Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Kresba : Andrej MišanekKresba : Andrej Mišanek

Orgie pokrytectva

O pozadí odvolávania ministerky Tomanovej

Roman Michelko

Všetko sa to začalo jednou veľkou lžou. Najprv ste tesne pred parlamentnými voľbami 2002 prijali 22 populistických zákonov s cieľom nalákať, použiť a zahodiť voliča, keď od neho dostanete, čo chcete. Už vtedy ste vedeli, že ich nesplníte.

S bezbrehým cynizmom ste sa vysmievali svojim voličom a tešili ste sa, aké nášľapné míny zanecháte nasledujúcej vláde. To ste ešte netušili, že v nej budete znova.

Kde bolo vaše svedomie, keď ste hneď po nečakane vyhraných voľbách všetko, čo ste len pred troma mesiacmi sľúbili, zrušili? Až tak ste sa zľakli vlastných sľubov, že ste ich rušili dokonca v skrátenom legislatívnom konaní.

S bezbrehou aroganciou ste ignorovali pravidlá tohto inštitútu, ktorý by sa mal využívať len pri hrozbe veľkých škôd alebo ohrozenia štátu. A váš cynizmus a arogancia ďalej kulminovali. Keď ste na adresu opustených matiek povedali, že nebudete podporovať nezodpovednosť.

Vtedy sa našla jediná poslankyňa vašej koalície, Eva Černá, ktorá sa zdržala hlasovania a povedala, že jej svedomie nedovoľuje hlasovať za, lebo vie, aký ťažký život majú slobodné ženy a ako ťažko sa im bude žiť po zrušení alimentačného fondu (fond pre náhradné výživné).Vy, pani Sabolová, Radičová (ako poradkyňa ministra Kaníka) a Sarkozyová, ste sa asi stretali s inými ženami.

Politické i ľudské zlyhania
A potom prišla takzvaná Kaníkova reforma sociálnych dávok. Jej dôsledky boli hrozné. Váš mentálny obzor sa zredukoval na represiu, bez možnosti, aby ňou zasiahnutí mohli nájsť v reálnom čase alternatívu, nasýtiť hladné ústa a potom požadovať prácu.

Boli ste šťastní a spokojní, keď ste beznohým baníkom brali invalidné dôchodky? (Podľa Kaníkových pravidiel mal nárok na dôchodok len ten baník, ktorému odtrhlo nohu nad kolenom - keď mu odtrhlo pod kolenom, už „nebol invalid".)

Čo robilo vaše kresťanské svedomie, keď ste v relácii Pod lampou, ktorej témou boli bezdomovci, počuli životný príbeh 58-ročného železničiara, ktorý po vyše 40-ročnej práci na dráhe prišiel o značnú časť sluchu a musel odísť do invalidity. 

Po Kaníkovej reforme mu bol odobratý dôchodok a on sa na prahu dôchodkového veku stal bezdomovcom.
Áno, aj takéto boli dôsledky vašej vlády. A takýchto postihnutých boli tisíce. Nemáte ani trochu výčitky svedomia? 

Nie sú vaše ruky pošpinené krvou tých, čo neuniesli ťarchu životnej situácie a v zúfalstve sami skoncovali so životom?

Dokonca i v čase, keď ústavný súd konštatoval protiústavnosť prehodnocovania invalidných dôchodkov, keďže to hrubo zasiahlo do právnej istoty ich poberateľov, ste špekulovali, či invalidom treba vyplatiť dôchodky až od nálezu ústavného súdu, alebo aj spätne.

Nakoniec vaše politické i ľudské zlyhania zaplatila nasledujúca vládna garnitúra.
A tak sme sa dostali až k vášmu modelu tzv. dôchodkovej reformy.

Pod rúškom negatívne sa vyvíjajúcej demografickej situácie (čo je realita) ste pripravili reformu, vinou ktorej sa miliardy našich korún „vyberú" za zahraničnými akcionármi.

Čo je však horšie, to, čo sa napokon prijalo, nebola reforma, ale časovaná bomba. Vedeli ste o tom už vtedy, keď sa prijímala. Extrémnym akcentom na zásluhovosť popretím solidarity ste totálne torpédovali prvý pilier, čo v budúcnosti prinesie obrovské problémy.

V mene moci peňazí
Vytvorili ste dve kategórie dôchodcov - tvz. starodôchodcov a novodôchodcov. Kým tí prví mali dôchodky vypočítané pri tzv. solidárnom systéme, pri tých druhých sa kládol dôraz na mantru zásluhovosti. Osobitne kruté to bolo pre tých, čo odišli do dôchodku na prelome rokov 2003 - 2004.

Vtedy ľudia, ktorí 42 rokov zarábali približne rovnako, mali dôchodky často aj s rozdielmi 5 000 - 6 000 korún. Tento systém však nebol len do očí bijúco nespravodlivý, on bol navyše postavený tak, že už z princípu musel v strednodobom horizonte skolabovať.

Nakoniec, v náhlom návale úprimnosti to priznal aj sám „otec" dôchodkovej reformy Kaník, keď povedal, že takto nastavený model dôchodkovej reformy sa bude musieť v horizonte desiatich rokov zásadne opraviť. Výrok hodný vytesania do kameňa, ako poznamenal jeden pravicový komentátor.

Nároky z prvého piliera a vysoký počet účastníkov v druhom pilieri už dnes spôsobuje Sociálnej poisťovni veľké finančné problémy. Práve tie chce dnes riešiť ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová.

Súčasný stav nespôsobila ona, naopak, snaží sa v dôchodkovom systéme zachraňovať, čo sa ešte dá. Má len jednu chybu. Pri záchrane všetkých chce obmedziť zisky „nedotknuteľných" DSS. Tie si pri svojej nadutosti mysleli, že si toto územie podrobili už natrvalo.

Pri likvidácii tých, čo im pri ich zámeroch zavadzajú, si spôsoby nevyberajú. Okrem hôrd skorumpovaných novinárov (ako nedávno vysvitlo, okrem pozvánok na lyžovačky v Alpách dostávali za to, že publikovali články pripravené PR oddeleniami DSS pod svojím menom, aj vyše dvadsaťtisícové sumy) ste nástrojom tejto špinavej hry aj vy - farizejskí opoziční politici.

Dobre viete, že maškaráda s odvolávaním ministerky Tomanovej vôbec nie je o jej údajných chybách. Je to premyslený a demagogický útok bezcitných a bezcharakterných žoldnierov v mene moci peňazí. Som presvedčený, že to nakoniec pochopí väčšina občanov.