Utorok 22. október 2024

extra plus

December 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Mediálna škola násilia

Čo sa to s nami a našimi deťmi deje?

Ľudovít Števko

Masakra vo fínskom meste Tuusula otriasla celou krajinou, v ktorej relatívne nízka kriminalita mladistvých doteraz nevyvolávala obavy verejnosti.

Pokojné mesto odrazu zasiahla vlna zdesenia nad hrozným činom študenta, ktorý podľa vopred pripraveného plánu postupne zastrelil riaditeľku školy, niekoľkých spolužiakov a napokon seba. Pod vplyvom svojho amerického vzoru zožal veľký ohlas v médiách a dočkal sa posmrtnej slávy.

Nebezpečný vírus
Internet a globálne informačné prostriedky prinášajú spravodajské reportáže z rozličných častí sveta, najmä zo zámoria, o desivých činoch vrážd a samovrážd mladistvých, šíriacich sa ako epidémia. 

Televízia je vždy pri tom. Zábery vystrašených spolužiakov striedajú výpovede šokovaných učiteľov a dodatočné akcie bezmocných policajtov.

Mŕtvy hrdina nikdy neprehovorí, čo bolo pohnútkou jeho neslýchaného násilného činu. Psychológovia a psychiatri sa dodatočne zamýšľajú nad príčinami sebazničujúcej agresie mládeže. 

Nemecká psychoterapeutka Alina Wilmsová tvrdí: „Všade tam, kde sú ľudia frustrovaní a cítia ohrozenie svojej existencie, môže prichádzať k podobným prejavom násilia."

Psychológ Štefan Matula z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie hovorí o tolerancii agresie v celej spoločnosti, za ktorú sú zodpovedné médiá. 

„Súkromná televízia dáva každý deň krvák, lebo vie zneužiť prirodzenú ľudskú krvilačnosť. Tým však núti aj ďalšie médiá, aby sa uberali rovnakým smerom. Napokon človek ani dieťa nemá na výber."

Dali by sa citovať slová ďalších psychológov a sociológov, ktorí na základe svojich rozličných skúseností vysvetľujú zvláštny fenomén posmrtnej slávy mladistvých vrahov.

Vírus, čo nebezpečne napáda psychiku a celkom ovládne fantáziu dospievajúceho človeka, sa šíri spravidla éterom a najčastejšie sa prenáša televíznym signálom. Podľa toho, čo nám sprostredkúva televízia, sú pre nás vraždy a lúpeže každodenným javom.

Svedkami reálnych vrážd sme od prvého večerného vydania televízneho spravodajstva až po virtuálne vraždy a násilie v hollywoodskom stvárnení až do rána bieleho. 

Na obrazovkách sa striedavo kradne a zabíja s takou samozrejmosťou, ako sa chodí do supermarketu, alebo sa pred nami odvíja obscénny život ľahkonohých celebrít v reality šou.

Samá pozlátená plytčina a pochybná sláva, ktorá je v diametrálnom rozpore s realitou. 

Sklamanie a neschopnosť riešiť náročné životné situácie tak ľahko a bezbolestne, ako riešia svoje problémy televízne celebrity, mafiáni a milionári - títo hrdinovia našich čias - nedokáže žiaden obyčajný smrteľník. 

Doteraz ešte nikto vážne nepreskúmal, akú škodu páchajú v psychike dospievajúcej populácie novodobí televízni mutanti.

Padajú hranice etiky
Na našich školách zatiaľ ešte nie sú učitelia svedkami masakier ako na amerických školách, ako na Gutenbergovom gymnáziu v Nemecku či na tuusulskej škole vo Fínsku, ale zato nám pribúdajú lúpeže, šikanovanie, vydieranie, prostitúcia a násilné trestné činy mládeže, sprevádzané čoraz väčšou brutalitou. Len jednoduchý výpočet najväčších násilností detí a mladistvých za jeden rok je skľučujúci.

V minulom roku polícia zaevidovala 342 násilných trestných činov detí do 14 rokov a 520 prípadov brutálneho násilia mladistvých do 18 rokov. 

Vražda 87-ročnej ženy z Horných Vesteníc štrnásťročným chlapcom a surové znásilnenie 55-ročnej ženy z Roškovian mladistvými v jej vlastnom dome sa stali iba nedávnym výkričníkom do svedomia spoločnosti, v ktorej si tak demokraticky žijeme.

A žiaľ, stali sme sa aj divákmi tohto mediálneho sólo kapra prezentovaného so senzáciechtivosťou bez toho, aby sme si za ten výkričník mohli položiť otáznik: Čo sa to s našimi deťmi vlastne deje? Presnejšie, otázka by mala znieť - čo sa to deje s nami - lebo deti sú len obrazom súčasného agresívneho a demoralizovaného sveta dospelých, ktorému venujú médiá mimoriadnu pozornosť.

Vzorom hodným nasledovania sa stáva agresívny hrdina, promiskuitná celebrita, smotánkový pracháč a úspešný podvodník. 

Kto na to nemá, kto je spoločenský outsider, frustrovaný vlastnou bezmocnosťou, môže sa stať zabijakom v nasimulovaných vraždách v playstation a potom aj reálnym vrahom so zaručenou posmrtnou slávou.

V médiách padajú hranice etiky a ustavične vymývaný mozog nedospelého a často i dospelého jedinca to všetko iba kopíruje. To je globálna mediálna výchova novej generácie manipulovateľnej čriedy.

Vysnívaný svet akčných hrdinov, kyborgov a mutantov oslobodený od premýšľania, kde je užívanie si a abnormalita normou života. 

Vlastne, načo sa zamýšľať nad vlastnou biedou, stačí, ak si zapnete televízor a na vlastné oči uvidíte ten nádherný svet smotánkových milencov, v ktorom bezstarostne tancuje slečna Ďurianová v rytme jive.