vládnej strany Smer a nezávislých kandidátov.

NESROVNAL ODROVNAL KŇAŽKA: Pokútny nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal odrovnal vo voľbách primátora Bratislavy tribúna nežnej revolúcie Milana Kňažka. Ten po neúspešných prezidentských voľbách pohorel už v druhej tohtoročnej urputnej snahe o návrat k politickým trafikám a súcitiaca verejnosť mu odporúča skúsiť šťastie ešte v doplňujúcich voľbách starostu v Dolnom Dubovom alebo Harakovciach, kde sa na tento post nikto neprihlásil. Kňažka by kampaň stála zjavne menej ako pri predchádzajúcich dvoch pokusoch. Navnivoč prešustrovať na bilbordy a ďalšie promo toľko sponzorských peňazí je však umenie, a tak by Kňažko mohol požiadať o vrátenie titulu zaslúžilý umelec, ktoré hrdinsky zahodil pred výstupom na novembrové tribúny 1989.

ZASLÚŽILÝ HUJER 1: Na tie po 25 rokoch namiesto zaslúžilého umelca a bratislavského kuriča Janka Budaja vystúpil oravský bača Alojz Hlina. Nevedno, či prišiel burcovať davy „proti korupcii" alebo za záchranu vlastnej trafiky poslanca NR SR. Nechal sa však počuť: „Môj kôň žerie seno, ale ja nie." Pre ľudí s jeho kognitívnou výbavou, písomným („moje dzeri") i ústnym prejavom vypracoval rezort školstva projekt Späť do školy. Počas nadchádzajúcich sviatkov by sa tak Hlina mohol inšpirovať kultovým filmom Marečku, podejte mi pero o oneskorených maturantoch. Určite by zastal úlohu mimoriadne iniciatívneho študenta Hujera, ktorý sa dočkal podobného ortieľa, aký čaká Hlinu v najbližších voľbách: „Hujer metelesku blesku!"

ZASLÚŽILÝ HUJER 2: Ešte iniciatívnejší ako Hlina s Hujerom dovedna bol Kiska, z ktorého nám pred zrakmi rastie posledný polyhistor. Zabŕdol do práva, keď si „osvojil" rozhodnutie ústavného súdu a naveľa vyhlásil referendum o rodine, v prejave pred plénom NR SR do zdravotníctva i do morálky, ako garant súťaže o stavbu roka aj do architektúry, čo využil aj pri rozhodnutí nasťahovať sa do chátrajúcej prezidentskej vily pod Slavínom. Pochoval tak myšlienku rekonštrukcie rusovského kaštieľa, ktorý jeho predchodca Ivan Gašparovič zamýšľal pretvoriť na dôstojné sídlo slovenských prezidentov s možnosťou usporiadať recepcie aj pre väčšie množstvá najvýznamnejších hostí. Kiska tak zabŕdol aj do protokolu.

KĽÚČE A PAKĽÚČE: Ďalej sa Kiska vyznal z vrúcnych citov k Novembru 1989 a v čase, keď sa väčšina pamätníkov už hanbí za štrnganie kľúčikmi na vtedajších námestiach, prezident svoj prejav okrášlil párom kľúčov ako rekvizitou. Skôr mohol vytasiť pakľúč či hasák, ktorým s ním z úzadia krútia, tak ako pri prijatí ukrajinského oligarchu a mamonára Petra Porošenka v roli prezidenta. Tomu prišla na priestranstvá zatlieskať hŕstka rovnakým kľúčom prikvačených mladých pravičiarov. Ďalší - z radov Novej generácie - protestovali proti zavedeniu bezplatného cestovného na železniciach, čo v prípade študentov znie masochisticky. Štát proti nim nezasiahol, pričom konal brutálne: zabudol ich informovať o možnosti iniciatívne si zakúpiť lístok za plné cestovné.

Fotografie:
Prezidentovi Kiskovi sa zapáčilo vystupovať v parlamente proti vláde.

Ivo Nesrovnal „srovnal" pravicu v Bratislave so zemou.

Oravský bača sa rád zahral na novembrového tribúna.

Väčšina pamätníkov sa dnes hanbí za infantilné štrnganie kľúčmi v roku 1989.