Piatok 1. december 2023

extra plus

December 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Golem bez šému

Milan David

Výsledky novembrových volieb do amerického Kongresu pripomínajú príbeh zo židovskej mytológie - demokratom v podobe prezidenta Baracka Obamu ostal Golem, kým republikáni získali šém, ktorým sa tento hlinený sluha ovláda. 

Po ôsmich rokoch bude demokratický prezident čeliť v Senáte i Snemovni reprezentantov republikánskej väčšine, ktorá odteraz môže zablokovať akýkoľvek návrh hlavy Štátov.

Tá síce môže na revanš zapudiť všetky chúťky republikánov, ktorých zákony poľahky zablokuje vytasením práva veta - na dvojtretinovú väčšinu potrebnú na jeho prelomenie sa totiž Grand Old Party zatiaľ nezmohla. 

Ale bez blahosklonného súhlasu somára v jej erbe šéf Bieleho domu nepresadí ani zmeny na vlastných ministerských postoch a nebude môcť rozhodnúť prakticky o ničom.

To, napokon, nemohol ani doposiaľ. Veci znalí Američania vedia, že tohto menej robustného Golema v skutočnosti ovláda iný šém svetového establišmentu, ktorý mu ako preddavok za verné služby vopred venoval do vienka Nobelovu cenu mieru. 

Naplnenie tejto mierovej misie vystihuje server Hlas Ruska: „Sľúbil priblížiť mier na Blízkom východe, kde vznikol ďalší konflikt.

Sľúbil reštart vo vzťahoch s Ruskom, ale spôsobil krízu na Ukrajine a recidívu studenej vojny s Moskvou. Nobelovu cenu teraz ani nespomínajú, znie to ako rúhanie. 

Najmä po tom, ako kurz Obamu vyvolal vznik a posilnenie radikálov z Islamského štátu, rozpad Líbye a občiansku vojnu v Sýrii."

Ušatý fešák z Honolulu však nepotešil ani domácich fanúšikov. „Bolo to jedno veľké zrieknutie sa Obamu," zhodnotil voľby republikán Mitch McConnell. Ďalší jeho rozmach v súčasnej patovej situácii prirovnávajú k „chromej kačke".

Ako tá by mal doskákať do najbližších prezidentských volieb, v ktorých už podľa ústavy nemôže kandidovať. Ak zvíťazí jeho demokratický kumpán, stane sa ďalšou chromou kačkou. 

Ak zvíťazí republikán, stane sa nespútaným tigrom na politickej scéne pod Sochou slobody. Veci znalí Američania však vedia, že je to aj tak jedno.